Zamknij
REKLAMA

Będzie Wigilia na swoim

09.42, 13.12.2017 Anna Kłos
Skomentuj
REKLAMA

Mimo zimnej i wietrznej pogody, było to radosne wydarzenie. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, w asyście wiceprezydenta Piotra Grzelaka i przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Oleszka,  przekazał klucze pierwszym lokatorom mieszkań komunalnych wybudowanych przy ul. Piotrkowskiej.

Oddane do użytku 154 mieszkania zostały stworzone przez: Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” - kierowane przez prezesa Tadeusza Mękala, oraz Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego,  zarządzane przez prezesa Zbigniewa Pietrzaka. Projektował je architekt Tadeusz Miler z firmy architektoniczno-budowlanej Styl sp. z o.o.

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeb mieszkaniowych gdańszczan, i bardzo aktywnie staramy się im sprostać – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Celem, który przyświeca naszym dotychczasowym, jak i przyszłym działaniom, jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia. Budynki realizowane są w ramach wieloletniego Programu budowy mieszkań czynszowych, dofinansowanego z Funduszu Dopłat i przeznaczone dla osób zakwalifikowanych do otrzymania mieszkania socjalnego. 

Nic zatem dziwnego, że podczas uroczystości ze szczególną estymą traktowany był Włodzimierz Kocon – wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który na ten dzień opuścił elegancki i przytulny gabinet przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie i bohatersko wystawiał się na przenikliwe wichry Ujeściska, zaznaczając przy tym skromnie:
- Ja tylko dałem pieniądze. 

Obie inwestycje zlokalizowane są przy ul. Piotrkowskiej na Ujeścisku. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” Sp. z o.o. w listopadzie 2017 r. zakończyło budowę 2 budynków wielorodzinnych ze 110 mieszkaniami o powierzchni użytkowej mieszkań prawie 5 tys. m2 i 30 garażami. Budynki zostały zrealizowane w systemie „pod klucz” i wyposażone w windy. Znajdują się tam mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Koszt inwestycji wyniósł około 15,9 mln zł z czego 14,3 mln zł to wkład gminy Miasto Gdańsk. Natomiast 7,152 mln zł to kwota bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat.

Druga inwestycja oddana do użytku została wzniesiona przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. przy ul. Piotrkowskiej 45 i 47, czyli po drugiej stronie ulicy. To dwa budynki po 22 mieszkania liczące od dwóch do czterech pokoi. Inwestycja też jest wykonana „pod klucz” tj. w pokojach znajdują wykładziny dywanowe, w kuchni wykładzina PCV, kuchenka elektryczna i zlewozmywak, w łazience glazura i terakota oraz wanna, umywalka i WC. Koszt realizacji wyniósł 9, 2 mln zł brutto.  Inwestycja została sfinansowana przy bezzwrotnym wsparciu z Funduszu Dopłat w kwocie 3,625 mln zł co stanowi 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

W latach 2015-2018 spółki GTBS i TBS „Motława” wybudowały łącznie 589 mieszkań – podsumowuje wiceprezydent Piotr Grzelak.  Oprócz tego miasto Gdańsk wzbogaciło się o 110 mieszkań znajdujących się w domu ekologicznym ul. Dolne Młyny. Do puli mieszkań społecznych należy doliczyć również 40 pozyskanych w programie budownictwa czynszowego. Kolejną formą  jest zamiana na nieruchomości gruntowe – od 2015 r. pozyskano w ten sposób 263 mieszkania. Oprócz budowania mieszkań w nowym budownictwie, miasto Gdańsk przeznacza duże środki na remonty mieszkań komunalnych.
Podczas wręczania kluczy lokatorom było dużo radości, szczególnie że wśród nich znalazły się grudniowe solenizantki – dwie Barbary i Ewa. Wszyscy cieszyli się, że będzie to najpiękniejsze Boże Narodzenie  w ich życiu.

(Anna Kłos)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%