Zamknij
REKLAMA

Samorządowcy noworocznie u Arcybiskupa

12.03, 15.01.2018 Anna Kłos
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku, abp Sławoj Leszek Głódź zaprosił na początku stycznia na noworoczne opłatkowe spotkanie samorządowców z archidiecezji gdańskiej. W wydarzeniu uczestniczyli obaj biskupi pomocniczy oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że katoliccy hierarchowie są jak kościół – wieża celuje w obłoki ale fundament jest dobrze osadzony w ziemi. Po okolicznościowych powitaniach, Metropolita przypomniał czekającą nas w roku 2018 najważniejszą rocznicę:

- Ten rok jest szczególny, przeżywamy w nim bowiem 100-lecie odzyskania niepodległości. Będziemy mieli okazję, żeby tę niepodległość razem ze wszystkimi strukturami samorządowymi uczcić. Zainicjowaliśmy już obchody 100-lecia poświęceniem ołtarza ojczyzny w bazylice św. Brygidy. Niech Gwiazda Betlejemska nas prowadzi i nam przyświeca w dobrych myślach i dobrych czynach, a Pan Bóg niech nas w tym wszystkim wspiera .

Nieoficjalnie dodał, że hierarchowie spodziewają się w tym roku beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego, co może nastąpić już w maju br.

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski wymienił inne, przypadające w tym roku jubileusze:

- Jest to także rok 10 -tej rocznicy, od kiedy to ksiądz arcybiskup prowadzi nas prostą drogą do Boga i do Niepodległej. Upłynie bowiem 10. rocznica nominacji Ekscelencji na metropolitę gdańskiego i jego ingresu do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie. Wiemy, że na tej drodze napotyka na liczne rozstaje. Pragnę podziękować, że ksiądz arcybiskup nie tylko nas wspiera, ale także na tych drogach napomina - podkreślał wojewoda.

- Mimo pewnych różnic są takie sprawy, które nas łączą, w których potrafimy wspólnie działać. Myślę, że mieszkańcy Pomorza doceniają te właśnie momenty. Zawsze starałem się tak podchodzić do swojej służby, by nie patrzeć na różnice, ale szukać dobrego rozwiązania. Mamy wspólne zadania. Służymy tej samej Rzeczypospolitej - stwierdził D. Drelich.

Swymi refleksjami dzielili się przedstawiciele zgromadzonych samorządowców:

Aleksandra Dulkiewicz – wiceprezydent Gdańska przypomniała, że w 2018 roku upływa też 100 lat od uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych.

Janina Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wspomniała o jubileuszu obchodzonym aktualnie przez Pomorską Izbę Przedsiębiorców NORDA w Wejherowie, świadczącym, że droga do ojczyzny zawsze prowadzi przez ojcowiznę.

Krzysztof Trawicki – wicemarszałek pomorski zapewniał, że samorząd to forma sprawowania władzy, która się nadzwyczaj udała, o czym świadczy np. uzyskanie przez nasze województwo pierwszego miejsca w Polsce w dziedzinie wydatkowania funduszy unijnych, co byłoby niemożliwe bez współpracy lokalnych społeczeństw i samorządów.

Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu dziękował za pomoc Kościoła we wspieraniu najmniej zamożnych mieszkańców województwa, co realizuje w szerokim zakresie mieszcząca się w Sopocie placówka Caritasu.

Gabriela Lisius – starosta wejherowski nadmieniła, że rok bieżący to też rok 20-lecia istnienia powiatowych samorządów, które (tak jak wejherowski), starają się więcej słuchać mieszkańców niż mówić, a najwięcej działać.

Krzysztof Krzemiński – burmistrz Redy podsumował zakończony rok 2017 jako trudny dla dziejów miasta – właśnie upływa rok od śmierci księdza |Albina Potrackiego, który był wielkim autorytetem społecznym, moralnym i inicjatorem odprawiania mszy w języku kaszubskim. Miejscowość obchodziła też jubileusz 50-lecia uzyskania praw miejskich. Wydany z tej okazji album „50 lat Redy” ofiarował w prezencie abp Głódziowi.

Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego nadał honorowe „sołtysostwo” Ryszardowi Kalkowskiemu, wójtowi gminy Szemud - "w uznaniu zasług na rzecz społeczności lokalnej, integracji Kaszubów oraz aktywność i zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów lokalnej społeczności". Jako symbol przynależności do stowarzyszenia, otrzymał on z rąk prezesa Jana Zaborowskiego oraz metropolity Sł. L. Głódzia, tradycyjny kapelusz sołtysa.

Wśród licznych wypowiedzi, że samorząd to forma władzy, która najlepiej służy interesom społeczeństwa, znalazło się też życzenie na przyszłość:

Abyśmy w tym gronie spotkali się za rok i aby każdy, z kandydujących w jesiennych wyborach, osiągnął wynik podobny jak w tym miesiącu Adam Śliwicki, który w przedterminowych, (po tragicznej śmierci Henryka Doeringa), wyborach na stanowisko wójta w Gminie Krokowa, uzyskał 70% poparcia (przy wynoszącej ponad 50% frekwencji wyborców).

Jednak, jak powiedziałam, kościelni hierarchowie z jednej strony zerkają ku niebiosom, z drugiej stąpają mocno po ziemi, zatem abp Sławoj Leszek Głodź zaproponował, aby na zakończenie spotkania ustawić się do wspólnej, pamiątkowej fotografii, która po wykonaniu zostanie przesłana wszystkim uczestnikom wieczoru. Pozwoli zatrzymać czas – na chwilę:

O gwiazdeczko, coś błyszczała... Zaświeć mi jak w dawne święta, gwiazdko, choćby raz! - parafrazował tekst dawnej kolędy Seweryn Krajewski.

W pogodny, rodzinny nastrój wieczoru wprowadziła Orkiestra Promenadowa z Gdańska i 5-osobowa grupa z Cappelli Gedanensis.

(Anna Kłos)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%