Redzianka mistrzynią świata w rolkarstwie figurowym

11:00, 17.07.2024 UM Reda Aktualizacja: 17:11, 17.07.2024
Skomentuj fot. UM Reda fot. UM Reda

Podczas poprzedniej sesji Rady Miasta Redy, Natalia Wiatroszak odebrała oficjalne gratulacje od burmistrza miasta Mateusza Richerta. Szesnastolatka zdobyła tytuł Mistrzyni Świata na Mistrzostwach odbywających się w tej dyscyplinie na początku lipca we włoskim Fasano.

Natalia Wiatroszak jest łyżwiarką oraz rolkarką figurową mieszkającą od urodzenia w Redzie. Ukończyła SP nr 35 w Gdańsku, a obecnie jest uczennicą drugiej klasy Sopockiej Akademii Tenisowej. Swoją karierę sportową rozpoczęła już w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej, gdzie pod okiem trenera Mirosława Gabrysia zaczęła stawiać pierwsze kroki w łyżwiarstwie figurowym. W wieku 8 lat została zawodnikiem GKS Stoczniowiec Gdańsk i od tego momentu jako solistka w łyżwiarstwie figurowym reprezentuje Gdański klub. Ze względu na ograniczenia z dostępem do lodu w 3 klasie szkoły podstawowej zainteresowała się rolkami figurowymi. Dołączyła do nowo powstałego klubu KJF Spin on Rolls z Rumi, gdzie pod okiem trener Moniki Jędrzejewskiej rozpoczęła treningi rolkarskie - nie przerywając przy tym treningów łyżwiarskich.

W tamtych czasach rolkarstwo w Polsce dopiero raczkowało, więc nie odbywały się żadne zawody w tej dyscyplinie. Aby móc podjąć rywalizację na pierwsze zawody Natalia musiała (w lipcu 2017 roku) pojechać do włoskiego Dolo k. Wenecji, gdzie od razu dała się  poznać z najlepszej strony (zajmując 8 miejsce). Od tamtego czasu Natalia regularnie rywalizuje na zawodach międzynarodowych w Dolo, Cork, Tuluzie, Fasano, czy Paryżu pnąc się z roku na rok coraz wyżej.

Pierwsze zawody w Polsce rozegrane zostały w 2019 roku i Natalia w swojej kategorii wiekowej zajęła pierwsze miejsce. W wieku 13 lat (które stanowiło ograniczenie regulaminowe) Natalia rozpoczęła rywalizację z dużo starszymi Juniorkami i w Mistrzostwach Polski zdobyła swój pierwszy Tytuł Mistrza Polski Juniorów - którego nie oddała do dziś. W roku 2022 Polski Związek Sportów Wrotkarskich powołał do życia Kadrę Narodową w rolkarstwie figurowym, do której od samego początku trafiła Natalia. W tym samym roku do polskich drzwi zapukał World Skate z zaproszeniem polskich zawodników na Mistrzostwa Europu do Andory. W skład reprezentacji weszła Natalia i zajęła w debiucie na tej imprezie 4 miejsce. Rok później na Mistrzostwach Europy w Ponte di Legno stanęła już na najniższym podium. Na zawodach WIFSA World Open w Tuluzie w 2022 roku Natalia stanęła na najwyższym podium pośród Juniorek. Powtórzyła to w 2023 w Paryżu, aby w obecnym roku zwyciężyć w WIFSA World Open and World Championship we włoskim Fasano. Już 21 lipca Natalia wystartuje na Mistrzostwach Europu organizowanych przez World Skate. Otrzymała również powołanie do wrześniowych zawodów World Skate Games 2024 - jako jedyna juniorka i jedna z 2 polskich zawodniczek w rolkarstwie figurowym. Wszystko to dzieje się równolegle z jej rozwojem łyżwiarskim, gdzie w sezonie zimowym regularnie trenuje (5-8 x w tygodniu) i rywalizuje z najlepszymi łyżwiarkami w Polsce.