Zamknij

Start Budżetu Obywatelskiego 2026 w Redzie

15:30, 28.04.2025
Skomentuj fot. UM Reda fot. UM Reda

28 kwietnia – od tego dnia aż do 26 maja Urząd Miasta w Redzie zbiera propozycje inwestycji i zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2026. Do rozdysponowania jest 400 tysięcy złotych.

Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, polega na tym, że władze miasta wyznaczają część środków z budżetu, które zostaną rozdysponowane przy aktywnym udziale obywateli. Mieszkańcy zgłaszają propozycje działań dotyczących wszystkich spraw stanowiących zadania własne Gminy Miasto Reda. Działania te dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza to projekty ogólnomiejskie – w tym realizacja nowych inwestycji, zakup urządzeń, remonty czy wydarzenia o charakterze prospołecznym. Druga kategoria to projekty zielone, służące poprawie środowiska naturalnego oraz bytowania zwierząt, w co wliczają się m.in. zazielenienie przestrzeni miejskiej, czyli nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych, bylin czy zakładanie nowych terenów zielonych, takich jak parki kieszonkowe, skwery, zieleńce. To też renowacja i modernizacja istniejących terenów zielonych.

Czas realizacji projektu nie może przekroczyć jednego roku kalendarzowego, a kwota przeznaczona na realizację zgłoszonego zadania nie może być wyższa niż 100 tys. zł. W przyszłym roku na realizację budżetu obywatelskiego Reda zamierza przeznaczyć maksymalnie 400 tys. złotych. Ostateczna kwota środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie zatwierdzona przez Radę Miejską w Redzie w budżecie miasta na 2026 rok.

Wszystkie projekty, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, mogą być realizowane na gruntach stanowiących własność Gminy Miasto Reda, wchodzących w skład gminnego zasobu nieruchomości. W tym roku jednak wprowadzono wyjątek od tej reguły.

- Dopuszczamy możliwość realizowania projektów o charakterze inwestycyjnym na gruntach stanowiących własność lub znajdujących się w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej - pod warunkiem uzyskania przez wnioskodawcę zgody właściciela terenu – mówi Burmistrz Miasta Redy Mateusz Richert. - To pozwoli mieszkańcom zgłaszać projekty zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie, z zastrzeżeniem, że wszystkie projekty muszą być ogólnodostępne. Dotychczas nie było to możliwe.

W ramach Budżetu Obywatelskiego każdy mieszkaniec ma prawo do złożenia tylko jednego projektu. Projekty składamy drogą elektroniczną przez stronę reda.budzetobywatelski.pl lub w formie papierowej, na specjalnym formularzu zgłoszeniowym, wraz z załączoną listą co najmniej 15 mieszkańców Redy popierających projekt. Wzory dokumentów również znajdziemy na stronie reda.budzetobywatelski.pl Pamiętajmy, że lista osób popierających projekt musi być wypełniona czytelnie, zawierać takie dane, jak imię, nazwisko i adres zamieszkania oraz musi być podpisana przez wszystkie osoby wpisane na listę. Wszystkie dokumenty znajdziemy na stronie internetowej poświęconej budżetowi obywatelskiemu reda.budzetobywatelski.pl.

Budżet obywatelski w Redzie jest realizowany od 2017 roku. Dzięki niemu miasto wzbogaciło się o takie inwestycje jak psi park, parkingi rowerowe przy szkołach, place zabaw, siłownie zewnętrzne czy wyremontowane chodniki.

Harmonogram BO 2026:

  • od 28 kwietnia do 26 maja - składanie propozycji projektów.
  • do 11 sierpnia - ogłoszenie ostatecznej listy projektów zatwierdzonych do głosowania.
  • od 8 do 22 września - mieszkańcy Redy głosują na wybrane projekty.
  • do 30 września - ogłoszenie wyników głosowania.
(UM Reda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%