Zamknij

Kierunek ekologia– stawiamy na wiedzę i działanie

08:00, 17.05.2025
Skomentuj fot. Ekorum fot. Ekorum

Miasto intensyfikuje swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, stawiając na edukację klimatyczną, zieloną infrastrukturę oraz ekologiczną komunikację społeczną. W ostatnich dniach miasto zaangażowało się w szereg szkoleń, których celem jest zwiększenie świadomości i kompetencji w zakresie ochrony środowiska, zarówno wśród pracowników administracji, jak i instytucji miejskich.

8 maja w Urzędzie Miasta Redy, we współpracy z Fundacją Sendzimira, odbyło się szkolenie dotyczące śladu węglowego i sposobów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Spotkanie skierowane do radnych oraz pracowników urzędu miało charakter praktyczny. Uczestnicy poznali narzędzia, które samorządy mogą wykorzystywać do planowania niskoemisyjnych strategii, a także uczyli się, jak wdrażać zrównoważoną politykę klimatyczną wspierającą rozwój miasta.

– Walka ze zmianami klimatu zaczyna się lokalnie. Reda już dziś podejmuje świadome decyzje, które w przyszłości zaprocentują czystszym powietrzem i lepszym życiem dla mieszkańców – podkreśliła Dominika Kudlińska, zastępca burmistrza Redy.

Z kolei 13 maja przedstawicielka Redy uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu w Łodzi, które koncentrowało się na zielonej infrastrukturze miejskiej. Spotkanie zorganizowane przez Fundację Sendzimira odbyło się w ramach programu „Utrzymanie terenów zieleni miejskiej dla zwiększania bioróżnorodności i retencji”. Uczestnicy szkolenia mieli okazję na żywo zobaczyć, jak planować zieleń w mieście z myślą o ochronie przyrody i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Praktyczne warsztaty i wizyty terenowe, m.in. w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi, dostarczyły cennych inspiracji do działań, które mogą zostać wdrożone także w Redzie.

Równolegle, 13 i 14 maja przedstawiciele miasta brali udział w 8. Ogólnopolskim szkoleniu „Komunikacja i edukacja ekologiczna – odpady 2025”, organizowanym przez EKORUM w wejherowskiej Ekofabryce. Tematyka spotkania dotyczyła przede wszystkim skutecznych metod edukacji w zakresie segregacji odpadów, przeciwdziałania dezinformacji ekologicznej oraz promowania recyklingu i systemów kaucyjnych. Szkolenie dostarczyło narzędzi, które pomogą jeszcze lepiej komunikować się z mieszkańcami i wzmacniać proekologiczne postawy.

– Edukacja ekologiczna to nie jednorazowa kampania, ale proces, który musi być prowadzony konsekwentnie i angażować wszystkie grupy społeczne – zaznaczyła Dominika Kudlińska.

W działania na rzecz ekologii włączają się także miejskie instytucje kultury. Tomasz Wiśniewski, dyrektor Fabryki Kultury w Redzie, zapowiada kolejne zielone inicjatywy:

– Dla Fabryki Kultury działania EKO to już tradycja. Cały czas działa nasz punkt adopcji roślin w naszej siedzibie. A już 26 lipca w Miejskim Parku Rodzinnym odbędzie się kolejny EKO piknik. Będą oczywiście dmuchańce dla dzieci, ale aby skorzystać z możliwości wejścia w strefę zabawy, trzeba będzie rozwikłać EKO quiz. Zaproponujemy warsztaty sadzenia roślin dla najmłodszych i – co też jest tradycją – zbiórkę elektrośmieci. Oczywiście to nie jedyne atrakcje jakie przewidzieliśmy na ten dzień.

Reda wyraźnie pokazuje, że budowanie zielonej przyszłości miasta to nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale przede wszystkim świadome decyzje, edukacja i współpraca wielu środowisk. Każdy krok w kierunku ekologii przybliża miasto do bycia miejscem jeszcze bardziej przyjaznym ludziom i naturze.

(UM Reda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%