Lokatorzy budynków socjalnych w stolicy powiatu wejherowskiego od października zapłacą mniej za czynsz. Obniżenie czynszu to element długofalowej polityki Wejherowa, pozwalającej wyjść lokatorom będącym w najtrudniejszej sytuacji z zadłużenia i uniknąć eksmisji. Kolejnym elementem jest możliwość spłaty w ratach i odpracowania powstałego długu.
Jak poinformował prezydent Krzysztof Hildebrandt, aby pomóc mieszkańcom będącym w najtrudniejszej sytuacji, stawki czynszu socjalnego zostaną obniżone z 1,42 zł na 50 gr za m kw.
- Obniżając czynsz w mieszkaniach socjalnych, chcemy pomóc osobom w najtrudniejszej sytuacji, które mieszkają w miejskich lokalach – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Niższa stawka zmobilizuje zadłużonych lokatorów do płacenia czynszu. Chcemy zmotywować zadłużonych lokatorów do regularnego opłacania czynszu i utrwalić nawyk wnoszenia opłat. Długi to niezwykle trudny i delikatny temat. Jest to sytuacja, z którą bardzo często rodzina nie potrafi sobie poradzić. Bardzo ważne jest, aby stworzyć mechanizm, który w sposób realny jest w stanie przeciwdziałać takim sytuacjom. Na wczesnym etapie problemów można poradzić sobie z długiem, podpisując porozumienie o rozłożeniu na raty i np. odpracowując dług.
Często nie można wyegzekwować zadłużenia najemców mieszkań komunalnych, nawet drogą sądową, a od długu naliczane są odsetki. Dług i odsetki ciążą nawet po śmierci najemcy na jego spadkobiercach. Wiadomo, jakie skutki może wywołać zadłużenie, bowiem bardzo realna staje się wizja eksmisji. Obniżenie czynszu to element długofalowej polityki, pozwalającej wyjść lokatorom z zadłużenia i uniknąć eksmisji. W Wejherowie od wielu lat prowadzony jest również program polegający na zawieraniu porozumień z dłużnikami, w myśl których najemca może dług spłacać w ratach. To pozwala wstrzymać naliczanie odsetek. Kolejnym elementem jest możliwość odpracowania powstałego długu w Wejherowskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych.
- Średni czynsz spadnie do 20 zł. Zadłużony lokator będzie mógł zapłacić za media, gdyż czynsz będzie niższy. – podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa – W Wejherowie jest 177 mieszkań socjalnych, a zamieszkuje w nich 377. osób. Oczywiście nie wszystkie te osoby są dłużnikami. Wciąż staramy się znaleźć narzędzia, które pozwolą zmobilizować lokatorów. Obniżenie czynszu i możliwość „zlikwidowania” swojego zadłużenia jest pomocą skierowaną w stronę najbardziej potrzebujących.
Eryk15:16, 04.10.2018
Bo każdy głos się liczy
Wejherowianin16:20, 04.10.2018
RUTKIEWICZ do GDAŃSKA!
abc18:01, 04.10.2018
Rutkiewicz precz z Wejherowa,,, tak bezczelnej urzędniczki nie ma w Wejherowie ,,,
lol21:22, 04.10.2018
Pogubilem sie pisza o socjlanych a potem o mieszkaniach komunalnych ze nie mozna wyegzekwowac...... to wkoncu o jakie mieszkania chodzi ????
Na Iwaszkiewicza nowy budynek polowa mieszkan komumalna polowa socjalna a budynek jest 1 i mieszkania tak samo wygladaja wiec czemu jedni maja placic mniej?
Kolejna sprawa jak ktos mieszka nieprzerwanie w mieszkaniu od miasta z 20 lat to powinnien moc wykupic mieszkanie z bonifikata 90% a nie ze miasto nie ktore mieszkania pozwala wykupic a jedne nie to jest lamanie prawa.W blokach mozna wykupic ale w wielorodzinnych budynkach nie mozna a na remont mowia ze kasy nie maja by sprzedali mieszkania to lokatorzy na fundurz by placili remontowy i remont klatki dachu ogrzewania itp itd sami zrobili!!!!!ZAchowanie wladz miasta nie feer!!Sa rowni i rowniejsi.
bogna12:58, 05.10.2018
Zgadzam się,mieszkam w mieszkaniu komunalnym od urodzenia,czyli 60 lat.Remonty na własny koszt,/podłączenie centralnego ,ocieplenie ścian wewnątrz/,jesli ktos umiera w takim mieszkaniu to następnemu lokatorowi remontują całe mieszkanie.Dla stałych nie ma kasy.Wykupilibyśmy swoje i mieli by nas z głowy ,ale nie równi i równiejsi.Wstyd.
Art17:09, 05.10.2018
Weź się kobieto nie ośmieszaj - elewacje wam robią, dachy naprawiają, nawet trawę koszą - i ty masz czelność jeszcze narzekać?
wszyscy mieszkańcy ż16:10, 05.10.2018
Akurat teraz obniżyliście podatki? I to tej patologii społecznej? Przepraszam bardzo, ale reszta mieszkańców, szczególnie Ci, którzy uczciwie zarabiają i płacą podatki, także ŻĄDA OBNIŻEK. Wtedy mogę głosować na Hildebrandta. Nikt wykształcony, rozumny i o zdrowych zmysłach raczej nie odda głosu, mamy dość tej władzy. Zero kontaktu z mieszkańcami, a w urzędach szerzy się nepotyzm!
Art17:11, 05.10.2018
100 % racji!
Jacek10:22, 07.10.2018
Wszystko dla patologi
wejherowo stan umysl07:31, 08.10.2018
Starostwo to urzędniczy folwark. Proste pozwolenia na budowę odrzucane z byle powodów, zamiast wskazać problem to się odrzuca. Na własnej działce problem budować jak w PRLu. Wszędzie urzędas ryj wsadza i na swoje widzi mi się wydaje decyzje. Kiedy normalność jakaś przyjdzie? Kiedy ludzie zaczną głosować na nowych ludzi, a nie znanych z tego, że od lat siedzą i nic nie robią.
Gerard08:01, 15.10.2018
Niech lepią zaczną budować mieszkania komunalne a nie obniżać czynsze w starych ruderach.
0 1
Zgadzam się,mieszkam w mieszkaniu komunalnym od urodzenia,czyli 60 lat.Remonty na własny koszt,/podłączenie centralnego ,ocieplenie ścian wewnątrz/,jesli ktos umiera w takim mieszkaniu to następnemu lokatorowi remontują całe mieszkanie.Dla stałych nie ma kasy.Wykupilibyśmy swoje i mieli by nas z głowy ,ale nie równi i równiejsi.Wstyd.