Ponad 50 procent mieszkańców Wejherowa otrzymuje ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC. Przedsiębiorstwo dostarcza ciepło, które pochodzi z własnych źródeł – ciepłowni węglowej i elektrociepłowni gazowej. Latem dostawa ciepła na potrzeby ciepłej wody realizowana jest przede wszystkim w oparciu o silnik gazowy. Nad prawidłową pracą wejherowskiego systemu czuwa ponad 40-osobowa załoga.
OPEC na bieżąco dba o stabilne działanie całego systemu, aby przez cały rok zapewnić nieprzerwaną dostawę ciepła i w tzw. sezonie grzewczym uniknąć zdarzeń awaryjnych.
Przygotowanie do sezonu grzewczego
- montaż systemu zdalnego odczytu układów pomiarowych,
- montaż w węzłach ciepłowniczych regulatorów różnicy ciśnień najbardziej oddalonych od źródła dla poprawy regulacji dyspozycji ciśnień sieci ciepłowniczej,
- remont nowego typu węzła w szkole nr 4 – Sobieskiego 300 – wymiana automatyki, wymienników oraz nieefektywnej hydrauliki,
- wymiana wymiennika ciepła w węźle basenu miejskiego w szkole nr 8,
- budowa przyłącza wysokoparametrowego – ul. Szczukowskiej 9 w Wejherowie,
- budowa przyłącza wysokoparametrowego – Żeromskiego 24 w Wejherowie,
- przyłączenie obiektu użyteczności publicznej „Wodne Ogrody” przy u. Strzeleckiej 13 (prace w trakcie),
- legalizacja oraz wymiana ciepłomierzy,
- wymiana uszkodzonych wodomierzy uzupełniania oraz wodomierzy do rozliczania zużycia ciepłej wody,
- modernizacja przyłącza wysokoparametrowego z kanałowego na preizolowane – Obr. Wybrzeża 10.
Zabezpieczenie opału
Dbając o ciągłość dostaw ciepła do odbiorców Wejherowa działania związane z przygotowaniem do zimy OPEC podjął z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak większość firm ciepłowniczych przedsiębiorstwo odczuwa utrudnienia w dostawach opału, jednak podjęte działania, takie jak odpowiednio wczesne zakontraktowanie opału i stały kontakt z dostawcami pozwoliły zminimalizować te przeszkody.
OPEC ma zabezpieczone zapasy węgla do końca roku. Obecnie trwają rozmowy nad zakontraktowaniem zapasów do końca sezonu grzewczego.
Odbiorcy ciepła OPEC nie powinni obawiać się zimnych kaloryferów.
Działania strategiczne
Na początku października br. w siedzibie OPEC podpisano umowę na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla nowej kotłowni olejowo-gazowej w Wejherowie. Wykonawcą programu będzie firma Antea Polska S.A., jedna z wiodących firm rynku inżynieryjnego i konsultingowego, mająca w swojej ofercie usługi w obszarze energetyki, gazu, gospodarki wodnej, ochrony środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu.
Znaczenie umowy dla mieszkańców Wejherowa podkreśla Prezes OPEC Wojciech Folejewski:
Podpisana umowa na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla przyszłej, nowej kotłowni olejowo- gazowej w Wejherowie jest symbolicznym początkiem realizacji nowej strategii OPEC, która zakłada m.in. zieloną transformację źródeł ciepła dla klientów spółki, tu w szczególności dla mieszkańców Wejherowa. Stanowi to potwierdzenie zamiaru przyspieszonego odejścia od miału węglowego, jako podstawowego dziś surowca energetycznego w regionie, w stronę znacznie czystszej, na początek energii gazowo- olejowej, docelowo w stronę pozbawionej śladu węglowego energii OZE. Nasz partner, firma Antea Polska S.A. już w trakcie 1,5 m-ca wypracuje koncepcyjny dokument wyjściowy, który pozwoli wkrótce ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę przyszłej, nowoczesnej kotłowni w Wejherowie.
Ciekawostka:
Na terenie ZEC Wejherowo OPEC od kilku lat opiekuje się pasieką, składająca się z 4 uli. Tegoroczne zbiory wynoszą 78 kg.
Źródło: OPEC Sp.z.o.o./Iwona Kozłowska Rzecznik prasowy Koordynator Zespołu Komunikacji i PR
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz