Długa lista już zrealizowanych inwestycji i działań, zapowiedzi kolejnych dużych projektów i przede wszystkim: oficjalna deklaracja lidera o kandydowaniu na burmistrza w nadchodzących wyborach samorządowych. Michał Pasieczny i jego komitet „Ponad Podziałami” zaprezentowali swój program oraz kandydatów do rady miasta. Duża grupa sympatyków pojawiła się na konwencji programowej, żeby wysłuchać podsumowania ostatnich lat i poznać konkretny plan na dalszy rozwój miasta.
Mieszkańcy Rumi, którzy wspierają „Ponad Podziałami”, czyli komitet obecnego burmistrza Michała Pasiecznego, wspominali po spotkaniu o „dobrej załodze” i „silnym wietrze w żagle”. Sam „kapitan” tego statku ogłosił natomiast oficjalnie swój ponowny start w wyborach na stanowisko burmistrza – tak przebiegała konwencja programowa komitetu, który po udanej kadencji nie zwalnia tempa i zapowiada nowe cele do zrealizowania.
– Dzięki świetnemu zespołowi współpracowników, bardzo kompetentnych i zaangażowanych w projekty osób, udało się zrobić więcej niż planowaliśmy. Jestem dumny, że wiele osób podkreśla, iż spełniamy marzenia rumian, ponieważ Góra Markowca, tunel w Janowie, ciąg wzdłuż Zagórskiej Strugi czy Biblioteka Kaszubska przez wiele lat były tylko w sferze marzeń. Na dziś jesteśmy w lepszej sytuacji wyjściowej niż na początku obecnej kadencji, w 2018 roku. Mamy dużo przygotowanych projektów i, przede wszystkim, pozyskaliśmy środki na cały szereg inwestycji. To ogromny sukces! Wiemy już o ponad 60 milionach złotych z zewnątrz, które są już nam praktycznie przypisane. Wierzę gorąco, że mieszkańcy Rumi ponownie dadzą nam szansę i będziemy mogli kontynuować działania oraz przygotowywać następne. Bardzo dziękuję wszystkim za dotychczasowe zaufanie do mnie oraz naszych radnych, ponieważ to dzięki nim możemy w spokoju zajmować się pracą, a kłótnie, z których kiedyś słynęła Rumia, są już tylko przeszłością. To bardzo istotne, aby radni w dalszym ciągu pomagali urzędnikom i burmistrzowi, dlatego bardzo proszę o głosy dla naszych kandydatów na radnych. To gwarancja dalszej, stabilnej i dynamicznej pracy dla mieszkańców Rumi – mówił Michał Pasieczny, obecny burmistrz Rumi, który ubiega się o reelekcję.
fot. materiał prasowy
Dziesiątki inwestycji za nimi
Sala wypełniła się praktycznie po brzegi sympatykami i społecznikami, którzy wysłuchali podsumowania bieżącej kadencji ugrupowania. Przedstawiono pokaźną listę już zrealizowanych inwestycji i działań: węzeł Rumia oraz węzeł Janowo z tunelem, kompleksowa rewitalizacja osiedla na Zagórzu oraz osiedla przy ul. Reja, stworzenie zupełnie nowej, rekreacyjnej wizytówki miasta na Górze Markowca czy wybudowanie nowych mieszkań komunalnych, a także kilkadziesiąt nowych terenów zielonych i placów zabaw.
Ostatnich kilka lat to też uruchomienie terenów inwestycyjnych na północy miasta, które już teraz przyniosły około tysiąca nowych miejsc pracy. Skala tych działań to dziesiątki milionów złotych, z czego spora część to skutecznie pozyskane dotacje i dofinansowania.
Bogaty i realny program na kolejne lata
Mieszkańcy poznali też plany do zrealizowania w następnej kadencji. To przede wszystkim kolejny, warty kilkadziesiąt milionów złotych węzeł Biała Rzeka z nowym przystankiem SKM i tunelem w partnerstwie z PKP PLK oraz nowa szkoła dla tej szybko rozwijającej się części miasta, ale i wiele innych inwestycji komunikacyjnych – dróg rowerowych (w tym połączenie dla rowerzystów z Gdynią), nowych linii autobusowych, przebudowa ronda Jana Pawła II, nowe ronda na ul. Dąbrowskiego/Piłsudskiego i Kamiennej/Sabata/Młyńskiej/Batorego, remonty łącznie kilkudziesięciu ulic oraz utwardzenie ostatnich już dróg gruntowych w Rumi.
„Ponad Podziałami” chce też dalej stawiać na rewitalizacje – tym razem Placu Kaszubskiego oraz zabytkowych ruin w Starej Rumi. Powstać mają też nowy Urząd Miasta, przedszkole, pierwszy żłobek samorządowy i cztery hale sportowe (SP nr 1, SP nr 4, SP nr 6 i SP nr 7). Kontynuowany ma by program budowy mieszkań komunalnych, a także rozszerzana, już zapoczątkowana oferta mieszkań w formule SIM (popularnych TBS-ów) i „lokal za remont”. Plan zakłada też wyburzenie ostatnich starych budynków komunalnych przy ul. Reja.
Nadal priorytetem drużyny Michała Pasiecznego będzie ekologia i zielone tereny rekreacyjne, stąd plany na kolejne etapy parku na Błoniach Janowskich (pewne są już trzy kolejne obszary, na które podpisano umowy, pozyskano dotację i podjęto współpracę z partnerami), następne fragmenty zielonego ciągu wzdłuż Zagórskiej Strugi, nowe parki – w tym nowy park przy ulicach Kosynierów i Reja, uzgodniony dżentelmeńsko z obecnymi radnymi „Ponad Podziałami” jako przekształcenie terenu przeznaczonego w tej chwili pod zabudowę (obszar wielkości Parku Żelewskiego).
Powstaną też kolejne kameralne, zielone tereny miejskie i setki nasadzeń. Kontynuowane będą inwestycje w odnawialne źródła energii, magazyny energii i pompy ciepła – to bezpieczeństwo niskich cen prądu dla miasta, czystszego powietrza, a w przyszłości, gdy projekt będzie znacznie bardziej rozbudowany, skorzystają również mieszkańcy oraz rumscy przedsiębiorcy.
Sprawy społeczne to również jeden z priorytetów komitetu „Ponad Podziałami”. Chodzi o wykorzystanie ogromnego potencjału rumskich organizacji pozarządowych i osób, które realizują swoje pasje w kulturze, sporcie, zdrowiu, akcjach charytatywnych, polityce senioralnej czy edukacji. Wielu społeczników wywodzących się właśnie spośród najbardziej aktywnych, poświęcających swój czas dla innych wolontariuszy i działaczy współtworzy ekipę Michała Pasiecznego.
„Widać przeogromną pracę”
Reakcje? Liczni uczestnicy konwencji byli zaskoczeni bogatym programem inwestycji, szerokim spojrzeniem na Rumię pod kątem społecznym i zabezpieczeniem kolejnych potrzeb finansowych miasta przez liczne dofinansowania z zewnątrz.
– Na co dzień człowiek pracuje i nie widzimy całego miasta, najczęściej tylko jego wycinek, a dzisiaj przekonaliśmy się, jak dużo w Rumi się zmieniło. Plany są jeszcze bardziej dynamiczne – mówił pan Kazimierz, dumny z ilości działań.
Reprezentanci „Ponad Podziałami” byli zgodni, że czeka na nich dobry punkt wyjścia na następną kadencję, a najtrudniejsze momenty, czyli kryzys finansowy samorządów i pandemię – dzięki mądremu zarządzaniu – udało się przetrwać w dobrej kondycji, z niewielkim zadłużeniem.
Swojego poparcia dla działań obecnego burmistrza udzielili lokalni parlamentarzyści i byli samorządowcy z Rumi, m.in. były senator i minister edukacji narodowej prof. Edmund Wittbrodt, poseł na sejm Rafał Siemaszko, byli radni miejscy dr Roman Budziński i Hanna Cegielska oraz radna Maria Bochniak.
– Zadziało się w Rumi wiele rzeczy. Bardzo podziwiam to, że pan burmistrz z drużyną zwraca uwagę na to, co jest ważne nie tylko z punktu widzenia Rumi, ale też Pomorza, Polski i świata, gdy problem jest globalny i tak musi być on realizowany. […] Pan burmistrz ma wizję, ma plan i ma drużynę, czyli to wszystko ma szansę zadziałać. Będzie jeszcze lepiej, dlatego że w tej chwili otoczenie polityczne – chociaż tu polityka nie powinna się przenosić – będzie sprzyjało. Trochę inne spojrzenie na samorząd obecnych władz zaowocuje nowymi możliwościami. Pan burmistrz już wie, jak przygotowuje się wnioski, jak pisze się projekty i zdobywa środki, a potem – jak je realizować. Myślę, że dla Rumi i jej mieszkańców, ale też dla mnie osobiście, to najlepszy wybór i życzę, żeby tak się stało – mówił podczas konwencji programowej prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt.
– Gdybym mógł ocenić pana burmistrza i jego najważniejsze cechy, to pierwszą z nich jest pracowitość. Pracowitość wynikająca z wielkiego entuzjazmu. Ciekawa w Polsce, bardzo rzadko spotykana w niektórych kręgach, umiejętność rozmowy i akceptowania innych poglądów. Wciąganie do wspólnego działania na rzecz dobra wspólnego. Ważne są tutaj zadania do wykonania, a nie poglądy. Ostatnia rzecz – kompetencje. Tu widać przeogromną pracę. Wiem, co to znaczy „inwestycja”, chociaż jestem zaangażowany w jedną, a tutaj widać, jak wiele ich jest. I oprócz tego wizja, bardzo szerokie i zrównoważone myślenie, czy to o przyszłych dochodach, czy to o ekologii, o zdrowiu, szeroko propagowany sport, komunikacja. Będę bardzo szczęśliwy, jeżeli pan burmistrz zostanie wybrany na następną kadencję – podkreślił dr Roman Budziński.
Oni chcą rozwijać miasto
Kto będzie reprezentować mieszkańców Rumi na listach wyborczych „Ponad Podziałami”? To grupa kilkudziesięciu energicznych, zaangażowanych osób, które działają społecznie i chcą wspólnie rozwija miasto.
Wśród nich, w czterech rumskich okręgach wyborczych, znaleźli się przedstawiciele wszystkich grup: od ambitnych, młodych kandydatów po starszych mieszkańców z doświadczeniami w różnych sferach życia, działaczy sportowych i kulturalnych, społeczników, nauczycieli czy lokalnych przedsiębiorców. To także aktualni miejscy radni, którzy dali się już poznać mieszkańcom z wielu inicjatyw i pomysłów realizowanych w Rumi. Zaprezentował ich Michał Pasieczny.
W okręgu numer 1, który obejmuje centrum Rumi kandydaci komitetu „Ponad Podziałami” to: Krzysztof Woźniak, Anna Okrój, Mariusz Piotrowski, Renata Grzesiak, Małgorzata Klawiter-Piwowarska, Jan Górecki i Krzysztof Brzozowski.
Okręg numer 2 – Janowo: Ariel Sinicki, Lucyna Miotk, Piotr Bartelke, Hanna Kawa, Liliana Bareła-Palczewska, Robert Sawicki, Emilia Samulska, Magdalena Mrowicka.
Okręg numer 3 – Lotnisko i Stara Rumia: Michał Pasieczny, Leszek Grzeszczyk, Teresa Hebel, Andrzej Wiśniewski, Ewa Krasińska-Mitura, Henryk Grinholc, Nicole Krauze.
Okręg numer 4 – Biała Rzeka, Zagórze i Szmelta: Tomasz Urbaniak-Dzienisz, Maria Bochniak, Mieczysław Grzenia, Natalia Pol, Anna Mróz, Dorota Gadomska, Bogdan Formella.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz