Zamknij
REKLAMA

W Rumi zostanie wymienionych ponad 200 pieców węglowych

12:36, 06.06.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj

Oprócz tego w ramach programu KAWKA trwają intensywne prace przy budynkach zlokalizowanych na Zagórzu – obiekty są sukcesywnie ocieplane, a w części mieszkań odbywają się prace instalacyjne.

Gmina Miejska Rumia oraz tutejsze wspólnoty mieszkaniowe uzyskały dofinansowanie w dwóch edycjach konkursu – w roku 2014 oraz 2015. Przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiego programu KAWKA, w ramach którego z narodowych i wojewódzkich funduszy można pozyskać środki na likwidację uciążliwych pieców i kotłowni. W efekcie węgiel można zastąpić ciepłem systemowym.

Głównym celem inicjatywy jest jednak zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza, w szczególności szkodliwych gazów i pyłów: PM2,5 oraz PM10, pochodzących z nieefektywnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych.

Zjawisko występowania wysokich stężeń zanieczyszczeń na gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych związane jest m.in. z niewielką wysokością kominów, przestarzałymi i niesprawnymi technicznie urządzeniami grzewczymi, niską jakością spalanego węgla oraz spalaniem w piecach odpadów. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia zachorowalności i śmiertelności, związanej ze schorzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego.

Podstawowym działaniem wspieranym finansowo w ramach konkursu jest więc likwidacja węglowych źródeł ciepła w mieszkaniach i przyłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast działaniem dodatkowym, na które można było przeznaczyć część pozyskanych w ramach edycji z 2014 roku środków, jest docieplenie budynków, wpływające na zmniejszenie ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkań. W związku z ograniczoną pulą funduszy gmina zmuszona była tak dobrać prace termomodernizacyjne, aby osiągnąć maksymalny efekt w stosunku do poniesionych kosztów.

Roboty dociepleniowe, na które ostatecznie się zdecydowano i na dofinansowanie których wyraził zgodę Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w Gdańsku, to przede wszystkim docieplenie ścian i wykonanie elewacji, ale również wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych, a także docieplenie poddasza i stropu piwnic.

Wysokość dofinansowania, przyznanego Rumi w ramach konkursu KAWKA (edycja 2014), to 1 927 280 zł. Natomiast łączna kwota wsparcia finansowego udzielonego wspólnotom mieszkaniowym, w których miasto ma swoje udziały, sięgnęła 4 940 640 zł.

W ramach prac planowanych na lata 2017-2018, na które dofinansowanie pochodzi z konkursu KAWKA (edycja 2014), przyłączone do sieci ciepłowniczej oraz poddane termomodernizacji zostaną gminne budynki mieszkalne przy ulicach Młyńskiej 1, Kombatantów 4, 13 i 15, Zakole 2, 8 i 11, a także 13 wspólnot mieszkaniowych z Rumi: Kombatantów 2, 8, 10, 19 i 21, Młyńska 2, 3 i 4, Sabata 9 i 13, Zakole 4 i 9 oraz Szkolna 4.

Z kolei wysokość dofinansowania, przyznanego Rumi w ramach konkursu KAWKA (edycja 2015), to 153 220 zł. Natomiast łączna dotacja dla wspólnot mieszkaniowych, w których miasto ma swoje udziały, wyniosła 1 140 860 zł.

Dofinansowaniem w ramach konkursu KAWKA (edycja 2015), które obejmuje wyłącznie przyłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, objęty jest gminny budynek mieszkalny przy ul. Kombatantów 25, a także 6 wspólnot mieszkaniowych: Kombatantów 6, 23 i 27, Sabata 7 i 11 oraz Zakole 6.

Prace postępują dynamicznie od 2017 roku, wykorzystano nawet okres zimowy – nie tylko na działania wewnątrz budynków, ale również na elewacjach. Możliwość wykonywania zewnętrznych prac dociepleniowych uzależniona jest głównie od temperatury powietrza oraz w mniejszym zakresie od jego wilgotności. Okres zimowy nie jest więc przeszkodą, dopóki termometry nie wskażą mniej niż 3° C, a takie właśnie warunki pogodowe zdarzają się w regionie stosunkowo często. W ramach przedsięwzięcia wymienionych zostanie łącznie ponad 200 pieców węglowych.

(K.G)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone