Kamienice na wejherowskim Rynku są piękne, zdobią i nadają klimat centrum miasta. Każdego roku przeprowadzane są kolejne remonty zabytkowych kamienic, ale także rewitalizacje budynków wspólnot mieszkaniowych, termomodernizacje budynków komunalnych, remonty w mieszkaniach komunalnych. Takie zadania były również zrealizowane w 2021 roku w zakresie polityki mieszkaniowej. W miarę posiadanych środków miasto stara się dbać o budynki i lokale mieszkalne nie tylko komunalne, ale także pomagać wspólnotom mieszkaniowym. Pozyskuje na ten cel środki unijne.
Podnoszenie jakości życia w Wejherowie wymaga kompleksowego podejścia do mieszkalnictwa. Jak podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, ramach kompetencji, które posiada gmina, głównym celem polityki mieszkaniowej, jest nie tylko zaspokajanie potrzeb najbardziej potrzebujących mieszkańców poprzez budowę nowych mieszkań komunalnych, ale także podniesienie jakości zamieszkiwania w istniejących budynkach.
Remonty w ramach Rewitalizacji Śródmieścia
Efekty projektu Rewitalizacji Śródmieścia Wejherowa dotowanego ze środków unijnych widoczne są już w wielu miejscach. Miasto przygotowując i koordynując program rewitalizacyjny doprowadziło wspólnie z mieszkańcami do tego, że w ubiegłym roku odnowione zostały kolejne wejherowskie budynki należące do wspólnot mieszkaniowych. Korzyści z remontu czerpią zarówno wspólnoty, jak i miasto. Budynki nadszarpnięte przez czas zyskują nowe dachy, izolacje i elewacje, co poprawia ich stan techniczny i estetykę. Poprawia się zagospodarowywanie otoczenia, podwórek. Zyskuje na tym również wizerunek Wejherowa. Po drugie termomodernizacja - ocieplenie i podniesienie zdolności izolacyjnych budynku, to oszczędności w kosztach eksploatacji, a więc zysk w portfelu każdego mieszkańca. Wspólnoty mieszkaniowe, które są partnerami w projekcie rewitalizacyjnym „Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa”, zostały wyłonione w drodze otwartego konkursu. Każda wspólnota przystępując do konkursu musiała przedstawić zakres prac, który zamierzała zrealizować. Aby skorzystać z dofinansowania unijnego, wspólnoty musiały dysponować wkładem własnym.
● WM Wałowa 18 i 18A - wykonano m.in. remont elewacji (północnej, południowej, zachodniej), remont dachu oraz izolację ścian fundamentowych wraz z robotami
● WM Dworcowa 1 – wykonano remont elewacji budynku (ściana południowa i zachodnia) oraz utwardzenie terenu wokół budynku mieszkalnego.
● WM Pucka 9 - zrealizowany został remont elewacji budynku mieszkalnego (ściana wschodnia i południowa).
● WM Strzelecka 17 - zrealizowany został remont elewacji polegający na wykonaniu izolacji poziomej i pionowej fundamentów, remont klatki schodowej obejmujący wyremontowanie drzwi wejściowych do budynku, remont dachu oraz zagospodarowanie terenu.
● WM Hallera 19 - w trakcie realizacji
Termomodernizacja wielorodzinnych budynków komunalnych
W Wejherowie trwa realizacja projektu obejmującego modernizację 14 budynków komunalnych, na który władze Wejherowa zdobyły dofinansowanie unijne. Dla lokatorów tych kamienic oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie, a dla ogółu mieszkańców Wejherowa - mniejszą emisję zanieczyszczeń. W ramach termomodernizacji wykonywane były m.in. remont dachu, docieplenie ścian zewnętrznych budynku, poddasza, stropu piwnic oraz fundamentów. Wymienione zostały wszystkie okna, drzwi do lokali mieszkalnych oraz drzwi wejściowe. Oczywiście poprawia się estetyka budynków.
● ul. Kalwaryjska 2A (6 lokali)
● ul. Reformatów 13 i 13A (11 lokali)
● ul. Kopernika 22 (4 lokale mieszkalne i 1 lokal użytkowy) – trwa termomodernizacja tej kamienicy
Dofinansowanie remontów zabytkowych kamienic
Miasto Wejherowo od piętnastu lat konsekwentnie finansowo wspiera renowację zabytkowych obiektów. Kamienice, obiekty sakralne i użyteczności publicznej dzięki miejskim dotacjom nie tylko odzyskują dawny blask, ale również poprawia się ich stan techniczny.
Dotacje na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru i do gminnej ewidencji zabytków w 2021 r. otrzymały z budżetu miasta m.in. budynki mieszkalne WM Wałowa 18 i 18A i WM Hallera 19 ( w trakcie realizacji). Bez tego dodatkowego wsparcia z budżetu miasta rewitalizacja tych budynków byłaby niemożliwa ze względu na bardzo wysoki koszt związany ze stanem nieruchomości i wymogami konserwatorskimi.
Remonty w mieszkaniach komunalnych
Każdego roku miasto przeprowadza i finansuje remonty oraz modernizacje w mieszkaniach należących do miasta. W 2021 r. zrealizowano m.in. remont 4 lokali mieszkalnych, remont części wspólnych w budynku przy ul. Reformatów 13/13a oraz remont dachów. Przeprowadzono również remont instalacji wewnętrznej sanitarnej wraz z wymianą studni kanalizacyjnych i separatorów w lokalach użytkowych.
Ponadto miasto wnosi wkład do funduszu remontowego we wspólnotach mieszkaniowych, których jest członkiem w związku posiadaniem tam mieszkań komunalnych. W 2021 roku była to łącznie kwota ponad 1,1 mln zł dla 117 wspólnot mieszkaniowych, które za te środki przeprowadzają remonty we własnym zakresie.
Źródło: wejherowo.pl
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz