Wejherowscy radni podczas sesji przyjęli pakiet uchwał związanych z nazewnictwem ulic i skweru. Ulica 12 Marca zyskała nowe znaczenie a skwer na Śmiechowie imię artysty.
Skwer u zbiegu ulic Konopnickiej i Morskiej otrzymał imię Zygmunta Leśniowskiego. Z taką propozycją zwrócili się do prezydenta i radnych Wejherowa mieszkańcy północnej części Śmiechowa. Jak powiedział podczas sesji Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa i jeden z inicjatorów uchwały:
Razem z radnymi ze Śmiechowa Mariuszem Łupiną, Tomirem Ponką i Henrykiem Jaroszem wyszliśmy z projektem uchwały o nadaniu skwerowi imienia Zygmunta Leśniowskiego, aby uhonorować w ten sposób postać zasłużoną dla naszego miasta i dzielnicy, nieżyjącego Honorowego Obywatela Wejherowa.
Zygmunt Leśniowski (1941-2017) był nauczycielem, kowalem artystycznym, scenografem, malarzem i rzeźbiarzem. Był autorem i twórcą m.in. Drogi Krzyżowej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie. Dał się poznać jako aktywny działacz lokalny, ceniony przez okolicznych mieszkańców, dla którego niezwykle ważna była dzielnica Śmiechowo, w której mieszkał. To z jego inicjatywy zagospodarowano zaniedbaną łąkę przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Morskiej, przekształcając ją w zielony skwer. Zygmunt Leśniowski mobilizował sąsiadów do dbania o posadzone tam drzewa i krzewy, a teraz będzie jej patronem.
Podczas sesji radni podjęli uchwałę o nazwie ulicy 12 Marca. Jej nazwa pozostała bez zmian, ale od podjęcia uchwały upamiętniać będzie dzień przyjęcia Polski do NATO, które jest wydarzeniem bardzo ważnym historycznie dla naszego kraju. Widać to szczególnie obecnie, po napaści Rosji na Ukrainę. Te okoliczności uzasadniają, właśnie teraz, upamiętnienie wejścia Polski do NATO i podkreślają fakt obecności naszego kraju w Sojuszu gwarantującym nam bezpieczeństwo. Poza tym niedawno obchodzoną rocznicę tego doniosłego wydarzenia. W dniu 12 marca 1999 r. Polska oficjalnie została przyjęta do układu wojskowego pod nazwą: Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO), zwyczajowo nazywanego Sojuszem Północnoatlantyckim. Podjęta uchwała nie wymaga żadnych zmian w dokumentach kilkuset mieszkańców nieruchomości znajdujących się przy tej ulicy i ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Ponadto radni zdecydowali o zmianie nazwy ulicy funkcjonującej jako I Brygady Pancernej Wojska Polskiego, przy której mieszczą się firmy, hotel, zakłady usługowe oraz m.in. Powiatowy Urząd Pracy - na ul. Usługową. Jest to związane z koniecznością uporządkowania adresów funkcjonującej już zabudowy. Jednocześnie nazwa I Brygady Pancernej WP funkcjonuje nadal w odniesieniu do odcinka drogi krajowej przebiegającego równolegle do nowej ul. Usługowej. Z kolei ulicy prowadzącej od skrzyżowania ulic Łąkowej i Krzywej (w rejonie ulicy Marynarki Wojennej) nadano nazwę Miodowa.
źródło: wejherowo.pl
2 1
Ulice mają po dwie nazwy? Takie rzeczy tylko w Wejherowie!
2 0
Przydałaby się jeszcze ulica Bogdana Blindowa! Albo chociaż rondo lub skwer...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwe24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz