Zamknij

Akcesoria akwarystyczne - od czego zacząć?

09:31, 27.08.2020 ?.W Aktualizacja: 09:32, 27.08.2020
Skomentuj

Zakładanie zbiornika może wydawać się nieco skomplikowane, zwłaszcza, gdy zabieramy się do tego, jako nowicjusze. Akwarystyka jest fascynującym hobby, jednak wymaga od nas nieco zaangażowania i czasu, żeby poznać jej tajniki i stworzyć optymalne środowisko dla rybek. Oprócz akwarium potrzebujemy szereg akcesoriów, które nam to zapewnią. Co będzie przydatne na samym początku? Oto nasza lista.

Filtr

Po pierwsze, powinniśmy zainwestować w filtr. Dobra filtracja wody to podstawa do zdrowego funkcjonowania naszego akwarium. Na rynku znajdziemy filtry biologiczne, chemiczne oraz mechaniczne. Filtracja biologiczna odbywa się z pomocą bakterii nitryfikujących, które pozbywają się z wody niebezpiecznych azotynów i azotanów oraz amoniaku. Filtracja chemiczna wykorzystuje natomiast węgiel aktywny, który również pozbawia wodę niepożądanych związków chemicznych. Ostatni rodzaj filtracji, to filtracja mechaniczna, czyli wyłapywanie (za pomocą różnych wkładów, jak na przykład gąbki) zanieczyszczeń większych. Dzięki tym trzem rodzajom filtracji, woda jest zdatna dla ryb i roślin do życia. Filtry zapewniają także cyrkulację wody w zbiorniku i tym samym, dotleniają ją. Do akwarium najlepiej wybrać filtr, który jest w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku dwa razy w ciągu godziny.

Grzałka i termometr

Kolejne elementy, bez których się nie obejdziemy, to grzałka oraz termometr. Grzałka pozwala na podgrzanie wody w akwarium i utrzymanie jej temperatury na stałym poziomie. Ma to znaczenie, gdyż większość zbiorników będzie wymagać cieplejszej wody, niż takiej w temperaturze pokojowej. Z kolei stabilizacja temperatury wpływa bezpośrednio na rozwój i kondycję roślin oraz zwierząt. W tym celu, warto także kupić termometr do wody, który pomoże nam kontrolować ten parametr.

Oświetlenie LED Aqualighter od akwarystyczny24.pl

Oświetlenie

Ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Nie możemy naszego akwarium postawić na parapecie, gdyż tylko nabawimy się glonów. Odpowiednia świetlówka (możemy zainwestować w oświetlenie z pokrywą do akwarium), będzie odznaczała się właściwą temperaturą światła i jego natężeniem dla gatunków roślin, które planujemy hodować w zbiorniku.

Podłoże

Nie zaczniemy projektowania naszego akwarium bez wyłożenia podłoża. Tutaj mamy szeroki wybór – możemy zdecydować się na żwir, piasek czy ziemię z gotowym substratem. Żwir jest świetny, gdyż pięknie się prezentuje i stanowi świetne schronienie dla zwierząt. Sam piasek może być wyzwaniem, gdyż jego drobne ziarenka mogą tworzyć na dnie strefy beztlenowe. Poleca się wybór piasku wraz ze żwirem lub substratem. Gotowe substraty to podłoża z nawozami, które będą świetnym wsparcie dla roślin.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%