Zamknij

Domowy klimatyzator przenośny ? czy warto kupić?

14:33, 08.03.2021 ?.W Aktualizacja: 14:33, 08.03.2021
Skomentuj

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja w mieszkaniu kojarzona była z luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać, do czego przyczyniła się też popularność klimatyzatorów przenośnych. Obecnie najtańsze klimatyzatory mobilne można kupić za niespełna 1200 złotych. Czy jednak warto kupić taki sprzęt? Na co należy zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny?

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny kusi niską ceną i łatwym montażem. Za najtańsze urządzenia mobilne zapłacimy obecnie ok. 1200 złotych. Ich moc chłodnicza będzie jednak bardzo mała (z reguły ok. 2-2,5 kW), co przełoży się na ok. 20-25 m2 powierzchni chłodniczej.

Warto zatem przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, np. 1500-2000 złotych, w których kupimy sprzęt o większej mocy (ok. 3-3,5 kW), wyposażony również np. w moduł grzewczy (urządzenie nie tylko chłodzi, ale też ogrzewa pomieszczenie do określonej temperatury).

Dużą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich prosty, bezinwazyjny montaż, którego możemy dokonać samodzielnie. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w odróżnieniu od tradycyjnej klimatyzacji naściennej niepotrzebne nam są żadne zgody formalne ze strony administracji budynku czy właściciela lokalu (w przypadku mieszkań wynajmowanych).

W praktyce instalacja klimatyzatora przenośnego sprowadza się do znalezienia płaskiego fragmentu podłoża, zlokalizowanego niedaleko gniazdka, gdzie podłączymy klimatyzator oraz okna, przez które wyprowadzimy rurę wyrzutową (odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz mieszkania).

Rura wyrzutowa może być dla niektórych wadą klimatyzacji przenośnej. Wizualnie jest nie ona zbyt estetyczna, jednak odpowiednia instalacja pozwala wtopić ten element w aranżację pomieszczenia. Warto pamiętać, iż rura wyrzutowa jest niezbędna do prawidłowego działania domowego klimatyzatora przenośnego. Jej funkcję można porównać do kratki oddającej ciepło w lodówce.

Rurę wyrzutową możemy zamontować na jeden z 3 sposobów:

Wyprowadzić przez lekko uchylone okno, które uszczelnimy specjalnym rękawem/kołnierzem lub listwą uszczelniającą

Podłączyć urządzenia do wentylacji mechanicznej (w budynku wielorodzinnym ta możliwość odpada)

Wywiercić otwór na zewnętrznej ścianie budynku (rozwiązanie również niepolecane)

Zalety i wady klimatyzacji przenośnej

ZALETY:

Niski koszt zakupu

Duża dostępność urządzeń

Bardzo dobra wydajność chłodnicza oraz grzewcza (wysokie współczynniki EER i COP wynoszące ok. 2,5-3. W praktyce: 1 kW pobranej energii = 2,5-3 kW energii cieplnej)

Łatwy, samodzielny montaż bez konieczności remontów

Brak wymogów administracyjnych do spełnienia

WADY:

Konieczność stosowania rury wyrzutowa

W intensywnych trybach pracy nieco głośna

Klimatyzator domowy przenośny na Nachlodno.pl to podręczna baza wiedzy na temat klimatyzacji, jak i poszczególnych modeli urządzeń.

Klimatyzator przenośny – jak wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego? Przygotowaliśmy 5 czynników, o których warto pamiętać.

Moc chłodnicza – przekłada się na powierzchnię, którą urządzenie będzie w stanie efektywnie ochłodzić lub ogrzać. Dla ułatwienia: 1 m2 = 0,081 kW, a więc 10 m2 = 0,81 kW, 30 m2 = 2,43 kW.

Przepływ powietrza – przydatny w oszacowaniu tempa chłodzenia/nagrzewania pomieszczeń. Im wyższy przepływ powietrza, tym szybciej urządzenie będzie w stanie uzyskać docelową temperaturę pomieszczenia. Dla efektywnej pracy, przyjmuje się, ze przepływ powietrza powinien wynosić ok. 300 m3/h.

Wydajność chłodnicza oraz grzewcza – wyrażana za pomocą współczynników EER oraz COP, jest ilorazem energii wytworzonej przez klimatyzator do pobranej energii elektrycznej. Naturalnie, im wyższy współczynnik, tym bardziej wydajne jest nasze urządzenie.

Funkcje – nowoczesne klimatyzatory przenośne są coraz częściej sterowane zdalnie. Wiele urządzeń oferuje sterowanie mobilne lub nawet głosowe (np. Blaupunkt). Niezwykle przydatna jest również funkcja swing, pozwalająca równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniu dzięki automatycznej oscylacji żaluzji.

Cena – na rynku spotkać można klimatyzatory przenośne za 1200, jak i 3200 złotych. Dlatego też w ostatecznym wyborze warto kierować się relacją ceny do jakości, a więc do mocy chłodniczej i oferowanych funkcji.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%