Zamknij

Przewodnik po namiotach dla początkujących

15:37, 25.05.2021 ?.W Aktualizacja: 15:38, 25.05.2021
Skomentuj

Wyjazd na biwak wiąże się z kilkoma decyzjami, które należy podjąć. Podstawowe pytanie jest zazwyczaj podobne: Co mam ze sobą wziąć, jak się ubrać i... gdzie będę spać? Na to ostatnie pytanie odpowiedzi są zwykle dwie - namiot lub przyczepka kempingowa. O ile to drugie rozwiązanie jest bardzo komfortowe i dość łatwo znaleźć pomoc w zakupie czy wypożyczeniu domu na kółkach, o tyle wybór namiotu jest dość ciężki. Istnieje kilka rodzajów namiotu, z których każdy ma jakieś plusy i minusy. W zależności od tego, czego potrzeba użytkownikowi, producenci wychodzą naprzeciw nawet tym najbardziej wymagającym. Jaki namiot wybrać? Na co zwrócić uwagę, gdy nie mamy pojęcia o namiotach?

Namioty dla początkujących - jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?

Istnieje kilka elementów i uwarunkowań, które winny mieć stosunkowo mocny wpływ na to, na jakie tipi się zdecydujemy. Pierwszym aspektem jest wielkość i pojemność namiotu, co do których jest kilka znaków zapytania. Każdy z nas zna osoby, które zakupując namiot dwuosobowy, z ledwością mogły pomieścić się w nim same, dlatego całkiem sensownym rozwiązaniem będzie wybranie nieco większego, zwłaszcza, gdy w planach biwakowych istnieje dość mocno ograniczona liczba miejsc noclegowych lub wtedy, kiedy zależy nam na dużym komforcie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest teren, na którym miejsce noclegowe ma nam służyć. Jeśli będzie to mokre, niezbyt stałe podłoże, warto zdecydować się na namiot kopułowy, który w takich warunkach sprawdzi się znakomicie. Ten rodzaj jurty jest stosunkowo odporny na działanie mocnego wiatru oraz bardzo prosty do rozłożenia i złożenia, zwłaszcza na podłożu, do którego ciężko będzie wbić śledzie bądź innego rodzaju kołki. Jeśli istnieje szansa na ustabilizowanie miejsca noclegowego przy pomocy linek i powbijanych w ziemie umocowań, to namioty ze stelażem (tzw. tunelowe) będą lepszym wyjściem. Są one o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Waga - kluczowy i często ignorowany czynnik

Ciekawą sprawą jest fakt, że wielu początkujących w biwakowaniu praktycznie nie zwraca uwagi na ten czynnik. Wyróżnia się dwa rodzaje wagi namiotów:

wagi maksymalnej, czyli sumy masy samego namiotu wraz wszelkiego rodzaju dodatkowych podłóg, tropików, stelaży, rurek, śledzi i woreczka na nie, szpilek czy sprzętów dodatkowych, które fabrycznie zapakowane były wraz z namiotem;

wagi podstawowej, czyli sumy masy elementów podstawowych - stelaży, tropiku, śledzi i samego namiotu.

Najbardziej praktycznym podejściem, przy obliczaniu wagi podczas zakupu namiotu jest podzielenie ciężaru na liczbę osób, które mogą się tam zmieścić. Jeśli wybór pada na trzyosobowy namiot, wtedy jego maksymalną wagę należy podzielić na trzy. Analogicznie, wagę namiotu dwuosobowego należy podzielić na dwie osoby.

Rzecz jasna, czynnik wagi traci na znaczeniu, jeśli na biwak planujemy wyjeżdżać samochodem, a droga do miejsca noclegowego nie będzie zbyt wielka lub wtedy, gdy w planach jest rozbicie namiotu w jednym miejscu i wyruszanie z niego na wędrówki. W przeciwnym przypadku, jak choćby wycieczka górska, musimy brać ten kluczowy aspekt pod uwagę - wszak poza komfortem nocowania, musimy zadbać też o wygodę podczas samego maszerowania.

Sprawdź również: Buty górskie czy miejskie - które wybrać i jakie są różnice?

Na trzy czy cztery sezony?

Planowanie wycieczek w trakcie wiosny, lata czy jesieni nie wymaga praktycznie żadnych, bardziej skomplikowanych dodatków i mocniejszych niż zwykle materiałów. Namioty 3-sezonowe stanowią większość dostępnych na rynku opcji. Jeśli planujemy wybrać się na wycieczkę zimową porą, wtedy warto postarać się o zakup wysokiej jakości 4-sezonowego tipi. Charakteryzują się one zwykle o wiele większą gęstością i wytrzymałością surowców, z których zostały stworzone, tropikami sięgającymi ziemi czy lepszym systemem wentylacji.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%