Zamknij

Pompa insulinowa

17:21, 30.12.2019 ?.W Aktualizacja: 19:46, 30.12.2019
Skomentuj
reo

Skuteczne leczenie cukrzycy typu 1 opiera się m.in. na codziennej kontroli poziomu glukozy we krwi

Pompa insulinowa

Skuteczne leczenie cukrzycy typu 1 opiera się m.in. na codziennej kontroli poziomu glukozy we krwi, zbilansowanej diecie, regularnej aktywności fizycznej, a także dostarczaniu niezbędnej organizmowi insuliny. Najstarszą metodą podawania tego hormonu stosowaną do dnia dzisiejszego jest wykonywanie iniekcji (zastrzyków). Sposób ten jest skuteczny, jednak posiada także wady takie jak konieczność wielokrotnych wstrzyknięć, powstawanie bolesnych zrostów skórnych w miejscach podawania leku, czy ryzyko pominięcia dawki, mogące spowodować hiperglikemię. Rozwiązaniem tych problemów może okazać się pompa insulinowa, która posiada szereg zalet i korzyści dla zdrowia i komfortu życia diabetyka.

Czym jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to małe, mobilne urządzenie, wyglądem przypominające telefon komórkowy. Jego zadaniem jest nieprzerwane tłoczenie insuliny do organizmu, poprzez umieszczony pod skórą zestaw infuzyjny, składający się z drenu (kaniuli) oraz umocowanej za pomocą plastra igły (zestaw infuzyjny umieszczany jest najczęściej na brzuchu). Dzięki mechanizmowi pompy insulinowej, korzystający z urządzenia cukrzyk nie musi pamiętać o podawaniu kolejnych dawek insuliny, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia wysokiego stężenia glukozy we krwi. Dzięki umieszczonemu pod skóra zestawowi infuzyjnemu, znika konieczność podawania insuliny metodą wielokrotnych wstrzyknięć, dzięki czemu zrosty skórne pojawiają się później, a chora na cukrzycę osoba nie jest zmuszona do wykonywania często nieprzyjemnego zabiegu (wykonywanie codziennych zastrzyków może stanowić sporą barierę, szczególnie w przypadku chorych na cukrzycę dzieci). Inne zalety stosowania terapii wykorzystującej pompę insulinową to:

  • lepsza kontrola cukrzycy,
  • możliwość dokładniejszego dostosowywania dawek leku,
  • redukcja ryzyka rozwinięcia groźnych powikłań cukrzycy,
  • większa swoboda i komfort życia,
  • zmniejszone ryzyko występowania epizodów hipoglikemii,
  • możliwość uprawiania sportu bez obaw o wahania glikemii.


Refundacje i wypożyczanie pompy insulinowej 

Chociaż koszt pompy insulinowej nie jest mały, istnieje wiele rozwiązań dla osób, które chciałyby rozpocząć leczenie cukrzycy za pomocą tego urządzenia, jednak obawiają się związanych z nim kosztów. Istnieje wiele fundacji umożliwiających uzyskanie własnej pompy insulinowej, a ponadto użytkownicy tych urządzeń mogą liczyć na liczne refundacje niezbędnych akcesoriów. Istnieje także możliwość wypożyczenia pompy na określony czas obejmujący np. okres wzmożonego stresu związanego z karierą zawodową, ważnymi egzaminami, czy w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%