Zamknij
REKLAMA

Unia Europejska od dziś mówi „NIE” mentolowym papierosom

10:31, 20.05.2020 | ?.W
Skomentuj
REKLAMA

Unijna dyrektywa wyraża się jasno: papierosy powinny smakować tytoniem, niczym innym. Z dniem dzisiejszym wprowadzony zostaje całkowity zakaz sprzedaży jednych z najpopularniejszych rodzajów używki – mentoli. Oczekiwanym przez autorów nowych przepisów skutkiem jest zmniejszenie się liczby nałogowych palaczy. Jednak, czy tak się faktycznie stanie?

Pomimo nowych decyzji, palacze nie będą chcieli tak łatwo zrezygnować z papierosów, wiadomo nie od dziś, że rzucanie nałogu to długi oraz ciężki proces. - 90 proc. moich pacjentów pali tytoń i każdemu z nich na każdej wizycie mówię, by tego nie robili. Może 10 proc. z nich ma silną wolę, by zerwać z nałogiem. Przy wdrożeniu najnowocześniejszych metod walki z nałogiem tytoniowym, jedynie od 12 do 30 proc. palaczy udaje się odstawić papierosy – wyjaśnia prof. Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Palacze będą musieli podjąć decyzję – całkowita rezygnacja z palenia czy spróbowanie produktów alternatywnych, jakimi są e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu takie, jak coraz bardziej popularny w Polsce IQOS. Co ciekawe, takie urządzenia zawierają znacznie mniej substancji szkodliwych niż zwykłe papierosy, nie oznacza to jednak, że są całkowicie wolne od ryzyka. - Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń spalany jest w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Powoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza – dodaje prof. Piotr Kuna. Dzięki procesowi podgrzewania w podgrzewaczach wydziela się aerozol zawierający tyle samo nikotyny co podczas palenia tradycyjnego papierosa oraz zawiera on związki lotne oddające aromat i smak – na którym zależy palaczowi. W podgrzewanym tytoniu nie zachodzi jednak proces spalania, dzięki czemu nie powstaje dym zawierający toksyczne substancje smoliste.

Pomimo dostępnych na rynku alternatyw warto pamiętać, że najlepszym wyborem oraz decyzją dla naszego organizmu, jest całkowita rezygnacja z papierosów i nikotyny. Jednakże w przypadku dorosłych palaczy, którzy nadal chcieliby palić, podgrzewacze tytoniu i e-papierosy, stanowią mniej szkodliwą alternatywę.

 

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA