Zamknij

Dlaczego boli mnie nadgarstek? Przyczyny i metody radzenia sobie z bólem

11:15, 07.06.2021 ?.W Aktualizacja: 13:37, 07.06.2021
Skomentuj

Bóle w nadgarstkach mogą mieć różne źródło. Najczęściej są wynikiem przeciążenia lub drobnego urazu, ale czasem mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. U przedstawicieli niektórych zawodów ryzyko pojawienia się bólu w nadgarstku jest dużo większe niż u innych – w szczególności dotyczy to osób pracujących przy komputerze. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości ze strony nadgarstka? Co robić, gdy boli nadgarstek? Podpowiadamy!

Jakie są możliwe przyczyny bólu nadgarstka?

  • Wśród najczęstszych przyczyn bólu w nadgarstku wymienia się urazy takie jak złamania i zwichnięcia. Nieprzyjemne objawy może wywołać także stłuczenie nadgarstka, które na ogół nie jest tak poważne, jak choćby skręcenie.
  • Gdy boli nadgarstek, a nie doszło do żadnego urazu, powodem takiego stanu może być choroba. Schorzenia nadgarstka, przykładowe, wymieniamy poniżej.
  • Zespół cieśni nadgarstka – problem ten najczęściej dotyka ludzi, którzy na co dzień wykonują powtarzalne ruchy nadgarstkiem, np. piszą na klawiaturze lub klikają myszką. Chorobę wywołuje intensywny i długi ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego kanałem w nadgarstku. Objawy zespołu cieśni nadgarstka to m.in. cierpnięcie, mrowienie, pieczenie, a z czasem wyraźne osłabienie siły mięśniowej.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów – dotyczy głównie osób starszych. Wraz z wiekiem dochodzi do eksploatacji chrząstki, co pociąga za sobą ból nadgarstków, przegubów rąk, a także przyczynia się do powstawania narośli i guzków w obrębie nadgarstka. Zwyrodnienia nadgarstka objawia się bóle przy poruszaniu, a w zaawansowanym stadium dolegliwości bólowe utrzymują się nawet podczas spoczynku.
  • Zespół de Quervaina – jest to zapalenie pochewki ścięgnistych nadgarstka Występuje głównie u osób stale wykonujących powtarzalne i monotonne zginanie i prostowanie kciuka np. u sportowców oraz u grafików komputerowych. Ponadto osoby, które często piszą sms-y kciukiem, jednocześnie trzymając telefon w tej samej ręce, są również narażone. Zapalenie jest wynikiem sumowania się przeciążeń i mikrourazów ścięgien mięśni kciuka. Ból występuje u podstawy palca i po bocznej stronie nadgarstka.

Boli nadgarstek – co robić?

Jeśli ból nadgarstka pojawił się na skutek urazu, a dolegliwości są silne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem ryzyko, że nadgarstek został zwichnięty lub doszło do jego złamania. Ale już nadwyrężony nadgarstek zazwyczaj można leczyć samemu. Pojawia się tylko pytanie, jakie działania przy bólu nadgarstka przy zginaniu i innych nieprzyjemnych objawach można podjąć?

Zastosuj preparat przeciwbólowy

Gdy boli nadgarstek, możną sięgnąć po dostępną w aptece bez recepty maść, krem lub spray. Produkty tego typu na ogół zawierają w składzie środek przeciwbólowy oraz przeciwobrzękowy i cechują się miejscowym działaniem. Przykładem preparatu, który można wykorzystać na bolący nadgarstek od razu, jest diky spray. Przy chorobach nadgarstka, szczególnie w zaawansowanym stadium, konieczne może okazać się wdrożenie silnych leków przeciwbólowych, jednak o tym powinien zadecydować lekarz.

Unieruchom nadgarstek i zastosuj okłady chłodzące

Na spuchnięty nadgarstek najlepiej sprawdzą się okłady chłodzące, które zmniejszą obrzęk i przyniosą natychmiastowe ukojenie. Gdy ruszanie dłonią w nadgarstku nasila dolegliwości i przyczynia się do pogorszenia stanu, zaleca się czasowe unieruchomienie nadgarstka, np. przy pomocy bandaża elastycznego lub specjalnej opaski na nadgarstek. Ważne jest również, by na jakiś czas powstrzymać się od wykonywania czynności, które powodują większy ból.

Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty

Nawet jeśli uda Ci się uporać z bólem nadgarstka bez pomocy lekarza, rozważ rehabilitację w ramach profilaktyki. Ból nadgarstka ma to do siebie, że jeśli pojawi się raz, w przyszłości może nawracać. Rehabilitacja prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów z nadgarstkiem w przyszłości. Ćwiczenia nadgarstka są konieczne po urazach, a także w przypadku chorób.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%