Zamknij

Odszkodowanie z tytułu błędu medycznego ? o czym należy pamiętać?

10:32, 10.08.2021 ?.W Aktualizacja: 10:32, 10.08.2021
Skomentuj

Wstęp artykułu traktującego o odszkodowaniach z tytułu błędu medycznego to dobre miejsce na wyjaśnienie pewnej kwestii. Chodzi o odnotowywany obecnie wzrost liczby postępowań sądowych w sprawach o błędy medyczne. Nie jest on wynikiem obniżenia jakości usług medycznych w naszym kraju, ale wzrostu świadomości pacjentów w zakresie przysługujących im praw. Błędne i krzywdzące jest przekonanie, że pracownicy służby zdrowia – w szczególności lekarze – zapewniają opiekę coraz gorszej jakości. Niemniej jednak błędy medyczne zdarzają się każdemu specjaliście i często mają znaczący wpływ na zdrowie, a nawet życie pacjentów. Jak zachować się w sytuacji, w której my lub ktoś z naszych najbliższych padł ofiarą błędu medycznego?

Czym jest błąd medyczny?

Błąd medyczny definiuje się jako naruszenie obowiązujących lekarza lub personel medyczny reguł postępowania, wypracowanych na podstawie nauki i praktyki medycznej. Tak rozumiany błąd medyczny odnosi się zarówno do błędu terapeutycznego jak i błędu diagnostycznego.

Warto przy tym pamiętać, że samo stwierdzenie wystąpienia błędu medycznego nie jest równoznaczne z powstaniem odpowiedzialności lekarza lub określonego członka personelu medycznego. Innymi słowy, stwierdzenie wystąpienia błędu medycznego nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego. Przed podjęciem jakichkolwiek dalszych kroków prawnych niezbędna jest weryfikacja tego, czy nieprawidłowe działanie lub zaniechanie medyczne było wynikiem niedołożenia przez lekarza, lub innego pracownika personelu medycznego należytej staranności.

Weryfikacja błędu medycznego

Weryfikacja okoliczności, w których doszło do błędu medycznego, najczęściej wymaga skorzystania z opinii biegłego. Biegłym może być inny lekarz specjalista, instytut naukowy lub instytut naukowo-badawczy. Biegły w swojej opinii wykazuje, czy wzorcowy lekarz w identycznych okolicznościach uniknąłby popełnienia błędu w sztuce lekarskiej i wyrządzenia szkody pacjentowi. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, a więc opinia biegłego w sposób jednoznaczny wykaże, że wzorcowy lekarz podejmując działania zgodne z obowiązującymi regułami postępowania uniknąłby popełnienia błędu w sztuce lekarskiej rozpatrywany błąd medyczny uważa się za zawiniony. To z kolei stanowi podstawę do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Odszkodowanie z tytułu błędu medycznego

Pacjent poszkodowany w wyniku błędu medycznego jest uprawniony do:

  • Odszkodowania za błąd medyczny
  • Zadośćuczynienia za błąd medyczny

Odszkodowanie za błąd medyczny to świadczenie, którego celem jest naprawienie szkody poniesionej przez pacjenta w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Tak rozumiane odszkodowanie za błąd medyczny przyjmuje postać jednorazowego świadczenia pieniężnego, którego wartość równoważy wszelkie koszty leczenia pozostające w związku ze zdarzeniem.

Co istotne, ubiegając się o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego, pacjent musi udowodnić przed sądem poniesione wydatki. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają faktury i paragony.

Zadośćuczynienie za błąd medyczny to suma pieniężna, jaką sąd może (nie musi) przyznać pacjentowi za doznaną krzywdę. Rolą zadośćuczynienia jest rekompensata cierpienia fizycznego i psychicznego. I choć ustawodawca nie określa w sposób jednoznaczny sum pieniężnych, jakie mogą zostać przyznane poszkodowanemu pacjentowi w danej sytuacji, sądy starają się orzekać podobnie – tj. w podobnych sprawach próbują wydawać podobne wyroki. Dlatego przed złożeniem pozwu warto na liście miejsc do odwiedzenia umieścić lokalną kancelarię adwokacką. Dlaczego lokalną?

Sądy w różnych częściach kraju mogą orzekać nieco odmiennie. Dlatego pacjenta poszkodowanego na terenie województwa pomorskiego najlepiej, żeby skonsultował adwokat działający na terenie tego województwa. Co ważne, konsultacji nie udzieli nam dowolna kancelaria adwokacka, a wyłącznie adwokat specjalizujący się w tego typu sprawach.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%