Zamknij

Rodzaje ran i jak je leczyć

12:59, 21.09.2021 �.W Aktualizacja: 12:59, 21.09.2021
Skomentuj

Wypadki zdarzają się zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Te poważniejsze kończą się ranami, które tak samo jak inne urazy powinny być odpowiednio leczone i poddane opiece, aby w przyszłości nie doszło do infekcji oraz powstawaniu nieestetycznych blizn. Mimo że w przypadku różnych ran, postępowanie dotyczące pierwszej pomocy nieco się różni, istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować mając do czynienia z ranami i skaleczeniami.

Co to są rany?

Obrażenie otwarte, które zostało spowodowane czynnikiem uszkadzającym to tak zwana rana. Ranę mogą powodować czynniki fizyczne, termiczne lub chemiczne. Raną nazwiemy praktycznie każde obrażenie otwarte, a więc wtedy, kiedy skóra lub błona śluzowa ulegną uszkodzeniu. Ze względu na niewielką głębokość owego uszkodzenia można wyróżnić otarcia i zadrapania. Z kolei kiedy mowa o bardziej medycznym nazewnictwie urazów, to mamy do czynienia z raną powierzchowną, głęboką lub drażniącą. Do klasycznych cech rany można zaliczyć pieczenie, ból oraz krwawienie.

Rodzaje ran

Wśród ran wyróżniamy ich kilka rodzajów:

  • rany powierzchniowe - można je także nazwać ranami prostymi. Jest to najmniejszy rodzaj ran i nie przekraczają one podskórnej tkanki, a ich rozmiary są niewielkie.
  • rany głębokie - nazywane także złożonymi. W przypadku tego typu ran, uszkodzone zostają naczynia krwionośne, a czasem nawet narządy wewnętrzne. W wypadku tych ran krwawienie może być bardzo duże, a pomoc lekarza konieczna.
  • rany powikłane - przy występowaniu tych ran zazwyczaj stwierdza się zakażenie, ropień lub ropowicę. Jak wskazuje sama nazwa, leczenie ran jest trudne, a proces rekonwalescencji jest długi i skomplikowany. Te rany są także skutkiem innej dolegliwości, np zbyt długiego leżenia w jednej pozycji.

Rany można podzielić również na te zewnętrzne i wewnętrzne.

Jak leczyć rany

Jeśli rana jest niewielka, wystarczy przemyć jej obszar wodą utlenioną i założyć plaster. W początkowej fazie skaleczenia rozdarty naskórek wypełnia się skrzepem krwi, który działa jak na naturalny opatrunek. Strup, który tworzy się nad skrzepem jest barierą ochronną, pod którą do rany przedostają się komórki oczyszczające ranę. Drobne skaleczenia i zadrapania goją się same w przeciągu 2 tygodni i nie wymagają opieki lekarskiej.

Fachowa pomoc w domu

Zdarza się jednak tak, że leczenie ran to proces bardzo długi i trudny. Takie sytuacje mają miejsce w przypadku leczenia ran odleżynowych oraz stopy cukrzycowej. W tym czasie proces rekonwalescencji może trwać nawet kilka miesięcy. Rana, która trudno się goi może powodować ból i dyskomfort, a nawet stanowić zagrożenie zakażenia szczególnie w wyżej wymienionych przypadkach.

Warto w takiej sytuacji pomyśleć o możliwości profesjonalnego leczenia ran, które dostępne jest za pośrednictwem doświadczonych firm. Wykwalifikowane pielęgniarki będą w stanie zapewnić odpowiedni komfort takiej osobie i zadbać o to, aby proces powrotu do zdrowia następował szybko. Gojenie się ran przewlekłych jak odleżyny czy stopy cukrzycowe wymagają szczególnej troski, dlatego dobrze powierzyć swoje ciało komuś, kto posiada na ten temat wiedzę oraz doświadczenie. Pielęgniarki będą w stanie także przekazać wiedzę domownikom, aby Ci mogli lepiej opiekować się swoimi bliskimi.

(�.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%