Zamknij

Stan zapalny gardła – rodzaje, rozpoznanie, sposoby leczenia

10:25, 01.10.2021 �.W Aktualizacja: 10:26, 01.10.2021
Skomentuj

Infekcja gardła może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego, a nawet grzybiczego. Objawy są różne w zależności od źródła dolegliwości, co ułatwia rozpoznanie. Postawienie prawidłowej diagnozy jest kluczowe, gdyż umożliwia dobór prawidłowego sposobu leczenia. Po czym poznać infekcję bakteryjną, a co wskazuje na stan zapalny gardła o podłożu wirusowym? Odpowiadamy!

Rodzaje stanów zapalnych gardła

Ból gardła spowodowany jest przez stan zapalny, za który z kolei odpowiadać mogą zarówno wirusy, jak i bakterie, a także niektóre grzyby. Ważne, by umieć rozróżnić bakteryjne zapalenie gardła od infekcji wirusowej. Pozwoli to ocenić, kiedy można leczyć się samemu, stosując np. leki na ból gardła bez recepty, a kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza i antybiotyku.

Zapalenie gardła – objawy

Wyróżnia się trzy rodzaje infekcji gardła, przy czym każdą z nich można rozpoznać po objawach:

  • wirusowe zapalenie gardła – rozwija się wolno i na ogół ma łagodny przebieg. Objawia się głównie bólem gardła nasilającym się podczas przełykania, który chorzy opisują jako pieczenie, kłucie i drapanie w gardle. Obserwuje się powiększenie migdałków i węzłów chłonnych szyjnych, często pojawia się kaszel oraz katar.
  • bakteryjne zapalenie gardła – pojawia się nagle i zwykle ma cięższy przebieg niż infekcja wirusowa. Charakterystyczna jest dla niego wysoka gorączka, która oscyluje wokół 40° Na migdałkach pojawia się ropny nalot, w dodatku są one powiększone. Dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, a także biegunka.
  • grzybicze zapalenie gardła – występuje rzadko i objawia się przede wszystkim porannym kaszlem przebiegającym z odkrztuszaniem wydzieliny o konsystencji galarety. Chory ma takie uczucie, jakby w jego gardle znajdowało się ciało obce, przez co cały czas próbuje je odkaszleć lub odchrząknąć.

Jak prawidłowo zdiagnozować stan zapalny gardła?

Doświadczony lekarz wskaże, co spowodowało stan zapalny gardła najprawdopodobniej już na podstawie zebranego wywiadu i badania fizykalnego. Objawy poszczególnych chorób gardła są bowiem dość charakterystyczne, co ułatwia rozpoznanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej może dodatkowo zlecić szybki test na paciorkowca lub wykonać posiew wymazu z gardła. Badania takie jak wymaz z gardła czy pobranie próbki ze ściany gardła oraz migdałków podniebiennych znajdują zastosowanie przy diagnostyce grzybiczego zapalenia gardła i migdałków.

Zapalenie gardła – domowe sposoby

Jeśli objawy wskazują, że cierpisz na ostre zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym, to nie zwlekaj, tylko niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Gdy Twoje podejrzenia się potwierdzą, specjalista przepisze antybiotyk niezbędny przy leczeniu bakteryjnego zapalenia gardła. Dodatkowe wsparcie mogą stanowić leki na ból gardła o antyseptycznym działaniu, do kupienia w aptece bez recepty.

Leki bez recepty na zapalenie gardła

Czujesz, że coś Cię rozkłada? Zaczyna boleć gardło, coraz częściej pokasłujesz i pojawił się stan podgorączkowy? To znak, że rozwija się u Ciebie infekcja gardła. Nie pozwól, by przerodziła się ona w ostre zapalenie gardła – weź Chlorchinaldin, który hamuje rozwój infekcji jamy ustnej i gardła.

Kiedy stosować Chlorchinaldin? Tabletki na ból gardła Chlorchinaldin działają przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, dzięki czemu hamują rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból. Wskazane są w leczeniu objawowym i mogą stanowić wsparcie w antybiotykoterapii.

Co stosować na ból gardła?

Oprócz leków pomóc złagodzić przykre objawy mogą jeszcze takie sposoby jak:

  • płukanki gardła przygotowane na bazie soli kuchennej lub ziół,
  • napary z roślin i ciepłe herbaty z dodatkiem cytryny i miodu,
  • inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
  • domowe syropy, np. z cebuli,
  • leżenie w łóżku i wygrzewanie się pod kołdrą (przy gorączce),
  • odpowiednie nawadnianie (co najmniej 2 l płynów dziennie).
(�.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%