Zamknij
REKLAMA

Soczewki kontaktowe –jak długo można je nosić?

10:35, 29.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Czy wiesz, że soczewki kontaktowe były projektowane już przez XVII-wiecznych uczonych? Jednak prototypy, będące przodkami współczesnych, powstały dopiero pod koniec XIX wieku, a dopiero od lat 50-tych XX mamy do czynienia ze współczesnymi. Oczywiście od tego czasu nastąpił znaczny postęp w tej dziedzinie i współczesne soczewki kontaktowe nie przypominają w niczym swoim „praprzodków”. Różnią się od nich zdecydowanie na plus.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Choć okulary korekcyjne wciąż pozostają w użyciu – i nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy zmienił się w przeciągu kolejnych dekad – coraz więcej osób sięga po soczewki kontaktowe. Dlaczego? Powodów jest wiele. Soczewki nie tylko nie wymagają noszenia oprawek ze szkłami, ale zachęcają także innymi swoimi zaletami. Największą jest swoboda –  istnieje niezwykle mała szansa, że soczewki kontaktowe wypadną z oka podczas uprawiania takiej aktywności, jak bieganie czy praca fizyczna. Z tego powodu preferowane są m.in. przez sportowców.

Jeśli chodzi o sam wzrok, soczewki pomagają w takim samym stopniu, jak okulary. Dlatego istnieją specjalne szkła kontaktowe dla astygmatyków oraz soczewki z filtrem UV, chroniącym strukturę oka przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i silnego światła. Równocześnie nie blokują one naturalnej wymiany tlenowej z powierzchnią oka, czyli nie doprowadzają do przesuszeń. Ponadto soczewki nie parują, nie ulegają zabrudzeniom i nie musisz uważać na nie, np. schylając się.

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

O ile okulary kupujesz raz na długi czas, o tyle soczewki są pod tym względem bardziej wymagające. Zasadniczo wyróżnia się trzy ich rodzaje:

  • soczewki kontaktowe dzienne – te soczewki można nosić przez 24 godziny. W praktyce zakłada się je po wstaniu ze snu, a zdejmuje przed pójściem spać. Każdego ranka zakłada się nowe, dlatego też sprzedawane są w opakowaniach po 30 sztuk;
  • soczewki kontaktowe dwutygodniowe - tutaj wymiana odbywa się co czternaście dni; na czas snu soczewki wyjmuje się z oka i przechowuje w specjalnym etui z płynem;
  • soczewki kontaktowe miesięczne – te soczewki wymienia się raz na miesiąc. Podobnie jak dwutygodniowe, także i te przechowuje się w płynie, co zapobiega ich wyschnięciu.

W przypadku wszystkich innych soczewek niż jednodniowe, pielęgnacja jest bardzo prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Płyny do pielęgnacji nie zużywają się szybko i średniej wielkości opakowanie wystarcza na dłuższy czas użytkowania. Zarówno płyny pielęgnacyjne, jak i same soczewki możesz nabyć w bardzo przystępnych cenach w VisionExpress.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%