Zamknij

Zastosowanie mobilnego aparatu rentgenowskiego (RTG)

17:10, 31.03.2022 . Aktualizacja: 17:10, 31.03.2022
Skomentuj

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) to wciąż najpopularniejsza metoda obrazowania, wykorzystywana do prawidłowej diagnostyki chorób płuc oraz chorób układu ruchu. W obecnych czasach aparaty RTG, z których korzystają specjaliści radiolodzy, mają do dyspozycji innowacyjne skanery, wykonujące badanie szybko, komfortowo (dla pacjenta i operatora), a także bezpiecznie – przy mniejszych dawkach niezbędnego promieniowania. Wśród aparatów oferowanych przez producentów w dzisiejszych czasach znajdują się systemy stacjonarne, ale także mobilne aparaty rentgenowskie, na których omówieniu się dziś skupimy. Gdzie znajdują zastosowanie mobilne systemy RTG i jakie zalety daje ta niewielka gabarytowo konstrukcja? Czytajcie dalej!

Jakie zalety ma mobilny system rentgenowski?

Największym atutem, jakim może poszczycić się mobilny aparat rentgenowski, jest jego stosunkowo niewielka, kompaktowa i w pełni mobilna konstrukcja. W praktyce umożliwia ona przewożenie urządzenia po szpitalnych korytarzach bez jakichkolwiek problemów. Mobilny aparat RTG ma takie same parametry techniczne jak jego stacjonarny odpowiednik, a dodatkowo jest wyposażony w kółka do przewożenia, a także ułatwiające je elektryczne wspomaganie sterowaniem. Kolejnym plusem, który jest zasługą niewielkich gabarytów urządzenia, jest fakt, że można z niego korzystać nawet w najmniejszych gabinetach lekarskich i na zatłoczonych izbach przyjęć.

Izba przyjęć w szpitalu – idealne miejsce dla mobilnego aparatu RTG

Miejscem, w którym mobilny aparat do RTG sprawdza się fenomenalnie, jest izba przyjęć, do której trafiają pacjenci z wypadków. W nagłych sytuacjach konieczne jest wykonanie RTG na tzw. cito – ‘od ręki’ i bez konieczności wożenia umierającego niekiedy pacjenta do szpitalnej pracowni rentgenowskiej. W takim wypadku mobilny system RTG jest w stanie uratować zdrowie, a czasem i życie pacjenta. Na izbie przyjęć każda minuta jest na wagę złota.

Dodatkowo obecność mobilnego aparatu RTG na izbie pozwala oszczędzić czas, który stabilny pacjent wraz z opiekunem medycznym — pielęgniarką czy lekarzem — musiałby spędzić w kolejce do pracowni rentgenowskiej. Pamiętajmy, że korzystają z niej nie tylko pacjenci leżący na oddziale, ale także osoby z zewnątrz, które zostały skierowane na badanie na przykład przez lekarza rodzinnego.

Mobilny aparat rentgenowski sposobem na ‘pracownię RTG’ w prywatnej klinice

Mobilne aparaty rentgenowskie to rozwiązanie szyte na miarę małych, prywatnych klinik i niewielkich gabinetów, które nie mają tak dużego zaplecza lokalowego, by pomieścić klasyczny, stacjonarny system RTG, a również chciałby świadczyć takie usługi swoim pacjentom.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%