Zamknij
REKLAMA

Piękne mieszkania w pięknej okolicy

13.36, 24.06.2021 materiały partnera

Chcąc kupić dom lub mieszkanie najpierw wybieramy lokalizację, później rodzaj nieruchomości. Jeśli mamy to już za sobą pozostaje zdecydować, czy chcemy ją kupić z rynku wtórnego czy od dewelopera. Co będzie lepsze? Gdzie zakup mieszkania okaże się najlepszą inwestycją na przyszłość?

Wybierając lokalizację zakupu nieruchomości warto pomyśleć nad jej potencjałem inwestycyjnym. Nawet, jeśli kupujemy dom czy mieszkanie z myślą o zamieszkaniu tam, a nie pod wynajem czy sprzedaż w przyszłości, kiedyś przeznaczenie naszego mieszkania może się zmienić, warto więc o tym pomyśleć.

Od kogo najlepiej kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania u dewelopera ma właściwie tylko jedną wadę – cenę. Takie nieruchomości są oczywiście droższe niż te z rynku wtórnego, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze warto śledzić rynek nieruchomości z wyprzedzeniem. Dane pokazują, że co kilka lat możemy liczyć na spadek cen mieszkań. Ostatni duży spadek nieruchomości w Polsce notowaliśmy (z drobnymi różnicami w różnych województwach) w latach 2008-2012. Na przykład cena domów w Rumii spadła wówczas o około 17%. Jeśli więc będziemy obserwować rynek i mieć trochę szczęścia, możemy kupić dom czy mieszkanie od dewelopera w takiej samej cenie, w jakiej za kilka lat kupimy taką nieruchomość na rynku wtórnym. Poza tym co oczywiste wartość takiej nieruchomości będzie odpowiednio wyższa, jeśli kiedyś będziemy chcieli ją sprzedać. Po drugie mieszkanie deweloperskie może zostać wykończone pod nasz pomysł, więc będzie dokładnie takie, o jakim marzymy. Wreszcie po trzecie mieszkanie w kilkudziesięcioletnim bloku z pewnością będzie wymagało remontu. Od małego, jak pomalowanie całego mieszkania po wymianę instalacji elektrycznej, która nie jest przystosowana do obciążenia związanego na przykład ze zmywarką, mikrofalówką czy kuchenką elektryczną. A to już koszt kilku-kilkunastu tysięcy złotych w zależności od wielkości nieruchomości.

Okolica, czyli jak najlepiej zainwestować pieniądze

W Polsce od lat najlepszym miejscem do inwestycji w nieruchomości są te położone jak najbliżej morza. Jedną z najlepszych obecnie lokalizacji jest tak zwane Trójmiasto Kaszubskie, czyli Wejherowo, Reda i Rumia. Zwłaszcza te dwa ostatnie, ponieważ leżą nieco bliżej morza. Dodatkowo Rumia ma wyjątkowo ciekawe ukształtowanie terenu i pięknie położone lasy, co czyni ją szczególnie przyjaznym miejscem do życia, ale też do zakwaterowania się w czasie wakacji, zwłaszcza, że chociaż nie jest to oaza spokoju, to jednak jest dużo spokojniej niż kilka kilometrów dalej – nad samym morzem.

Deweloper deweloperowi nierówny

Decydując się na inwestycję w takim miejscu warto wybrać dewelopera, który ma długoletnie doświadczenie na tym właśnie rynku. Będzie miał najlepsze rozeznanie i najlepiej nam doradzi, co będzie dla nas najlepsze. Zwróćmy uwagę, czy firma jest zrzeszona w Polskim Związku Firm Deweloperskich, jeśli tak – możemy być pewni, że deweloper jest rzetelny, a my bezpieczni i nie czekają nas żadne niespodzianki.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%