Zamknij

Jakie są stopnie palenia kawy?

09:00, 04.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:00, 04.10.2022

Jako jeden z najważniejszych etapów, które muszą przejść ziarna kawy, uważa się palenie. Właściwie od stopnia palenia w dużej mierze zależy smak i aromat każdej kawy. Czym dokładnie jest proces palenia kawy i jakie są jego stopnie? Dowiedz się!

Czym jest proces palenia kawy?

Palenie kawy realizowane jest w specjalnie przygotowanym do tego wirowym piecu. To właśnie tam zielone ziarna poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury. Cały proces palenia trwa średnio od kilku do kilkunastu minut (jest to uzależnione od stopnia wypalenia). Dzięki wirowaniu możliwe jest dokładne, równomierne wypalenie ziaren. 

Wypalanie w ziarnach kawowca powoduje, że dochodzi do różnych procesów. Przykładowo karmelizacja powoduje, że ziarna robią się ciemniejsze i zyskują słodki posmak. Jeśli natomiast chodzi o olejki eteryczne, które pojawiają się na powierzchni ziaren, to dzięki nim ziarna otrzymują połyskliwość. Innym procesem jest odparowanie wody, które powoduje, że zmniejsza się waga ziaren natomiast wzrost ciśnienia (który powodują gazy zawarte w ziarnach) zwiększa objętość ziaren. 

Proces wypalania kawy dzieli się na kilka etapów. Wszystko rozpoczyna się od suszenia. W następnej kolejności ma miejsce brązowienie, później rozwinięcie, a na samym końcu drugie złamanie, gdy olejki w ziarnach przechodzą na zewnątrz. Gdy proces wypalania ziarna dobiegnie końca, to chłodzi się je powietrzem. Służą do tego specjalne tace. To wszystko sprawia, że dwutlenek węgla (powstały podczas wypalania) ulatnia się w naturalny sposób. 

Warto dodać, że stopień palenia zawsze dostosowuje się do gatunku kawy, co umożliwia wydobycie najcenniejszych walorów smakowych. 

Jakie są stopnie wypalania kawy?

Według Amerykańskiego stowarzyszenia NCA (National Coffee Association) istnieją cztery podstawowe stopnie wypalania ziaren kawy, o których piszemy poniżej. 

Palenie jasne 

Przebiega ono w temperaturze około 200 st. C. Powoduje, że ziarna zyskują jasnobrązowy kolor (jest bardzo zbliżony do koloru cynamonu). Jeśli natomiast chodzi o powierzchnię ziarna, to jest ona matowa. Wykorzystując ten sposób palenia, można otrzymać kawę o łagodnym smaku, który dość szybko znika z podniebienia. Kawa jest bardzo lekka i delikatna. Ziarna nie tracą swojej naturalnej kwasowości. Mają również cytrusowy i nieco orzeźwiający aromat. W jasno palonych kawach znajduje się najwyższa zawartość kofeiny, uwzględniając wszystkie stopnie palenia. Mówi się, że ten rodzaj palenia jest najlepszy w alternatywnych sposobach parzenia kawy. Kawa jasno palona dostępna jest m.in. w ofercie Finest Coffee pod adresem https://finestcoffee.pl.

Palenie średnie

Odbywa się ono w temperaturze około 210-220 st. C. Można śmiało stwierdzić, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów palenia ziaren. Sprawia, że ziarna mają lekko brązowy kolor. Takie ziarna mają rewelacyjnie zrównoważony smak. Jeśli chodzi o kwasowość, to jest ona niższa i można wyczuć delikatną goryczkę. Natomiast zawartość kofeiny jest optymalna. 

Palenie średnio ciemne

Przeprowadza się je w temperaturze około 225-250 st. C. Nadaje ono ziarnom mocno brązowy kolor, zaś ich powierzchnia jest lekko błyszcząca. W tak wypalonej kawie zanika (prawie całkowicie) kwasowość. Możesz w niej za to wyczuć delikatną i przyjemną goryczkę. Jeśli natomiast interesuje Cię aromat tej kawy, to jest on dość ciężki i mocny oraz może przypominać aromat czekoladowego. 

Palenie bardzo ciemne

Palenie bardzo ciemne (pełne) umożliwia otrzymanie bardzo ciemnych, prawie czarnych i błyszczących ziaren. Takie palenie powoduje, że kawa zyskuje wyraźną gorycz, natomiast naturalna kwasowość zostaje całkowicie usunięta. Tutaj zawartość kofeiny jest znacznie niższa (w porównaniu do kaw poddawanych jasnemu paleniu). Poza tym ziarna bardzo mocno wypalane tracą naturalne nuty smakowe (prawie całkowicie). W takiej kawie możesz poczuć posmak oraz aromat czekolady i orzecha. To wręcz idealny typ wypalenia do przygotowywania kawy espresso. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jakie są stopnie palenia kawy. Wiesz także, że im ciemniejsze wypalenie, tym zmniejsza się zawartość kofeiny. Natomiast im jaśniejsze wypalenie, tym możesz liczyć na wyższą kwaskowatość. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%