Zamknij
REKLAMA

Klimatyzacja w biurze – jak ją ustawić i na ile stopni?

10.14, 23.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 10.14, 23.11.2022

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika. Klimatyzacja w biurze to narzędzie, które może pozytywnie wpłynąć na komfort pracy, ale także zwiększyć wydajność pracowników. Dla pracodawcy, klimatyzacja może być, więc wyzwaniem, stąd nasuwa się pytanie - jak ją ustawić i na ile stopni?

Przepisy BHP

Zgodnie z polskim prawem i obowiązkami nakładanymi na pracodawcę, musi zapewnić on pracownikom odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Przepisy określają minimalną temperaturę panującą w biurze na poziomie 18 stopni Celsjusza. Natomiast według wytycznych Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) maksymalna wartość wynosi 30 stopni. Klimatyzacja to narzędzie, które powinno pojawić się w miejscu pracy, nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale głównie ze względu na komfort pracowników. Z tego powodu coraz więcej pracodawców decyduje się na zakup tego typu urządzeń.

Jak ustawić klimatyzację?

Komfortowe odczucia i dobre samopoczucie jest niezwykle istotne, przy ustawianiu klimatyzacji zaleca się, aby różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu nie przekraczała 6-7 stopni Celsjusza. Bardzo istotne jest też przyłożenie uwagi do samej siły nawiewu i odległości pracowników od niego. Lokalizacja urządzenia klimatyzującego w pomieszczeniu może radykalnie zmienić odczucia pracowników, gdyż osoby siedzące zbyt blisko nawiewu mogą czuć się mało komfortowo. W dużych, biurowych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się urządzenia posiadające szeroki kąt nawiewu, które pozwoli na równomierne rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu. Najlepiej montaż zlecić profesjonalnej firmie AKWIN, której pracownicy wybiorą odpowiednią miejsce pod względem specyfikacji i charakterystyki urządzenia. Dokładną ofertę firmy możecie znaleźć pod linkiem ---> bocheńska klimatyzacja.

Zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę

Klimatyzacja oprócz szeregu zalet, może powodować również pewne zagrożenia. Istnieje ryzyko złego wpływu na zdrowie, w przypadku jej zanieczyszczenia, złego ustawienia czy zbyt niskiej temperatury. Klimatyzacja, przyczynia się także do przesuszania powietrza, dlatego warto przemyśleć również zakup nawilżacza, który wyeliminuje ten problem. Dobranie odpowiedniej temperatury jest zasadnicze, gdyż zbyt niska może wpływać na zmniejszenie efektywności pracy oraz prowadzić do różnego rodzaju przeziębień czy bardziej poważnych chorób, ponieważ wyziębiony organizm jest bardziej podatny na zagrożenia ze strony wirusów. Przestrzeganie wymienionych zasad i dbanie o pozytywne odczucia pracowników może mieć niezwykle pozytywny wpływ na osiągane wyniki oraz atmosferę panującą w pracy.

Na ile stopni ustawić klimatyzację?

Warto pamiętać o tym, że pracownicy spędzają w biurze zazwyczaj około ośmiu godzin i warunki w nim panujące mają bardzo istotny wpływ. Nieodpowiedzialne użycie klimatyzacji może, więc doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Należy, więc znaleźć złoty środek, który umożliwi dostosowanie odpowiedniej temperatury do pracowników. Wspomniane przepisy i ich graniczne wartości określają pewne temperatury, jednak trudno stwierdzić, że są one optymalne i temperatura 30 stopni Celsjusza tworzy najlepsze warunki pracy. Każdy indywidualnie ma nieco inne preferencje co do temperatury pracy, natomiast w świetle obecnych badań, optymalna temperatura powinna wynosić od 21 do 25 stopni Celsjusza.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%