Zamknij

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po śmierci żony?

artykuł sponsorowany + 09:38, 08.12.2022 Aktualizacja: 09:38, 08.12.2022

Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo trudne przeżycie. Nawet jeśli odejście poprzedziła długa choroba, i tak nigdy nie jesteśmy gotowi na to wydarzenie. Niezależnie od okoliczności po śmierci członka rodziny – mimo trudu i żałoby – trzeba dopełnić całkiem sporo formalności związanych z majątkiem tej osoby. Dzisiejszy artykuł wyjaśnia szczegółowo, jak zorganizować te kwestie i przeprowadzić sprawnie postępowanie spadkowe. Przykładem będzie śmierć żony, która pozostawiła męża oraz dwoje dzieci. Majątkiem wspólnym małżonków było mieszkanie. Sytuacja taka jest bardzo częsta w realnym życiu, dlatego warto wiedzieć, czym należy się zająć po śmierci bliskiej osoby.

Udziały w spadku

Po zmarłej osobie spadek dziedziczy małżonek oraz dzieci. W skład spadku wchodzi majątek osobisty zmarłego w całości oraz połowa majątku wspólnego małżeńskiego. Jeśli małżonkowie posiadali wspólne mieszkanie, to tylko jego 1/2 stanowi masę spadkową, gdyż druga połowa należy do pozostałego przy życiu małżonka. Jeśli nie pozostał testament, dochodzi do popularnego dziedziczenia z ustawy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku powołuje się dzieci i małżonka, którzy dziedziczą w równych częściach. Należy jednak pamiętać, że część, którą otrzyma mąż czy żona, nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.W przypadku zmarłej żony i dwojga dzieci zarówno mąż, jak i dzieci odziedziczą po 1/3 udziału w spadku po kobiecie. Trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe, którego skutkiem będzie uzyskanie potwierdzenia nabycia spadku. Postępowanie odbywa się przed sądem lub w kancelarii notarialnej.

Postępowanie sądowe

Potwierdzenie nabycia spadku można uzyskać na drodze sądowej. Jest ona niedrogą opcją, jednak może potrwać dłużej. Aby otworzyć takie postępowanie, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie rejonowym – właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, m.in. odpisy tego wniosku, skrócone odpisy aktów urodzenia członków postępowania (oraz odpisy aktów małżeństwa kobiet zamężnych), akt zgonu spadkodawcy, testament (o ile był) i oświadczenia spadkobierców. Konieczne jest wymienienie wszystkich członków postępowania. Opłata od wniosku wynosi 50 zł i jest stała.

Postępowanie przed notariuszem

Drugą możliwością jest postępowanie spadkowe przed notariuszem. Można wybrać dowolną kancelarię notarialną. Jest to sposób szybszy i wygodniejszy, ale ma dwie wady. Po pierwsze spadkobiercy muszą nastawić się na większe koszty, a po drugie – muszą być zgodni co do dziedziczenia.U notariusza stawiają się wszystkie osoby biorące udział w postępowaniu. Jak już wspomniano, ich wola musi być zgodna. To postępowanie jest zdecydowanie mniej sformalizowane i skomplikowane niż sprawa zakładana w sądzie. Z notariuszem nietrudno się umówić na dogodny termin. Poza tym poinformuje on, jakie dokumenty trzeba przygotować i ze sobą zabrać. Notariusz sporządza protokół dziedziczenia w formie aktu notarialnego. Oczywiście otwiera i ogłasza testament – jeśli taki był.

Dział spadku

Po śmierci bliskiej osoby kolejnym krokiem jest dokonanie działu spadku. W tym momencie można podjąć decyzję co do swojego udziału w spadku. Częstym rozwiązaniem jest zbycie nieodpłatne swojej części nieruchomości rodziców na pozostałego przy życiu ojca czy matkę. Warto pamiętać, że dział spadku możliwy jest także przed sądem lub przed notariuszem. Ten ostatni pobiera jednak wynagrodzenie (zależne od wartości spadku), jednak za nas załatwia wszystkie formalności, którymi nie trzeba się już martwić.

Źródło: Prawo spadkowe - Spadek.info

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%