Zamknij

Jak rozpoznać toksyczną atmosferę wśród pracowników?

artykuł sponsorowany + 12:16, 16.12.2022 Aktualizacja: 12:16, 16.12.2022

Czasami wystarczy jeden pracownik, by skutecznie zepsuć atmosferę w miejscu pracy. Dlatego tak ważne jest, by jako pracodawca wcześnie wyłapywać sygnały, świadczące o napięciach między pracownikami i zdecydowanie reagować. Dowiedz się, jak rozpoznać toksyczną atmosferę i jak sobie z nią radzić.

Toksyczny pracownik swoim zachowaniem może wpłynąć na cały zespół, a nawet zagrozić biznesowi. Ryzyko obejmuje m.in. negatywną reputację firmy, wysoką rotację oraz obniżenie wydajności zespołu. Dlatego tak ważne jest, by reagować bezzwłocznie. W trzymaniu ręki na pulsie pomaga polityka otwartych drzwi i przeprowadzanie ankiet badających satysfakcję pracowników. Jeżeli nie powiedzie się próba samodzielnego polepszenia atmosfery w pracy, warto skorzystać z pomocy mediatora oraz przeprowadzić kursy z porozumienia bez przemocy.

Z czym się wiąże toksyczna atmosfera w firmie?

Pracodawca powinien szybko reagować na sygnały o toksycznej atmosferze w firmie. Wpływa ona bowiem nie tylko na komfort i zdrowie pracowników, ale ma też poważne konsekwencje dla biznesu. Należą do nich:

  • obniżenie efektywności zespołu, a przez to zmniejszenie zysków,
  • wysoki wskaźnik rotacji,
  • koszty związane z wyszkoleniem nowej kadry,
  • koszty ponoszone w związku ze zwolnieniami lekarskimi zatrudnionych,
  • pogorszenie wizerunku firmy,
  • utrudnione rekrutacje w związku z negatywnymi opiniami poprzednich pracowników.

Po czym rozpoznać toksyczną atmosferę między pracownikami?

O tym, że coś jest nie tak, świadczy zwiększona liczba zwolnień lekarskich czy odejść z firmy.

Jeśli zauważysz tego typu prawidłowość, poproś rezygnujących z pracy o rozmowę lub wypełnienie ankiety. Podczas gdy obecni zatrudnieni mogą mieć opory przed donoszeniem na kolegę czy koleżankę, ci, którzy złożyli wypowiedzenie, nie mają już nic do stracenia i mogą pozwolić sobie na większą szczerość.

Nowych pracowników znajdziesz, dając ogłoszenie na dlafirm.pracuj.pl. Teraz dostępne są atrakcyjne zniżki dla małych i średnich firm.

Jak zapobiegać negatywnej atmosferze w firmie?

Jeszcze lepszym rozwiązaniem od szybkiego reagowania na sygnały o szkodliwej atmosferze w firmie, jest jej zapobieganie.

W tym celu pracodawca może:

  • starannie dobierać członków zespołu – nie tylko pod względem kwalifikacji, ale i tego, w jakim stopniu wpisują się w kulturę w firmie;
  • zadbać o integrację zespołu – pracodawca może pomóc pracownikom lepiej się poznać, np. poprzez organizowanie wspólnych wyjść;
  • zapewnić pracowników o swoim wsparciu – polityka otwartych drzwi oraz regularne badanie satysfakcji pracowników sprawią, że członkowie Twojego zespołu będą mogli zgłosić Ci niepokojące zachowania przełożonych czy współpracowników,
  • przeprowadzić kurs z efektywnej komunikacji bez przemocy.

Więcej pomysłów na to, jak stworzyć zgrany zespół i zadbać o satysfakcję pracowników, znajdziesz na poradydlafirm.pracuj.pl

Jak radzić sobie z toksycznym pracownikiem?

Po pierwsze, upewnij się, że masz pełen ogląd sytuacji. Warto w tym celu przeprowadzić zarówno rozmowy indywidualne z pracownikami, jak i zwołać zebranie, na którym będziesz mógł zaobserwować ich reakcje w grupie. Zwróć uwagę nie tylko na to, jak wypowiadają się poszczególni członkowie zespołu, ale też na mowę ciała. Możesz nawet zlecić komuś zrobienie notatek z interakcji między osobami obecnymi na spotkaniu – np. jeśli pracownik przewraca oczami za każdym razem, gdy wypowiada się jego współpracownik, to prawdopodobne, że często tę osobę krytykuje.

Koniecznie zapytaj, jakie wyjście z sytuacji widzą sami zainteresowani.

Jeśli okaże się, że napięcie nie dotyczy całej kadry, a tylko kilka osób, które nie potrafią ze sobą współpracować, być może sprawę rozwiąże przeniesienie ich do osobnych działów czy praca w systemie zmianowym, gdzie osoby skonfliktowane nie muszą się spotykać.

Pomocne może też okazać się wezwanie mediatora, który z neutralnej perspektywy postara się znaleźć najlepsze dla wszystkich rozwiązanie konfliktu.

Natomiast jeżeli to jedna osoba wykorzystuje swoje stanowisko i poniża innych, to należy podjąć zdecydowane kroki i jasno pokazać, że nie ma miejsca w Twojej firmie dla takich zachowań.

Podsumowanie

Toksyczna atmosfera w pracy to nie tylko kwestia komfortu Twojego zespołu. Wpływa ona na obniżenie efektywności pod wpływem stresu, zwiększa wskaźnik rotacji i psuje renomę firmy na rynku. Pracodawca musi więc reagować już przy pierwszych sygnałach o tym, że coś jest nie tak. W tym celu powinien zadbać o politykę otwartych drzwi i regularne sprawdzanie satysfakcji pracowników. To właśnie od swojej kadry najszybciej dowiesz się, że konieczna jest interwencja. Jeśli problem okaże się zbyt duży, by rozwiązać go samodzielnie, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalnego mediatora.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%