Zamknij

Transport drogich samochodów – czym różni się ich przewóz?

art. sponsorowany + 12:36, 07.04.2023 Aktualizacja: 12:36, 07.04.2023

Zazwyczaj nowe auta przewozi się na otwartych lawetach, które często można spotkać na drogach ekspresowych czy autostradach. Jednak w przypadku drogich samochodów byłoby to bardzo niebezpieczne. Nawet drobne uszkodzenie takiego pojazdu wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego też procedura w przypadku drogich samochodów zabytkowych, kolekcjonerskich, sportowych czy klasy premium wygląda inaczej – jak? O tym dowiesz się z tego artykułu. 

Kto i kiedy korzysta z transportu drogich samochodów? 

Z przewozu drogich samochodów zazwyczaj korzystają dealerzy, którzy muszą zorganizować na przykład transport samochodów Warszawa – Kraków, Warszawa – Zakopne czy jakikolwiek inny przewóz do polskich miast. Tak naprawdę z usług firm, zajmujących się przewozem drogich aut korzystają również: 

  • osoby, które zakupiły auto za granicą i muszą je sprowadzić do Polski; 
  • wystawcy, którzy chcą przewieźć auto na miejsce imprezy; 
  • firmy, które dostarczają samochody wyścigowe na zawody; 
  • salony detailingowe, które oferują dowóz aut pod dom klienta.   

Jednak z usług takich firm może skorzystać każdy, kto musi przetransportować drogie auto z punkt A do punktu B i zależy mu na bezpieczeństwie i braku uszkodzeń. 

Transport drogich samochodów – kryte transportery  

Pierwszą różnicą w przewozie drogich samochodów jest to, że odbywa się on przy wykorzystaniu krytych transporterów. Dzięki temu samochód jest chroniony przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, ale też przed uszkodzeniami spowodowanymi zdarzeniami, na które nie ma się wpływu. W krytych transporterach nie ma możliwości, by kamień, który odskoczy podczas jazdy, uszkodził karoserię czy szybę. Dodatkowo specjalistyczne kryte transportery są przystosowane do  samochodów z niskim zawieszeniem, co ma duże znaczenie podczas transportu samochodów sportowych.  

Transport drogich samochodów – protokoły  

W przypadku transportu aut luksusowych sporządza się odpowiednie protokoły, jeden przed transportem i drugi po. Dzięki temu znany jest dokładny stan auta przed wykonaniem usługi, jak i po. Właściciel może więc sprawdzić, czy jakiekolwiek uszkodzenia powstały podczas transportu. To świetne rozwiązanie, które uniemożliwia jakiekolwiek oszustwa i próby udowadniana przez firmę transportową, że dana wada istniała już przed wykonaniem usługi. 

Czy przy transporcie drogich samochodów wykonywane są inne usługi? 

Przy transporcie drogich samochodów wykonywane są inne usługi, jeżeli sytuacja tego wymaga. Zazwyczaj mają one miejsce, gdy odbywa się transport z jednego miasta w Polsce, do innego miasta na świecie lub w drugą stronę. W ramach usługi firma przewozowa zajmuje się organizacją odpraw celnych, przepraw promowych i pilnowaniem formalności. Dzięki temu osoby korzystające z transportu drogich samochodów nie muszą się niczym martwić. 

Transport drogich aut a ubezpieczenie 

Ubezpieczenie to bardzo ważny element, który należy sprawdzić podczas wyboru firmy transportowej. Najlepiej, gdy przewoźnik dysponuje bardzo szerokim zakresem i wysokością ubezpieczenia OCP. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźników, którzy zajmują się przewozem między innymi drogich aut, ale też innych towarów. To dodatkowe zabezpieczenie dla osoby, która zleca transport, ponieważ ubezpieczenie OCP obejmuje nie tylko szkody i uszkodzenia, które powstały w czasie transportu, ale też całkowite zniszczenie czy utratę drogiego samochodu. 

Podsumowanie 

Transport auta jest zawsze stresujący dla właściciela. Stres jest tym większy, im większą wartość ma przewożony samochód. Dlatego też transport drogich samochodów różni się od tradycyjnego. Przede wszystkim wykorzystywane są kryte lawety lub przyczepy, które zabezpieczają drogocenny ładunek przed uszkodzeniami. Dodatkowo usługa obejmuje sporządzanie protokołów, których celem jest dokumentacja stanu auta przed i po transporcie. Jednak to nie wszystko. Transport drogich samochodów może obejmować usługi dodatkowe, takie jak załatwianie odpraw celnych, przepraw promowych i wszelkich formalności. Przewoźnik powinien również zadbać o ubezpieczenie OCP, które jest dodatkową ochroną dla właściciela. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%