Zamknij

Kiedy można ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego Freistellung?

art. sponsorowany + 14:19, 29.08.2023 Aktualizacja: 14:19, 29.08.2023

Każda osoba, która zdecydowała się na prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech, wie, ile obowiązków i wyzwań wiąże się z koniecznością dostosowania do tamtejszych przepisów i regulacji. Sukces firmy zależy w dużej mierze od przemyślanego i świadomego zarządzania, przy jednoczesnej znajomości prawa podatkowego. Wielu przedsiębiorców nie bez przyczyny korzysta ze wsparcia profesjonalistów w prowadzeniu księgowości. W branży budowlanej również obowiązują inne przepisy niż w Polsce, a zabezpieczenie interesów wpływa na ostateczny wynik finansowy. Sprawdź, jak krok po kroku uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego – Freistellung!

Freistellung – co to jest i jak działa?

Freistellung to zwolnienie z podatku budowlanego (Bauabzugsteuer) w Niemczech, które dotyczy każdej firmy zajmującej się szeroko rozumianym budownictwem. Aktualnie zobowiązanie to wynosi 15% wartości brutto każdej wystawionej faktury. Zaświadczenie upoważniające do zwrotu kosztów, czyli Freistellungsbescheinigung nie jest jednak przyznawane automatycznie, a przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia odpowiedniego wniosku. Warto dodać, że Freistellung dotyczy prac budowlanych zleconych przez inną firmę. Prawidłowe przygotowanie odpowiedniej dokumentacji sprawi, że w przyszłości unikniesz komplikacji prawnych oraz zyskasz dodatkowe środki finansowe. Jak to zrobić? Czytaj dalej, aby się przekonać!

Jakie kryteria należy spełnić, aby ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego?

Aby móc ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów określonych przez niemieckie przepisy podatkowe. Każda firma działająca w tym sektorze może otrzymać Freistellung, jeśli spełni wszystkie wymagania i nie ma żadnych zaległości w urzędzie skarbowym. Czyste konto to jednak nie wszystko. Drugim czynnikiem jest próg wartości świadczonych usług – nie powinien przekroczyć 5 tys. euro.

Zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellung) – krok po kroku

Po pierwsze należy wypełnić formularz o przyznanie numeru identyfikacji podatkowej oraz wniosek o zwolnienie z Bauabzugsteuer. W przypadku firm zarejestrowanych w Polsce do dokumentacji dołącza się wpis do centralnej ewidencji oraz certyfikat rezydencji z tamtejszego urzędu skarbowego. Jeśli ktoś prowadzi Gewerbe, czyli niemiecką działalność gospodarczą niezbędne okaże się zaświadczenie o meldunku, które można uzyskać np. z pomocą biura rachunkowego. 

Instytucje, w których należy złożyć wszystkie dokumenty to:

  • Finanzamt Hameln;
  • Finanzamt Cottbus;
  • Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth;
  • Finanzamt Oranienburg.

Sprawne i prawidłowe zwolnienie z podatku budowlanego Freistellung jest możliwe dzięki znajomości niemieckiego prawa. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje wymagającą wiedzą lub nie ma wystarczających zasobów czasowych, aby samodzielnie zajmować się księgowością. Aby mieć pewność, że wszystkie rozliczenia przebiegają zgodnie z obowiązującymi przepisami, warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów z zakresu rachunkowości, którzy doskonale znają specyfikę lokalnego rynku.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%