Zamknij

Jaka wełna na poddasze? Żyj w cieple i oszczędzaj na rachunkach. Zyski z ocieplenia poddasza wełną

artykuł sponsorowany + 13:37, 30.08.2023 Aktualizacja: 13:44, 30.08.2023

W końcu przyszedł czas i na Ciebie, po tym jak dostałeś kolejny rachunek za ogrzewanie. Pomyślałeś, że koniec z pieniędzmi ulatującymi przez komin i postanowiłeś wziąć się za termomodernizację domu. Zanim rzucisz się w wir zakupów i prac budowlanych, zobacz, jaka wełna na poddasze jest najlepsza.

Jaka wełna na poddasze

W sklepach znajdziesz dwa rodzaje wełny mineralnej - skalną i szklaną. Obie skutecznie izolują budynek, jednak różnią się gęstością. Podczas gdy wełna szklana jest elastyczna i daje się łatwo ugniatać, skalna (zwana kamienną), ma bardziej zbitą postać i ciężko ją dopasować do trudno dostępnych zakamarków.

Jaka wełna na poddasze będzie najlepsza? Twoje poszukiwania materiału izolacyjnego powinny skupić się na wełnie szklanej z uwagi na to, że poddasze ma skomplikowaną konstrukcję i należy uważać, żeby dokładnie zabezpieczyć wszystkie kąty oraz okolice krokwi, nadproża okien, okolice komina i ścianek działowych. Wełna skalna sprawdzi się za to podczas ocieplania podłóg i ścian - tu przydaje się jej gęstość, bo świetnie znosi naciski.

Jak ocieplić poddasze - pierwsze kroki

Ważne, by podczas montażu nie powstały mostki termiczne, które umożliwią straty ciepła. Dlatego też wełnę kładzie się w warstwach o łącznej grubości 20 cm - 30 cm. Różnica wynika z tego, że jeśli dany model wełny ma niski współczynnik przenikania ciepła, to można położyć mniej materiału. Maty wełniane kładzie się na zakładkę i prostopadle do siebie - dzięki temu ograniczasz ryzyko wystąpienia luk, przez które ucieknie ciepło.

Nie zapomnij o stolarce drzwiowej i okiennej. Przydadzą Ci się pianki, taśmy i uszczelki, które zaizolują okolice tych otworów.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną - przegroda paroizolacyjna

Wełnę umieszcza się w przegrodzie stworzonej z dwóch folii. Od strony pomieszczenia stosuje się folię paroizolacyjną, która nie dopuszcza wilgoci ze środka budynku do maty. Od strony dachu montuje się folię paroprzepuszczalną, dzięki które para wodna ulatuje na zewnątrz.

Folie nie powinny zbyt ściśle przylegać do wełny, bo musi zostać szczelina wentylacyjna, żeby powietrze przepływało i pomagało w pozbyciu się ewentualnej wilgoci. w ten sposób zapobiegniesz rozwojowi pleśni i grzybów na poddaszu, pozostawiając w nim suche środowisko. 

Izolacja poddasza - zabezpiecz przewody i rury

Ocieplenie dachu to nie wszystko - warstwa wełny mineralnej powinna znaleźć się również na przewodach instalacyjnych - elektrycznych, rurach ciepłowniczych i w kanałach wentylacyjnych. Dzięki temu wzmocnisz szczelność instalacji, poprawisz ocieplenie całego budynku i tym samym sprawisz, że więcej ciepła zostanie wewnątrz. 

Zalety z ocieplenia poddasza wełną mineralną szklaną

Komfort termiczny to najważniejszy powód, dla którego inwestorzy wybierają wełnę szklaną do izolacji połaci dachowych. Istotne są jednak również pozostałe cechy tego materiału termoizolacyjnego, czyli właściwości akustyczne, przeciwogniowe i i przeciwwilgociowe. 

Wygłuszone poddasze użytkowe sprzyja zaprojektowaniu na nim dodatkowych pomieszczeń. Redukcja hałasu dobiegającego z zewnątrz, od odgłosów deszczu aż po ruchliwą ulicę sprawia, że mieszkańcom żyje się wygodniej. Wełna mineralna latem zapewnia przyjemny chłód na poddaszu, dzięki czemu można na nim zorganizować sypialnię, salon czy domowe biuro.

Ogniochronna izolacja dachu pozwala czuć się bezpiecznie, a w razie powstania pożaru wełna szklana nie zajmuje się ogniem, a jedynie topi.

Ocieplanie poddasza użytkowego wełną mineralną 

Podniesienie izolacyjności dachu skośnego niesie ze sobą wiele korzyści - od oszczędności po poprawę komfortu życia i podniesienie poczucia bezpieczeństwa. Jeśli planujesz wykonać termoizolację wełną mineralną, zajrzyj do Isover, w którym znajdziesz duży wybór mat i rolek wełnianych do dachów skośnych i płaskich, stosowanych w nowym i starym budownictwie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%