Zamknij

Karta kredytowa – przydatne narzędzie czy zbędne obciążenie?

art. sponsorowany + 12:17, 23.01.2024 Aktualizacja: 12:17, 23.01.2024
freepik.com freepik.com

Myśląc o kartach kredytowych, jedni mają przed oczami kolejne obciążenie, a inni widzą dodatkowe środki we własnym budżecie. Od czego to zależy? Często od świadomości, jak korzystać z tego produktu bankowego oraz ogólnej wiedzy konsumentów. Oto najważniejsze informacje o odnawialnych pożyczkach!

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karta kredytowa, jak każde inne narzędzie bankowe, powinna być dopasowana do swojego właściciela. Co to oznacza? Warto zwrócić uwagę na wysokość maksymalnego zadłużenia, bezodsetkowy czas spłaty czy dodatkowe koszty wynikające z korzystania z niej.

Poszukiwanie karty to proces, który nie musi być czasochłonny, jeśli wykorzysta się do niego pomocne narzędzia, takie jak to na stronie internetowej https://zgarnijpremie.pl/ranking-kart-kredytowych/, gdzie przygotowano specjalny ranking najlepszych promocji.

Zestawienie bazuje na propozycjach bankowych, które są aktualnie dostępne w ofercie banków. Algorytm zbiera informacje na temat każdej z nich, a następnie porównuje i układa w formie listy od najkorzystniejszej. W porównaniu znaczenie ma m.in.:

  • koszt utrzymania karty;
  • długość okresu bezodsetkowego;
  • wysokość oprocentowania;
  • RRSO;
  • otrzymywanie premii za skorzystanie z oferty.

Dodatkowo informacje są podane w bardzo przystępny sposób przez budowę rankingu. Każda oferta została umieszczona na osobnym kafelku, dzięki któremu łatwo się zorientować, jak nazywa się dana opcja i jaki bank ją oferuje, a także jak wypadają brane pod uwagę w porównaniu czynniki.

W ten sposób da się bardzo szybko zauważyć różnice pomiędzy każdą z propozycji i łatwiej podjąć decyzję. Gdy użytkownik chce się dowiedzieć więcej o promocji, może wybrać opcję „Sprawdź szczegóły”, a wtedy na stronie wyskoczy okno z dodatkowymi wyjaśnieniami. Jeśli klient jest szczególnie zainteresowany konkretną ofertą, wystarczy, że naciśnie przycisk „Złóż wniosek”. Kiedy to zrobi, zostanie przekierowany na witrynę banku, gdzie będzie mieć możliwość zapoznać się z regulaminem, a także rozpocząć proces uzyskiwania karty kredytowej.

Wady i zalety kart kredytowych

Karta kredytowa to jeden z instrumentów bankowych, który jest formą odnawialnej pożyczki. Raz podpisana umowa pozwala na uzyskiwanie od banku w regularny sposób określonych środków oraz zwracanie ich w terminie. Rozwiązanie ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Główna obawa związana z posiadaniem kredytówki to popadnięcie w długi. Czasem tak bywa, szczególnie jeśli właściciel narzędzia ma problemy ze spłacaniem wykorzystanego zobowiązania. Zazwyczaj są to bardzo wysoko oprocentowane pożyczki, co sprawia, że dług może się szybko zwiększać, a klient wpadnie w spiralę zadłużenia.

Jest to jednak bardzo pesymistyczny scenariusz, a takie problemy najczęściej wynikają ze złego doboru kredytu do własnych możliwości finansowych. Ponadto banki starają się zabezpieczać przed takimi sytuacjami zarówno siebie, jak i konsumenta, a więc przed podpisaniem umowy na jakąkolwiek pożyczkę w pierwszej kolejności dochodzi do weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego posiadacza karty.

Poza tym kredyt odnawialny to bardzo przydatne narzędzie, co docenia wiele osób. Czasem nazywa się też go dodatkowym budżetem. Są to pieniądze, które można wydawać w nagłych sytuacjach, a potem oddać praktycznie bez odsetek, co powoduje, że klient zyskuje pożyczkę za darmo.

Co więcej, karty kredytowe doceniają ci, którzy często podróżują. Wiele zagranicznych hoteli i usługodawców oczekuje od konsumentów kaucji na czas pobytu i za wiarygodne uznaje jedynie kredytówki. Z tego powodu warto zabierać ten produkt ze sobą w ramach jakiegoś wyjazdu.

Dodatkowo wydaje się to bezpiecznym rozwiązaniem. Środki są blokowane na czas pobytu, a następnie zwracane, przez co nie trzeba się martwić o powstanie długu na kredytówce. To także sposób na odciążenie budżetu – zamrożone pieniądze traktuje się jako dodatkowe w budżecie, więc nie jest się w żaden sposób stratnym.

Rodzaje kart kredytowych

Banki dzielą karty kredytowe na kilka rodzajów, które można rozróżnić po kolorze. Czemu służy ten podział? To forma okazania statusu, ponieważ niektóre kolory zarezerwowane są wyłącznie dla klientów premium. Jak instytucje finansowe dzielą karty swoich konsumentów?

  • Standardowa karta kredytowa – świadczy o tym, że ktoś posiada pożyczkę dostępną w ofercie, a plastik jest zazwyczaj w kolorze niebieskim, zielonym, czerwonym, fioletowym.
  • Karty Premium – są w kolorach srebrnym, złotym, platynowym lub czarnym i ich wydanie wiąże się z kwotą udzielonego kredytu odnawialnego. Ponadto ich posiadacze mogą skorzystać z dodatkowych usług jak np. pakiet ubezpieczeń, usługi concierge, dostęp do programów lojalnościowych i saloników VIP na lotniskach. Przyznanie takiej karty często związane jest z wysokością zarobków, ale również z dodatkowymi kosztami związanymi z jej utrzymaniem.

Jak używać karty kredytowej?

Korzystanie z tego narzędzia działa dokładnie tak jak płatność kartą debetową. Oznacza to, że można płacić nią np. w sklepie, ale także podać jej numer w celu wykonania przelewu lub innej transakcji. Karty wyglądają podobnie i wydawane są przez te same firmy. Jedyna różnica to zapis z tyłu – debit lub credit, co informuje o ich charakterze.

Kartę da się dodać do wirtualnego portfela np. Google Pay lub Apple Pay. Poza tym istnieje szansa używania jej zbliżeniowo po wyrażeniu takiej zgody. Warto pamiętać, że kredyt na rachunku nie jest związany z osobistym kontem bankowym, co oznacza, że uszczupla się kwota możliwa do wydania z odnawialnej pożyczki, ale nie środki na nim zgromadzone.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%