Zamknij

Co najczęściej stresuje pracowników w pracy?

08:19, 24.10.2024 . Aktualizacja: 08:19, 24.10.2024
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Stres w miejscu pracy jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, które dotyka pracowników na wielu odmiennych stanowiskach, a także w różnych branżach. Przyczyny są różne. Jednak działanie stresu ma w wielu przypadkach negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pracowników. Niekiedy może odbić się też negatywnie na efektywności organizacji. Warto zatem poznać najczęstsze przyczyny stresu, aby wiedzieć, jak go unikać!

  • Nadmiar obowiązków to jedna z najpopularniejszych, a przy tym też najczęstszych przyczyn stresu u pracowników, bez względu na stanowisko czy doświadczenie zawodowe.
  • Niekiedy powodem stresu są także niejasne oczekiwania stawiane przed pracownikiem. Dana osoba nie wie, co musi zrobić, a to powoduje nerwy.
  • Na stres i złą atmosfera w pracy wpływają także konflikty z innymi pracownikami.
  • Dla wielu osób przyczyną stresu może być też obawa przed utratą zatrudnienia.

Nadmiar obowiązków

Jedną z głównych przyczyn stresu jest zbyt dużą ilość obowiązków, co często wiąże się także ze sporymi oczekiwaniami od danego pracownika. Niestety, ale goniące terminy i wywierana presja, aby wykonywać więcej zadań, niż jest to możliwe, może prowadzić do przeciążenia i wypalenia zawodowego. Co z pewnością odbije się negatywnie nie tylko na danym pracowniku, ale też na całym zespole.

Stres i nadmiar obowiązków negatywnie wpływają na Twoje zdrowie? Zatem czas znaleźć inne zatrudnienie. Sprawdź oferty pracy dostępne online.

Niewystarczające wsparcie ze strony przełożonych

Co jeszcze stresuje pracowników? Częstym powodem jest po prostu brak odpowiedniego wsparcia ze strony zarządu lub bezpośrednich przełożonych. Osoba, która musi wykonać dany projekt lub dopiero zaczyna pracę, nie zawsze wie, jak sobie poradzić. A gdy nie ma wsparcia, to może znacząco wpłynąć na podniesiony poziom stresu w pracy. Pracownicy, którzy nie czują się doceniani ani słuchani, często zmagają się z jeszcze większym stresem. Co niekiedy prowadzi do zniechęcenia wykonywania zadań.

Niejasne oczekiwania

Niejasne lub ciągle zmieniające się oczekiwania mogą być źródłem frustracji i stresu. Prawie każdy woli, kiedy dokładnie i konkretnie przedstawi mu się jego obowiązki. Co więcej, pracownicy, którzy nie są pewni, co dokładnie od nich wymaga się w pracy, mogą czuć się zagubieni i zniechęceni. A to z pewnością nie wpłynie dobrze na ich efektywność, jak również w odpowiedni wizerunek danej firmy.

Konflikty w miejscu pracy

Konflikty między współpracownikami lub z przełożonymi mogą prowadzić do napiętej atmosfery w pracy, a co za tym idzie także zwiększać poziom stresu. Środowisko pracy, w którym panują niezdrowe relacje międzyludzkie, rzadko sprzyja produktywności. Warto o tym pamiętać i dbać o poprawną komunikację i integrację. Wtedy praca jest wykonywana lepiej i często też szybciej.

Jeśli konflikt w pracy jest dla Ciebie trudny do wytrzymania, to zastanów się nad nową pracą. Możesz przejrzeć ogłoszenia dostępne przykładowo pod hasłem: praca Ostróda lub wpisać inne miasto.

Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

W dzisiejszych czasach, kiedy często wykonuje się pracę z domu, granice między nią a życiem osobistym nieco się zacierają. Niektóre osoby czują, że nigdy nie wychodzą z pracy. Ciągła dostępność poprzez e-mail i telefon komórkowy dla wielu jest oznaką tego, że praca często wchodzi w ich życie prywatne, co może być źródłem znacznego stresu. Warto zatem dbać o work life balance.

Obawa przed utratą pracy

Niepewność związana z zatrudnieniem, szczególnie gdy ma się różnego rodzaju zobowiązania finansowe, jest poważnym źródłem stresu dla wielu pracowników. Strach przed utratą pracy może prowadzić do chronicznego stresu i związanych z nim problemów zdrowotnych.

Sprawdź aktualne wzory listów motywacyjnych, dzięki temu będziesz wiedzieć, jak przygotować się do aplikowania na nową ofertę pracy!

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Warto także wiedzieć, jak można radzić sobie ze stresem związanym z pracą. Rozwiązania mogą obejmować wprowadzenie programów wsparcia dla pracowników, takich jak szkolenia z zarządzania stresem, sesje z psychologiem, możliwość elastycznego planowania pracy czy tworzenie przestrzeni do relaksu. Dodatkowo równie ważne będzie promowanie kultury otwartości i wsparcia, w której pracownicy mogą wymieniać się doświadczeniami i uwagami. Dobrze jest także zadbać o realizację poza czasem pracy. Można stawiać na aktywność sportową, hobby, dzięki temu uda się złagodzić stres.

Podsumowanie

Stres w miejscu pracy jest złożonym zjawiskiem, które ma wiele przyczyn. Poznanie ich jest kluczowe, gdyż dzięki temu można wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Wpłynie to pozytywnie efektywności i produktywności pracy, przyczyni się tym samym do lepszych wyników.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%