Zamknij

Jak działa kalkulator VAT?

art. sponsorowany + 09:58, 30.01.2025 Aktualizacja: 09:59, 30.01.2025
pixabay pixabay

Kalkulator VAT to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom wyliczać wartości netto, podatku VAT i wartości brutto dla danej usługi lub danego towaru wtedy, gdy znana jest tylko jedna z takich kwot. Co trzeba wiedzieć o kalkulatorze VAT? Jak działa to narzędzie i jakie daje możliwości? 

Kalkulator VAT brutto netto

Wygodny kalkulator VAT jest także nazywany kalkulatorem PTU. Działa na bazie aktualnie obowiązujących stawek podatku VAT, co oznacza, że można z powodzeniem wyliczyć podatek VAT z zastosowaniem stawek 23, 8 lub 5% i obowiązujących w ustawie do 2010 roku, czyli 22, 7 i 3%. Co ważne, w kalkulatorze pominięto stawkę podatku VAT 0%, gdyż przy jej zastosowaniu wartość netto jest taka sama jak wartość brutto - podatek VAT jest zawsze zerowy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy. Określenie podatku od towarów i usług z kwoty brutto, jaką chcemy uzyskać od nabywcy, nie określi tego, ile pieniędzy zostanie podatnikowi na rękę. Co zrobić w takim wypadku? Trzeba także oszacować, ile wygeneruje to więcej podatku dochodowego i w jaki sposób wpłynie na wysokość zdrowotnej składki. 

W jaki sposób działa kalkulator VAT brutto netto? To bardzo dobre rozwiązanie wtedy, gdy zamierzamy przekalkulować, jakie ceny dla danej usługi lub towaru będą bardziej korzystne. W efekcie narzędzie daje możliwość określenia kwoty netto towarów i usług, wartości podatku VAT i kwoty brutto towarów i usług. Pamiętajmy o tym, że nie ma znaczenia to, od której z tych wartości jest obliczana kwota - kalkulator zawsze wskazuje trzy powyższe wartości! Obliczenie wartości podatku od towarów i usług odbywać się może po wprowadzeniu wartości netto lub brutto po określeniu danej stawki VAT. Co ciekawe, przepisy nie narzucają tutaj ograniczeń co do kwoty, od jakiej możemy wyliczyć podatek VAT. Z kolei wartości brutto i netto możemy wyliczyć po wprowadzeniu jednej z dwóch pozostałych wartości. Na przykład, aby wyliczyć wartość netto, trzeba wskazać wartość brutto lub wartość podatku VAT ze stawką VAT. Jak widzimy, to zadanie jest niezwykle szybkie, łatwe i proste - każdy przedsiębiorca doskonale sobie z tym poradzi. 

Kiedy skorzystać z kalkulatora VAT?

Faktem jest, że kalkulator VAT jest przydatny w wielu sytuacjach. Najczęściej przedsiębiorca korzysta z niego do wyliczenia wartości, które chce wykazać na fakturze VAT lub do obliczenia wartości VAT i netto wtedy, gdy kontrahent wskaże, jaką wartość może zapłacić za daną usługę. Poza tym narzędzie może się przydać, jeśli kontrahent wskaże w ofercie jedynie wartości brutto, a my chcemy uzyskać informację o naliczonym podatku VAT i wartości netto, jaką będziemy mogli wprowadzić w koszty podatkowe. Kiedy jeszcze wykorzystać kalkulator VAT brutto netto? Można go zastosować, gdy chcemy obliczyć podatek VAT do sporządzanego dokumentu wewnętrznego opodatkowania, czyli wtedy, gdy dokonaliśmy importu usług spoza Unii Europejskiej, z Unii Europejskiej lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. 

Innym przykładem wykorzystanie wskazanego narzędzia jest sytuacja, w której przedsiębiorca dostaje od krajowego kontrahenta fakturę VAT w walucie obcej z wykazanym błędnie podatkiem VAT w polskich złotych. Zastosowanie kalkulatora w prosty i szybki sposób sprawi, że obliczymy wartość netto od wskazanego na dokumencie podatku VAT w złotych w celu ujęcia transakcji w ewidencjach. Takie postępowanie jest związane z faktem, że jeśli nabywca wykorzysta błędny kurs przeliczeniowy obcej waluty w stosunku do wartości VAT, nabywca może wykazać wartość tego podatku w ewidencjach w wysokości, która znajduje się na fakturze. To stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z 2015 roku. 

Podsumowując, warto zauważyć, że niezawodny kalkulator VAT brutto netto znacznie ułatwia codzienną pracę przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność podczas wyliczania wartości brutto, VAT i netto oraz pomaga szybko je obliczać wtedy, gdy tylko tego potrzebujemy. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%