Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedniego drona dla siebie

09:51, 12.11.2020 | materiały partnera

Latanie dronami może być ekscytującym hobby dla wszystkich amatorów latania, fotografii i zajęć na świeżym powietrzu. Od prostych drony dla początkujących, które kupimy już za mniej niż 500 zł do profesjonalnych maszyn za kilka tysięcy – każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodny design dronów. rozmaite funkcjonalności poszczególnych modeli i mnogość marek na rynku – wszystkie te czynniki sprawiają, że zakup nowego drona może być trudnym wyborem.

Kupujemy drona – podstawy

Drony to zdalnie sterowane wielowirnikowe urządzenia latające, które pozwalają na patrzenie na otoczenie oraz robienie zdjęć i filmów z różnych perspektyw. Wiele współczesnych dronów oferuje widok z pierwszej osoby (FPV, first person view) w czasie rzeczywistym, podczas której użytkownicy mają zapewnione miejsce pilota podczas eksplorowania przestrzeni podniebnych. Zanim nadejdzie czas na pierwszy lot, należy najpierw rozważyć trzy główne kwestie: budżet, doświadczenie i nasze potrzeby. Dla każdego te sprawy będą prezentowały się nieco inaczej i będą mieć różne priorytety.

O czym warto pamiętać?

Oto kilka podstawowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem:

- wybór tańszego drona „zabawkowego” to świetny sposób na nauczenie się podstaw latania przed zainwestowaniem w droższe urządzenie wyższej jakości;

- większość dronów dostępnych obecnie na rynku należy do dwóch kategorii cenowych - poniżej lub powyżej 500 PLN. Tańsze drony będą miały bardzo podstawowe funkcje i sterowanie, podczas gdy droższe mogą obejmować sprzęt fotograficzny o wysokiej rozdzielczości i autonomiczne tryby lotu;

- nawet jeżeli zdarzy Ci się kolizja lub upadek, większość dronów można naprawić, ale niekiedy części zamienne są drogie;

- czas lotu wszystkich typów dronów jest ograniczony przez żywotność baterii;

- naucz się pozostawać w zasięgu sygnału drona;

- jeśli to możliwe, użyj symulatora, aby lepiej poznać drona przed lotem.

Typy dronów

Na jednym końcu spektrum dronów znajdują się drony-zabawki, takie jak mini dron JJRC H36 i Eachine E52-TX. Te proste i niedrogie drony kosztują mniej niż 200 zł i są skoncentrowane bardziej na dostarczaniu rozrywki, niż zaawansowanych funkcjach. Ich elementy sterujące są proste i łatwe do nauczenia, a dostęp do nich można uzyskać za pomocą aplikacji na smartfona lub dołączonego pilota.

Takie drony dla początkujących są również bardziej ograniczone w zakresie czasu lotu - generalnie nie pozwalają więcej niż 10 minut lotu. Zaprojektowane do wykonywania niektórych sztuczek, takich jak przewroty w powietrzu, części zamienne są dostępne po dość niskich cenach, jeśli coś pójdzie nie tak. Niektóre małe drony są również wyposażone w kamery wideo, chociaż uchwycona jakość jest niska. Ale nie odliczaj ich zbyt wcześnie - zakup taniego drona to fantastyczny sposób na nauczenie się latania przed przejściem na droższy model. Ich naprawa lub wymiana w przypadku awarii nie będzie kosztować fortuny.

Drony dla średnio- i bardziej zaawansowanych

Drony z kamerami - takie jak Hubsan Zino Pro, JJRC X3P czy MJX B5W Bugs - są stworzone specjalnie do robienia zdjęć, a ich cena waha się od 500 do kilku tysięcy złotych. Zbudowane tak, aby zapewnić stabilną platformę dla obiektywu, który może być wbudowany lub dodatkowo montowany, te wyrafinowane maszyny latające są bardziej skoncentrowane na nagrywaniu wysokiej jakości wideo i zdjęć niż na wykonywaniu sztuczek w powietrzu.

Drony wideo często są wyposażone w przeguby Cardana, które są systemem zaprojektowanym do obracania i pochylania kamery oraz amortyzowania jej przed wibracjami silników - w celu wyeliminowania ruchu drona i utrzymania stabilnego obiektywu. Gimbale mogą występować jako system elektroniczny wbudowany w kamerę lub jako fizyczny system złożony z silników i przekładni. Tak czy inaczej, gimbale pozwalają użytkownikom skierować aparat pod dowolnym kątem, aby uchwycić piękne panoramy, takie jak te widoczne w dokumentach przyrodniczych.

Większe drony wymagają większych baterii, co często przekłada się na dłuższy czas lotu. W pełni naładowana bateria wystarcza zwykle na wideo drona około 20 minut i zwykle można je wymienić na zapasowe, aby przedłużyć sesję. Podobnie jak drony-zabawki, drony wideo są również budowane z myślą o naprawach, a części zamienne są ogólnie łatwo dostępne. Podczas gdy filmy wyprodukowane przez tańsze modele, takie jak wspomniany JJRC X3P, będą wystarczająco dobre dla większości użytkowników, dla tych skoncentrowanych na jakości obrazu warto zainwestować w bardziej wyrafinowane drony.

Od fotografowania specjalnych okazji po badanie placów budowy - współcześnie drony są wykorzystywane do coraz szerszego zakresu celów. Co bardziej innowacyjne drony mogą nawet używać kamer do wykrywania i omijania przeszkód na drodze ich lotu.

Gdzie kupić drona?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że sprzęt, który kupujemy, jest nowy, najwyższej jakości i pochodzi ze sprawdzonego źródła, warto zaufać specjalistom z profesjonalnych sklepów z dronami takich jak https://kapitandron.pl. Znajdziemy tam pełen przekrój dronów na różnych poziomach cenowych i dedykowane im akcesoria.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%