Zamknij

Co grozi za mobbing?

12:27, 07.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 07.12.2020

Mobbing to groźne zjawisko, które niestety wciąż jest obecne w pracy i dotyka prawie 50% zatrudnionych. Zobacz, jak możesz zwalczać nieprzyjemne sytuacje w miejscu zatrudnienia i kiedy ubiegać się o odszkodowanie za mobbing. Pamiętaj, że każdy przejaw mobbingu powinien zostać zgłoszony!

Mobbing - kodeks karny

Mobbing w pracy jest przestępstwem, którego wciąż doświadczają osoby, w każdym zawodzie. Czym się charakteryzuje i jak mu zapobiec? Nękanie w pracy to nic innego jak znęcanie się nad współpracownikiem. Fazy mobbingu są różne i zależą od jego rozwoju. Ważne, aby jak najszybciej rozpoznać z czym mamy do czynienia i zacząć działać. Pamiętaj, żeby reagować od razu i nie przyzwalać na złe traktowanie innych w miejscu pracy. Mobber może wykorzystywać wiele technik nękania, które nie od razu zostaną zauważone w firmie. Udowodnienie mobbingu leży po stronie ofiary i ważne, aby w odpowiednim czasie zacząć dostrzegać nieprawidłowe funkcjonowanie i pogarszającą się atmosferę w miejscu pracy. Każdy, kto potrzebuje pomocy i chciałby podzielić się swoją historią – może napisać także na adres: [email protected].

Walka z tym zjawiskiem jest konieczna, a celem działań jest jego ograniczenie i wyciąganie prawnych konsekwencji za mobbing. Kodeks karny zawiera regulacje dotyczące tego problemu. Zgodnie z art. 218 Kodeksu karnego złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracownika, wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego jest karalny!

Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z mobbingiem w pracy i znaleźć osoby w podobnej sytuacji? Odwiedź koniecznie forum praca GoWork.pl.

Kara za mobbing

Zastanawiasz się, co grozi za mobbing? Najważniejsze dla ofiary, która doświadcza nękania w pracy i nie może sobie poradzić z tą przykrą sytuacją, jest walka o swoje prawa i świadomość konsekwencji, jakie powinny spoczywać na oprawcy. Karą za mobbing jest grzywna, a nawet dwa lata pozbawienia wolności dla każdego, kto stosował mobbing w pracy i znęcał się nad swoimi współpracownikami. Przepisy te chronią pracowników, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, którą reguluje Kodeks pracy. Inne formy zatrudnienia nie są objęte tym Kodeksem, więc dociekanie swoich praw wiąże się z odrębnymi przepisami.

Mobbing - odszkodowanie

Każdemu pracownikowi, który padł ofiarą nękań ze strony pracodawcy lub współpracowników, należy się odszkodowanie za mobbing. Wypłata tego świadczenia przysługuje każdej zatrudnionej osobie, która rozwiązała swoją umowę o pracę przez stosowanie tam mobbingu. Zrezygnowanie ze stanowiska, które było uciążliwe psychicznie, a pracownik stał się ofiarą mobbingu, oznacza konieczność szukania nowej pracy. Ważne, aby strach przed znalezieniem nowej posady nie był przyczyną godzenia się na złe traktowanie. Oczywiście, ważny jest dialog i chęć porozmawiania z pracodawcą o naszych odczuciach związanych z nękaniem, jednak jeżeli faza mobbingu jest zaawansowana, to rozwiązanie umowy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zgodnie z art. 94 Kodeksu pracy, który reguluje przepisy dotyczące kary finansowej dla osób, które stosowały w pracy mobbing. Odszkodowanie powinno być w wysokości co najmniej równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Należy wówczas zaznaczyć, że umowa została zakończona z powodu zachowań noszących znamiona mobbingu oraz rozwiązana pisemnie. Inną drogą wypłaty odszkodowania jest udowodnienie, że atmosfera w pracy i nękanie ze strony pracodawcy doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. W tym celu należy udać się do lekarza, który pisemnie wskaże objawy i wyda opinię w tej sprawie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%