Zamknij

Będą zmiany w sygnalizacji świetlnej na Węźle "Janowo"

10:22, 18.04.2023 Aktualizacja: 10:34, 18.04.2023
Skomentuj UM Rumia UM Rumia

Węzeł "Janowo" sprawił, że zniknęła zdecydowana większość porannych i popołudniowych zatorów w Rumi - tak wynika z analiz przeprowadzonych przez urzędników. Inwestycja otwarta została w październiku 2022 roku. Odbywający się tam ruch samochodowy był monitorowany i analizowany pod kątem ewentualnych usprawnień. Władze miasta wyciągnęły wnioski i zapowiadają zmiany.

Głównym celem inwestycji było połączenie dwóch części miasta i rozładowanie ruchu na drodze krajowej numer sześć, a jej kluczowym elementem było stworzenie pod torami i stacją kolejową tunelu o wysokości 4,6 m. W ramach projektu powstały również m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, ogólnodostępne parkingi, wiaty i zatoki autobusowe, tereny zorganizowanej zieleni oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Węzeł nie tylko usprawnił ruch drogowy, ale też umożliwił integrację różnych środków transportu. Koszt całego przedsięwzięcia to około 64 mln zł.

Mija pół roku od otwarcia węzła integracyjnego w Rumi - Janowie. Władze miasta wyciągnęły wnioski  z przeprowadzonych przez ten czas analiz i zapowiadają zmiany.

- Zaraz po oddaniu węzła Janowo do użytkowania, co nastąpiło pod koniec października ubiegłego roku, nie mogliśmy wykonać takich pomiarów, ponieważ przy wspomnianym skrzyżowaniu ulic Kombatantów i Sobieskiego mieliśmy zwężenie związane z przebudową drogi. Występowały tam tymczasowe wyłączenia pasa drogowego, co powodowało korki. Nie mogliśmy więc rzetelnie zmierzyć przepustowości węzła i liczby przejeżdżających samochodów. Później był okres świąteczno-noworoczny i ferie, zatem znowu kierowcy nie przemieszczali się tak jak na co dzień. Dopiero w lutym mogliśmy dokonać wiarygodnych wyliczeń. Dzisiaj wiemy, że w dzień roboczy około 10 tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża przez tunel w Janowie, w różnych kierunkach - mówi dla Rumskich Nowin Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. 

Zmiany mają dotyczyć  funkcjonowania sygnalizacji świetlnej.

- Szczególnie wydłużyć zielone światło dla kierowców jadących tunelem od strony Janowa w kierunku Gdyni, ale tylko w szczycie porannym, a także dopuścić możliwość skręcania w kierunku Gdyni również z prawego pasa. Te rozwiązania dadzą większą przepustowość w kierunku Gdyni. Natomiast w szczycie popołudniowym proponujemy wydłużyć zielone światło dla pojazdów jadących od strony Gdyni w kierunku Wejherowa. To da możliwość przejazdu większej liczby samochodów - wyjaśnia wiceburmistrz. - Proponujemy więc rozwiązania, które powinny pomóc i uczynić cały węzeł jeszcze bardziej przepustowym. Bardzo cieszy otwartość i chęć pomocy ze strony województwa. Oprócz wspomnianego spotkania z marszałkiem Mieczysławem Strukiem odbyło się również spotkanie burmistrza Pasiecznego z wicemarszałkiem Leszkiem Bonną oraz przedstawicielką Zarządu Dróg Wojewódzkich, którzy zajmują się na co dzień tematyką drogową. Po tych rozmowach jesteśmy dobrej myśli.

Węzeł w Rumi - Janowie jest jednym z 26 centrów przesiadkowych budowanych w 20 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. 

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%