Zamknij

Kadencja dobiega końca. Czas na podsumowania

09:00, 17.03.2024 Monika Fischer
Skomentuj fot. pexels.com fot. pexels.com

W czasie mijającej kadencji obecni włodarze planowali, podpisywali umowy i realizowali różne inwestycje. Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie kadencji.

Ubiegłe lata stanowiły nie małe wyzwanie dla lokalnych samorządów, nie tylko pod względem szalejącej inflacji ale również pod względem wybuchu wojny w Ukrainie, czy rządowych perypetii z Unią Europejską. W krótkim wywiadzie reasumujemy mijającą kadencję włodarzy gmin i miast z powiatu wejherowskiego, pytając o największy sukces, zmiany jakich by chcieli dokonać oraz największe wyzwanie, z jakim musieli się mierzyć.

 Wójt Gminy Choczewo Wiesław Gębka

Największym sukcesem inwestycyjnym w mijającej kadencji jest modernizacja oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia pozwala nam teraz przyjąć wszystkie samochody asenizacyjne i podłączyć wszystkie wsie które nie mają kanalizacji. Kosztowało to nas 18 milionów złoty z czego refundacja z Urzędu Marszałkowskiego to 4 869 988, 25 (budżet środków europejskich) i 8 760 176, 60 zł to Rządowy Fundusz Polski Ład. Program inwestycji Strategicznych a reszta to nasze środki. Cieszymy się bardzo bo to pozwala nam teraz rozpocząć prace projektowe i budowę kanalizacji pasa północnego która jest niezbędna, także to był u nas największy sukces.
Na terenie gminy chciałbym poprawić drogi szczególnie powiatowe bo są w fatalnym stanie i to jest zadanie na następną kadencję dla nas i powiatu Wejherowskiego.
Największe wyzwanie to stacje wiatraków na morzu, które już powstają to jest największe wyzwanie jak również przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Słajszewie to są nasze największe zadania.

 

 Wójt Gminy Gniewino Zbigniew Walczak

W upływającej kadencji zrealizowaliśmy wiele inwestycji. Niełatwo wskazać jedną. Miejsce, w którym obecnie znajduje się Gmina Gniewino to efekt wielu lat pracy. Jesteśmy dumni z wszystkich dokonanych osiągnięć. Jako jeden z wielu sukcesów wskazałbym budowę i oddanie do użytku czterech domów sołeckich: w Czymanowie, Tadzinie, Bychowie i Mierzynku. Obiekty te mają integrować mieszkańców oraz pełnić funkcję lokalnych centrów kulturalnych.
Kadencja 2018-2024 była trudna, samorząd Gminy Gniewino borykał się z niesprzyjającą samorządom polityką władz centralnych, skutkami pandemii COVID-19 i wojny za naszą wschodnią granicą.
W 2022 roku podjęliśmy udaną próbę zbudowania szerokiego porozumienia lokalnych samorządów mającego na celu uporządkowanie dialogu pomiędzy stroną rządową a samorządem lokalnym w sprawie budowy elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Porozumienie to doprowadziło do uchwalenia przez Radę Ministrów programu wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim. Program przewiduje wsparcie na inwestycje Gminy Gniewino 9 mln złotych.

 

 Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht

Największym sukcesem mijającej kadencji była budowa szkoły podstawowej w Niepoczołowicach.
Zadanie to było bardzo trudne. Należało opracować taki projekt, który wpisuje się w bardzo ograniczone miejsce, budynek maksymalnie dostosować do potrzeb uczniów zarówno edukacyjnych jak i sportowych.
Chciałabym poprawić komunikację w zakresie infrastruktury drogowej jak i transportu publicznego autobusowego oraz kolejowego, gospodarkę wodno – ściekową, gospodarkę komunalną, politykę senioralną.
Największym wyzwaniem mijającej kadencji była współpraca z opozycyjną Radą Gminy w taki sposób aby nie wywoływać konfliktów, realizować priorytetowe inwestycje oraz zapewnić stabilność budżetową gminy.

 

 Wójt Gminy Luzino Jarosław Wejer

W zakresie gospodarki wodnościekowej wykonano ujęcie wody w Kębłowie, rozbudowano ujęcia w Luzinie i Sychowie, zmodernizowano sieć wodociągową w Luzinie i Kębłowie (9 km nowa sieć, 17 km przebudowana) wykonano sieć kanalizacji - 60 km, przyłącza - 1635 szt. w Kębłowie, Robakowie, Luzinie oraz 11 tłoczni.
Drogi. Wymagają trwałego utwardzenia, wykonania kanalizacji deszczowej, bezpiecznych przejść, skrzyżowań. To wyzwanie na kolejną kadencję. Trwa budowa ul.Strzebielińskiej w Luzinie, Zamkowej w Kębłowie. Będzie realizowana budowa Olimpijskiej i Wiśniowej w Luzinie, ciągu pieszo-rowerowego w Dąbrówce.
Polski Ład zmniejszył dochody bieżące budżetu o ok. 10 mln rocznie, co przekłada się na spadek wskaźników długu i na realizację zadań, głównie inwestycyjnych. Obecnie, dochody bieżące nie pokrywają w pełni wydatków bieżących, co stanowi problem dla budżetu gminy.

 

Wójt Gminy Łęczyce Piotr Wittbrodt

Najbardziej rozpoznawalną i wyczekiwaną inwestycją mijającej kadencji jest budowa nowego budynku Urzędu Gminy. W obiekcie tym funkcjonuje także OPS. Obiekt oddany do użytku 2021 r. pozwolił wypełnić kilka programów dla mieszkańców, w tym zaopatrzenie w węgiel, laptopy dla dzieci byłych pracowników PGR (ok.800), pełna obsługa uchodźców wojennych z Ukrainy i inne, dla których realizacji, pomocy mieszkańcom ciągle angażowało się kilku urzędników.
Gmina Łęczyce jest najlepiej skanalizowaną w powiecie wejherowskim. W skutek naszych działań uzyskaliśmy pomoc finansową dla budowy sieci wod-kan dla Wielistowa (inwestycja na ukończeniu), Dąbrowy Brzezieńskiej, Wysokiego (w trakcie, do wykonania w br.). Do dalszej pilnej realizacji są jeszcze cztery miejscowości w północnej części gminy. Remonty dróg gminnych i powiatowych to program, który będziemy realizować przez całą kadencję. Bieżący monitoring działań na drogach powiatowych związany z budową trasy S-6, drogi do Elektrowni Jądrowej.
Największym wyzwaniem mijającej kadencji były mierzenie się z zagrożeniem COVID-19, inflacja i wzrosty cen, wojna w Ukrainie i związane z tym działania, obsługa programów rządowych – zaopatrzenie w węgiel, pomoc dzieciom byłych pracowników PGR- laptopy – ok. 800 szt., ocena szkód suszowych, konieczne przebudowy szkół po likwidacji gimnazjów. Udało nam się sprostać tym dodatkowym obowiązkom bez większych zakłóceń dotyczących inwestycji gminnych i zadłużania gminy. Wszystkim funkcjonariuszom służb gminnych i mieszkańcom dziękuję za pracę i pomoc.

 

 Burmistrz Miasta Reda Krzysztof Krzemiński

Niewątpliwie była to realizacja węzła integracyjnego przy dworcu PKP w Redzie. Zadanie realizowane w ramach ZIT Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Na powierzchni blisko 3 hektarów na terenie w dużej części zdegradowanym i stanowiącym dziki parking aut urządzono nowoczesny i bardzo funkcjonalny węzeł przesiadkowy z ponad 210 miejscami parkingowymi, blisko 140 miejscami do parkowania rowerów, 10 miejscami parkowania tymczasowego (kiss&ride), 11 miejscami taxi, 4 zatokami i 5 wiatami autobusowymi.
Potrzeb jest wiele, ale na pierwszym planie są drogi. Mimo olbrzymich wysiłków włożonych przez miasto, w ciągu ostatnich kilkunastu lat, potrzeby w tym zakresie są w dalszym ciągu bardzo duże. Istniejące drogi wymagają wymiany nawierzchni, w przypadku dróg nieutwardzonych, a takich jest jeszcze około 40 km tymczasowych utwardzeń płytami IOMB, co od wielu lat jest w mieście sukcesywnie robione. Jest też konieczność budowy nowych dróg.
Trudnych wyzwań było wiele, bo i czasy bardzo niespokojne. Jednak największym była pandemia, a zaraz potem napaść Rosji na Ukrainę i funkcjonowanie w tym czasie. Najtrudniejszym zadaniem realizowanym w owym okresie była rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5. Mimo, że projekt zlecono w kwietniu 2019 roku pozwolenie na budowę uzyskaliśmy dopiero w lipcu 2020 – COVID-19. Prowadzenie robót było bardzo trudne z uwagi na wymagania środowiskowe (bezpośrednie sąsiedztwo lasu), trwającą pandemię, liczne błędy projektowe i w 2022 roku gwałtownie rosnące ceny materiałów budowlanych.

 

 Burmistrz Miasta Rumia Michał Pasieczny

Uruchomienie węzła integracyjnego Janowo wraz z tunelem, który znacząco poprawił komunikację w mieście. Spowodował, że kierowcy korzystający z tunelu oszczędzają rocznie około 5 mln zł na samym paliwie. Drugą taką równorzędną inwestycją jest rewitalizacja powojennego Osiedla na Zagórzu wraz z powstaniem terenu rekreacyjnego z wieżą widokową na Górze Markowca.
Poprawić chciałbym wiele rzeczy. Natomiast z takich kluczowych i realnych tematów to przede wszystkim inwestycje usprawniające komunikację. Zrealizowanie Węzła Biała Rzeka oraz budowa i modernizacja dróg. Znacząco chcemy rozwijać tereny zielone i rekreacyjne. W poprzedniej kadencji kilka takich bardzo istotnych inwestycji, które zostały oddane do użytku, pokazały, że mieszkańcy chcą tego kierunku. Trzeci temat, to zabezpieczenie energetyczne i transformacja klimatyczna. Działania dzięki, którym jako miasto, jako mieszkańcy nie będziemy w przyszłości narażeni na gigantyczne zwyżki cen prądu. Musimy zgodnie z polityką UE odcinać się od wpływów rosyjskich, czyli od gazu, ropy i węgla. Taki kierunek wybrały już skandynawskie kraje i nie mają oni takich problemów jak duża część Europy. Chcemy utrzymać ten kierunek. Tak, aby pojawiały się małe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, czy pompy ciepła.
Kryzys finansów w samorządach, gdzie dochody zostały znacząco ograniczone przez co nie mogliśmy w takim tempie realizować różnych zadań, szczególnie tych bieżących jak np. remonty. Dużymi wyzwaniami była pandemia i wojna na Ukrainie, które spowodowały gigantyczną ilość dodatkowych obowiązków, ale też niesprzyjające sytuacje związane z finansami, czy kosztami usług.

 

Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski

Trudno wskazać jedną konkretną, gdyż wszystkie inwestycje stanowią odpowiedzi na różne potrzeby mieszkańców. Na pewno jednak jako jedne z ważniejszych wymieniłbym Centrum Samorządowe Szemud, Centrum Sportowe w Kielnie z basenem, rozwój infrastruktury drogowej, rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej, rozbudowę i modernizację OSP (w tym zakup nowych wozów strażackich) oraz rozbudowę i modernizację szkół.
Przede wszystkim chciałbym w dalszym ciągu rozwijać komunikację publiczną oraz kontynuować budowę i modernizację dróg wraz z budową oświetlenia, a także kontynuować rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Wśród priorytetów na najbliższe lata wskazałbym również dalszy rozwój infrastruktury związanej z edukacją (szkoły, przedszkola, żłobki).
Wyzwań było sporo, jednak w związku z budową Trasy Kaszubskiej (S6) niewątpliwie dużym wyzwaniem było możliwie jak najlepsze wykorzystanie tej szansy na rozwój gospodarczy i komunikacyjny gminy.

 

Wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski

Największym wartościowo zadaniem inwestycyjnym jest budowa ponad 1000 nowych punktów świetlnych niemal we wszystkich sołectwach naszej gminy. Co więcej, inwestycja ta jest realizowana z udziałem środków zewnętrznych w kwocie 8,8 milionów złotych pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Niewątpliwie największe oczekiwania mieszkańców wzbudza kwestia poprawy infrastruktury drogowej, na co kładziemy duży nacisk. Ale także chcemy nadrabiać zaległości w aspekcie infrastruktury wodociągowo- kanalizacyjnej czy oświatowej.
Mijająca kadencja obfitowała w nieprzewidziane wydarzenia jak pandemia, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, a w naszej gminie były także przedterminowe wybory wójta. Dodatkowo na samorządy scedowanych zostało wiele zadań, z którymi nie mierzyliśmy się do tej pory jak np. dystrybucja węgla, wypłaty świadczeń osłonowych czy dodatków węglowych.

 

 Prezydent Miasta Wejherowo Krzysztof Hildebrandt

To niewątpliwie budowa bezkolizyjnych połączeń drogowych m.in. Węzła Kwiatowa, dzięki któremu zdecydowanie poprawiła się komunikacja oraz bezpieczeństwo w tej części Wejherowa. Podobnie będzie w przypadku budowanego Węzła Zryw. To także zakończona budowa dróg we wszystkich częściach miasta, kontynuowana rewitalizacja śródmieścia Wejherowa. Oddany do użytku został m.in. zespół basenów Wodne Ogrody, Ekofabryka i hala sportowa przy SP nr 5. Minione pięć lat to prawie 100 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę 366 mln zł, w tym 145 mln zł to pozyskane dotacje.
W najbliższych latach, priorytetem dla rozwoju miasta będzie po pierwsze ustabilizowanie finansów, przede wszystkim w kontekście niedoszacowanej subwencji oświatowej. Będzie to także tworzenie warunków do powstawania nowych firm i rozwoju biznesu oraz miejsc pracy. Mam świadomość tego, że jest jeszcze sporo do zrobienia, że musimy zaspokoić potrzeby i oczekiwania wejherowian w wielu obszarach naszego życia.
W ubiegłym roku nastąpiła kulminacja wielkich, strategicznych i kosztownych inwestycji, które znacząco zmieniają Wejherowo i rozwiązują problemy na przyszłość. Udało się prawie podwoić w Wejherowie kwotę wydatków inwestycyjnych z 38,9 mln zł w roku 2019, do 75 mln zł w 2023. Obecnie realizujemy rozpoczęte i nowe zadania, które wpisują się w długofalowe projekty. Nadchodzi też czas realizacji inwestycji bardziej lokalnych, w dzielnicach i na osiedlach.

(Monika Fischer)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%