Zamknij

O krok od Oscara Budowlanego. Budowa Roku 2018!

14:26, 03.07.2019 R.K Aktualizacja: 15:01, 03.07.2019
Skomentuj

Budowa Roku to ogólnopolska, prestiżowa nagroda przyznawana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Taką nagrodę II stopnia otrzymała hala sportowa wybudowana przy wejherowskiej „Samochodówce”.

W 29. edycji Konkursu „Budowa Roku 2018”, zorganizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, inwestycja (hala sportowa wraz z zapleczem i trybuną) zrealizowana wspólnie przez powiat wejherowski i Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie w latach 2017-2018, otrzymała tytuł „Budowy Roku 2018” w kategorii obiekty szkolno-sportowe. W tym tygodniu miało miejsce uroczyste zawieszenie tablicy informującej o prestiżowym wyróżnieniu.

Jest to najnowocześniejsza hala sportowa w powiecie wejherowskim. Jej budowa trwała niespełna ponad rok, została oficjalnie oddana do użytku 1 września ub. roku. Jak podkreślają przedstawiciele władz powiatu i dyrekcja szkoły, czas budowy był rekordowo szybki. Inwestycja łącznie z wyposażeniem kosztowała niemal 10 mln zł, z czego 3,2 mln zł to dofinansowanie pozyskane z budżetu centralnego.

- Gdy pojechaliśmy na wielką galę rozdania nagród do Warszawy nie wiedzieliśmy jeszcze, czy jesteśmy w gronie laureatów – tłumaczy Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Zobaczyliśmy, że jesteśmy w gronie bardzo dużych inwestycji, wartych kilkadziesiąt milionów złotych. Ku naszemu dużemu zaskoczeniu i ogromnej radości okazało się, że otrzymaliśmy nagrodę II stopnia – czyli tylko krok dzielił nas od „Oscara Budowlanego”. Co w naszej hali jest takiego, że komisja wyróżniła właśnie ją spośród setek innych obiektów w kraju? Dokładnych kryteriów oceny nie znamy, ale jest to hala zbudowana według najnowocześniejszych technologii, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. I nie chodzi wyłącznie o samą halę, ale też mniejsze sale i całe zaplecze. I to właśnie doceniła konkursowa komisja oceniająca.

Obecnie sala jest wykorzystywana praktycznie bez przerwy – od samego rana do późnych godzin wieczornych.

- Tylko dwa obiekty szkolne otrzymały w tym roku ten zaszczytny tytuł – mówi Anna Wilk, dyrektor PZS nr 4 w Wejherowie. - Wyżej oceniony został jedynie ogromny obiekt w Poznaniu, a my jesteśmy na drugim miejscu w kraju, z czego jesteśmy bardzo dumni. Do tego większość inwestycji było finansowanych przez międzynarodowe firmy komercyjne (dysponujące ogromnymi funduszami), a tych finansowanych przez samorządy było niewiele. Dodam, że nawet ten obiekt, który wygrał, był współfinansowany przez takie wielkie przedsiębiorstwa. Tym większy jest nasz sukces, a ta nagroda jest ukoronowaniem naszych wysiłków.

Dyrektor szkoły podkreśla, że obecnie szkoła jest doskonale wyposażona, jeśli chodzi o uprawianie sportu. Powstała nie tylko nowa hala, ale są też boiska, siłownia, sala fitness, zaplecze sanitarne, a nawet kawiarenka. Oprócz tego w szkole niedawno oddano do użytku pracownie do praktycznej nauki zawodów.

- Ale przy tegorocznym podwójnym naborze (z powodu podwójnego rocznika) brakuje nam sal lekcyjnych do kształcenia ogólnego – dodaje dyrektor Anna Wilk. - Niestety, w tym roku będziemy uczyli w dwóch budynkach, jeśli nie w trzech. Potrzebne jest jeszcze powiększenie szkoły właśnie o sale lekcyjne.

 

Hala sportowa przy PZS nr 4 w Wejherowie:

Wewnątrz znajdują się: boisko o wymiarach 24 × 44 m; wysokość w świetle konstrukcji - 9 m; żelbetowa trybuna na 288 miejsc siedzących; węzły szatniowo-sanitarne, pomieszczenia magazynowe i techniczne, sale fitness, siłownia, pomieszczenia nauczycieli w-f, ogólnodostępna szatnia i węzły sanitarne.
W ramach inwestycji wykonano ponadto dwie klatki schodowe i windę dla osób niepełnosprawnych. Zastosowano płaskie dachy oraz ściany z dużymi przeszkleniami.
Konstrukcję hali stanowią ściany murowane z bloczków silikatowych grubości 24 cm, z trzpieniami żelbetowymi. Zaprojektowano stropy prefabrykowano-monolityczne typu „filigran” grubości 25 cm. Jako przekrycie zastosowano dźwigary stalowe oparte przegubowo na słupach utwierdzonych w żelbetowych stopach fundamentowych. Obiekt wyposażono w nowoczesne urządzenia multimedialne. Powierzchnia zabudowy wynosi 1794,78 m2, powierzchnia użytkowa 2261,74 m2, a kubatura budynku 14 882,00 m3. Całość prac wykonano w ciągu 15 miesięcy.
Hala służy uczniom Zespołu Szkół oraz dodatkowo jest obiektem sportowym ogólnodostępnym dla miejscowych klubów sportowych i społeczności miasta.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

hmm hmm

1 0

jaka cena??? 18:15, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RodzicRodzic

0 0

Brawo WOJMAR. Kolejna udana i szybko zakończona inwestycja. 19:13, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%