Na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie mają „zielone rozwiązania”, które stają się ważnym aspektem dla klientów. Tę świadomość mają również deweloperzy, dlatego decydują się na proekologiczne rozwiązania w danych inwestycjach.
Jednym z głównych powodów, dla których zainteresowani kupnem nieruchomości baczniejszą uwagę zwracają na obecność ekologicznych innowacji, to obniżenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie niezależności energetycznej budynków. Dlatego deweloperzy decydują się na instalowanie oraz wkomponowywanie w poszczególnych inwestycjach takich rozwiązań jak m.in.: panele fotowoltaiczne, systemy zarządzania energią, zielone dachy, czy systemy gromadzenia wody deszczowej.
Korzyści z zielonych rozwiązań
Jedną z pierwszych korzyści, na którą zwraca się przy stosowaniu zrównoważonego budownictwa, to obniżka kosztów eksploatacji, które w dużej mierze kuszą potencjalnych klientów do zakupu takich nieruchomości. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą również dużą niezależność. Przykładowo zaletą instalacji fotowoltaicznych jest zmniejszenie wpływu dostawców energii i rosnących jej cen. Korzystanie z pomp ciepła też niesie ze sobą wiele zalet. To rozwiązanie nie wytwarza ciepła, ale pobiera energię z otoczenia i przekierowuje ją do domostwa.
Zbieranie wód opadowych należy do doskonałych proekologicznych rozwiązań, ponieważ deszczówka jest darmową wodą, którą można wykorzystywać na wszelakie sposoby, co wpływa też na korzyści ekonomiczne. Coraz częściej deweloperzy stosują w inwestycjach tzw. zielone dachy, które mają wiele zalet. Są to m.in. oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury otoczenia, gromadzenie wody deszczowej, regulacja temperatury wewnątrz budynku, udział w oszczędnościach energetycznych. Ponadto zielone dachy stanowią część budownictwa odpornego na zmiany klimatyczne. To tylko niektóre z zalet płynących z korzystania z ekologicznych nowinek technicznych.
Dlatego zapytaliśmy kilkoro deweloperów o ich nastawienie do obecnego kierunku działania na rynku w postaci coraz większego stawiania w inwestycjach na proekologiczne rozwiązania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz