Park Starowiejski w Rumi zyskał nowe, pokaźne ozdoby. Są to rzeźby, które powstały w trakcie pleneru rzeźbiarskiego, a tworzyło je czterech artystów.
Z około dwumetrowych kawałków ściętych topoli powstał Stolem, Rugan, lekkoatleta, rugbysta i pszczoła przy użyciu pił łańcuchowych i frezów. Po symbolicznym odsłonięciu rzeźb spacerowicze śmiało mogą oglądać dzieła autorstwa: Nataszy SobczakA z Gościcina (gmina Wejherowo), Bogusława Migela ze Sławna (woj. zachodniopomorskie), Andrzeja Mirończuka z Jabłonia (woj. lubelskie) oraz Jaceka Czajkowskiego z Łężyc (gmina Wejherowo).
Praca przy tworzeniu takich dzieł rzeźbiarskich, mimo różnych warunków atmosferycznych, to sama przyjemność. Jest to jednocześnie ciężkie zajęcie, piłę ważącą średnio 5 kilogramów dźwiga się przez cały dzień – przyznaje Natasz Sobczak. – Postać Stolema, którą wykonałam, była dla mnie wyzwaniem – dodaje.
Wyrzeźbiłem postać Rugana, stworzyłem go na podstawie opisów literackich – podkreśla Andrzej Mirończuk. – Do wykonania tej rzeźby wykorzystałem trzy piły: pierwszą do cięć wstępnych, drugą do obróbki średniej i trzecią, z prowadnicą, do wykończenia. Do detali potrzebne były mi jeszcze frezy i dłuto – wymienia.
Stolem to przedstawiciel ludu, który przyczynił się do stworzenia kaszubskich dolin i wzgórz. Rugana jest olbrzymim, dobrym duchem zajmującym się usypywaniem kaszubskich pagórków, umiejscawianiem jezior i opieką nad zagajnikami. Obie te postaci wraz z pszczołą stanęły w parku przy ul. Starowiejskiej, natomiast lekkoatleta i rugbysta zostały przeniesione na MOSiR. Drewno, które zostało wykorzystane do stworzenia rzeźb pozyskano z drzew wyciętych w związku z modernizacją miejskiego stadionu pięć lat temu.
Plener rzeźbiarski organizowany był przez MDK Rumia, a w odsłonięciu rzeźb udział brali wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, radna Teresa Hebel, dyrektor MDK-u Agnieszka Skawińska oraz dyrektor MOSiR-u Jolanta Król.
Źródło: UM Rumia
fot. UM Rumia
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz