Zamknij

Park na Janowie będzie większy

07:30, 14.11.2024 Monika Fischer / UM Rumia
Skomentuj fot. UM Rumia fot. UM Rumia

Urząd Miasta Rumia poinformował o planach na powiększenie Parku Żelewskiego. Pod ten projekt udało się zakupić niezbędną działkę znajdującą się przy ul. Katowickiej.

Jak tylko pozyskano nowy teren, stworzono plan działania na nim. Według założeń ma powstać tam strefa wypoczynkowa, w której obszarze zostaną posadzone duże drzewa oraz wieloletnie krzewy, róże i byliny. W strefie powstaną również ścieżki spacerowe, zostaną ustawione ławki oraz kosze na śmieci. Część pozyskanej działki zostanie przeznaczona na polanę, aby umożliwić zrobienie pikniku czy relaks na świeżym powietrzu. Powstanie też nowy plac zabaw i boisko. Łączna powierzchnia pozyskanego terenu to blisko 3 tys. m2.

- To duży sukces, że ponownie udało się rozszerzyć miejskie tereny zielone. Tym razem jest to działka o wielkości blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych znajdująca się w pobliżu ulicy Katowickiej – mówi wiceburmistrz Ariel Sinicki. - Walczyliśmy w sądzie o tę prywatną nieruchomość kilka dobrych lat, nie zgadzaliśmy się na postawienie tam budynków wielorodzinnych. Dziś możemy z dumą powiedzieć, że ta walka się opłaciła. Ostatecznie właściciel postanowił sprzedać ten teren miastu na potrzeby parku, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - dodaje.

Teren, na którym powstanie nowa strefa ma za sobą historię klasztornego folwarku, którym od XIII wieku władali cystersi z Oliwy. Z czasem janowski folwark, w związku z rozbiorami Polski, znalazł się w granicach monarchii pruskiej, gdzie funkcjonował pod nazwą Johannisdorf Gut. Od 1830 roku kilkukrotnie zmieniał prywatnych właścicieli, byli nimi: gdański kupiec Georg Ludwik Hannemann, S. Hirschmann, W. Wirtschaft i F. Wenzel. W końcu część nieruchomości trafiła w ręce zamożnego Kaszuba – Józefa Nowickiego z Robakowa, męża Anastazji z domu Miotke.

Znany dziś powszechnie rozdział historii parku w Janowie rozpoczął się między 1900 a 1920 rokiem, gdy tutejszy folwark z ogrodem zakupił Leonard von Żelewski (stąd jego współczesna nazwa odnosząca się do ostatnich prywatnych właścicieli parku – kilku pokoleń rodziny Żelewskich).

Więcej historycznych ciekawostek na stronie UM Rumia.

(Monika Fischer / UM Rumia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%