Zamknij

Wywiad ze Starostą Wejherowskim Gabrielą Lisius z okazji 25-lecia samorządu powia

14:26, 26.01.2024 Aktualizacja: 11:21, 30.01.2024
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Od początku istnienia samorząd powiatowy przeszedł długą drogę transformacji na wielu płaszczyznach. Przez te lata zrealizowano wiele inwestycji oraz stworzono sprawną administrację powiatową.

Odbyła się jubileuszowa gala z okazji 25-lecia samorządu powiatowego. Pani działa w strukturach Powiatu od początku. Jak Pani wspomina tamten czas?

– Wybory do Rady Powiatu Wejherowskiego odbyły się w październiku 1998 r., a od 1 stycznia 1999 r. przywrócono w całej Polsce powiaty. Początki były trudne, ale wspominam je jako bardzo ciekawy czas tworzenia czegoś nowego. Nie mieliśmy siedziby Starostwa, a pierwsza sesja Rady Powiatu Wejherowskiego odbyła się w dawnym budynku WCK. Urzędnicy Starostwa oraz starosta z zarządem pracowali w kilku pomieszczeniach budynku Urzędu Miejskiego na ul. 12 Marca. Potem zajmowaliśmy niewielką część obecnego Starostwa, w budynku w którym funkcjonowało jeszcze Liceum Medyczne, później zlikwidowane. Tworzyliśmy od nowa struktury powiatowe, organizowaliśmy potrzebne mieszkańcom wydziały urzędu oraz instytucje, funkcjonujące do dzisiaj. Przejmowaliśmy szkoły.

Dlaczego samorząd powiatowy jest potrzebny?

– Samorząd powiatowy ma mnóstwo funkcji i zadań ustawowych, których nie mogą realizować samorządy miejskie lub gminne. Nasze kompetencje obejmują różne obszary, m.in. szkolnictwo ponadpodstawowe. W powiecie wejherowskim prowadzimy 9 zespołów szkół, do których uczęszcza około 9 tysięcy uczniów. Poza tym prowadzimy Powiatowy Zespół Poradni Pedagogiczno-Psychologicznych, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej. Poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zajmujemy się m.in. pomocą osobom niepełnosprawnym oraz bardzo ważną pieczą zastępczą. Ponadto jest Powiatowy Urząd Pracy, który pełni ważną rolę dla mieszkańców powiatu wejherowskiego, pomagając w znalezieniu zatrudnienia oraz rozpoczęciu działalności gospodarczej. Innym zadaniem Powiatu jest też zarządzanie kryzysowe i tak podczas niedawnej pandemii oraz wojny na Ukrainie jest koordynowanie tych działań. Między innymi w tej dziedzinie jako przedstawiciel administracji rządowej wykonywaliśmy zadania wojewody pomorskiego w terenie. Kolejną dziedziną naszej działalności jest kultura, reprezentowana przez takie placówki jak Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, wraz z Książnicą prof. Gerarda Labudy oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna. Obie te placówki, obok podstawowej działalności organizują wiele ciekawych wydarzeń, ale Powiat Wejherowski jest również organizatorem ważnych imprez, takich jak obchody święta Niepodległości 11 Listopada czy obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja. Organizujemy też co roku Powiatowo-Gminne Dożynki.

Czy Powiat ma jeszcze inne zadania?

– Tak, jednym z ważniejszych zadań jest dbanie o drogi powiatowe, na których przeprowadziliśmy lub obecnie realizujemy wiele inwestycji. W powiecie wejherowskim mamy ponad 400 kilometrów takich dróg, a liczba inwestycji drogowych w obecnej kadencji jest wręcz rekordowa, podobnie jak wszystkich inwestycji, w tym oświatowych. Wracając do dróg, w niedawno przyjętym przez Radę Powiatu budżecie na rok 2024, priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi m.in. o doświetlenie ulic i przejść dla pieszych, budowa wyniesionych skrzyżowań, modernizacja dróg. Co do zadań Powiatu dodam jeszcze, że Starosta jest również zwierzchnikiem służb powiatowych inspekcji i straży. Zajmujemy się również organizacją transportu publicznego, który wspieramy finansowo, dbając zwłaszcza o dojazdy uczniów do szkół.

Jak w ciągu 25 lat samorząd powiatowy się rozwinął?

– 25 lat temu powiat wejherowski liczył 169 tysięcy mieszkańców i dysponował budżetem w wysokości około 40 mln zł. Obecnie w naszym powiecie mieszka 230 tysięcy mieszkańców i jesteśmy pod tym względem największym powiatem w województwie pomorskim oraz czwartym w Polsce. Powiatowy budżet wynosi obecnie około 360 mln zł. O tym co zrobiliśmy, zwłaszcza w ostatnich latach mogłabym mówić długo, wymieniając zmodernizowane drogi, rozbudowane i wyremontowane szkoły, hale sportowe czy wreszcie modernizację i rozbudowę zabytkowego budynku Starostwa w Wejherowie.

Dzięki modernizacji Starostwa mieszkańcy są obsługiwani sprawniej w lepszych warunkach?

– Dokładnie tak. Dotyczy to m.in. największych wydziałów takich jak: komunikacja, architektura, geodezja, gdzie mieszkańcy rejestrują samochody, uzyskują pozwolenia na budowę oraz pobierają mapki. Co ciekawe, w Starostwie działa też biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów, a nawet Biuro Rzeczy Znalezionych.

Czy plany na kolejną kadencję samorządu powiatowego są równie ambitne i czy Pani podejmie się ich realizacji?

– Tak, mam zamiar ponownie kandydować w wyborach do władz powiatu. W poprzednich wyborach zdobyłam bardzo duże poparcie i zaufanie społeczne, za które bardzo dziękuję. Sądzę, że wywiązałam się z powierzonych mi zadań i chciałabym je kontynuować. Tym bardziej, że plany mamy rzeczywiście ambitne.

A konkretnie?

– Planujemy m.in. budowę i rozbudowę szkół ponadpodstawowych. W tym roku rozpocznie się budowa nowej szkoły w Redzie, a rumski zespół szkół im. H. Roszczynialskiego będzie rozbudowywany. W tegorocznym budżecie zaplanowaliśmy również rozbudowę PZS nr 4 w Wejherowie „Samochodówki” i przygotowanie dokumentacji budowy kolejnej szkoły w Wejherowie przy ul. Tartacznej. Będą też kolejne inwestycje drogowe.

źródło: Starostwo Powiatowe w Wejherowie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaJa

1 1

Gabi, a Ty jesteś budowlaniec, że wszystko budujesz? Oj to Jacek T jeszcze nie wskoczy na twój stołek biedaczek🤣

14:45, 29.01.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%