Z dużym zainteresowaniem wysłuchano jego informacji dotyczących zapowiadających się zmian w funkcjonowaniu samorządów terytorialnych i ograniczaniu kompetencji samorządów. Zmiany te już dotyczą funkcjonowania ośrodków doradztwa rolniczego, melioracji i urządzeń wodnych (czyli Programu dla Żuław). Zapowiada się przejęcie przez administrację państwową ośrodków egzaminowania kierowców oraz struktur zatrudnieniowych (Urzędów Pracy). Natomiast plotką jest ewentualne przeniesienie na Urzędy Wojewódzkie odpowiedzialności za zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym (czyli funduszami unijnymi), ponieważ wymagałoby to uzgodnień z Komisją Europejską, a nikt z Ministerstwa Rozwoju nawet nie próbuje tego robić. Wobec tego marszałek Struk apeluje o szybkie i sprawne zgłaszanie projektów przez samorządy, aby jego urzędnicy mogli sprawnie przeprowadzić wymagane procedury i w efekcie województwo mogłoby zdobyć dodatkowe środki z tzw rezerwy krajowej.
Obrady dotyczyły zagadnień:
*Związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Beata Maciejewska ? pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupsk ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji wygłosiła referat pt. ?Demokracja energetyczna? w którym zachęcała do stawiania na odnawialne źródła energii i energetykę rozproszoną (prosumencką).
*Z aktualną sytuacją osób młodych na powiatowych rynkach pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w kontekście zapotrzebowania na zawody, zapoznała zebranych Joanna Witkowska ? dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
*Szkolnictwem zawodowym w świetle obecnej polityki Polski i Unii Europejskiej, jak również kompleksowym wspomaganiem szkół, zajął uwagę uczestników konwentu Adam Krawiec ? dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Szczególny nacisk położył na program Zdolni z Pomorza oraz szkolnictwo zawodowe w regionie.
*Informacją z posiedzenia Zarządu Powiatów Polskich podzieliła się Janina Kwiecień ? starosta kartuski, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. Był też czas dla gospodarzy spotkania, czyli miasta Łeba. ?Skarby z Czarnówka? ? prezentację związaną z unikalnym w skali Europy stanowiskiem badań archeologicznych przedstawiły: Mariola Pruska ? dyrektor Muzeum w Lęborku oraz Agnieszka Krzysiak ? kustosz w Dziale Archeologii Muzeum w Lęborku. Na zakończenie uczestnicy konwentu udali się na zwiedzanie Portu Jachtowego w Łebie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz