Zamknij
REKLAMA

Unijne pieniądze łączą pomorskie gminy

10.53, 12.12.2017 Anna Kłos
Skomentuj
REKLAMA

Potencjał turystyczny województwa wzrośnie. Będą nowe trasy rowerowe, szlaki kajakowe i  infrastruktura żeglarska na Żuławach oraz Zatoce Gdańskiej. Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 11 grudnia marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Ryszard Świlski oraz partnerzy 32 projektów. Całkowita wartość umów wynosi 216 mln zł, z czego prawie 133 mln zł to dotacje unijne (ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Resztę dokładają samorządy.

Planowane inwestycje wchodzą w skład trzech turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: "Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9","Pomorskie Szlaki Kajakowe"oraz "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej".
Rowerem z Gdańska do Kłajpedy lub Sztokholmu
W ramach pierwszego projektu powstaną trasy rowerowe. Pierwsza z nich, R-10, łącząca się z trasami w innych krajach, prowadzić będzie wzdłuż morza, od Ustki przez Łebę, Władysławowo, Trójmiasto oraz Krynicę Morską, aż do wschodniej granicy województwa. Druga droga to Wiślana Trasa Rowerowa, która jest częścią ścieżki R-9, prowadzącej przez Żuławy Gdańskie, Tczew, Gniew i Kwidzyn aż po południową granicę województwa. Trasy rowerowe, które powstaną na Pomorzu, będą częścią europejskich sieci szlaków EuroVelo. Będzie można nimi objechać pętlą kraje nadbałtyckie od Gdańska przez Kłajpedę, Rygę, Tallinn, Petersburg, Helsinki, Kopenhagę do Sztokholmu.
- Ten projekt to spójna koncepcja, która łączy szlaki rowerowe prowadzone przez różne gminy Pomorza – powiedział marszałek Mieczysław Struk. – Granica ścieżki nie kończy się na granicy miasta czy gminy, a łączy różne miejsca, ciekawe atrakcje turystyczne i obszary atrakcyjne kulturowo
Całkowita wartość projektów to ponad 141 mln zł, z czego ponad 73 mln zł stanowi unijne dofinansowanie. Umowy na realizację projektów podpisały władze miast Gdańska, Gdyni, Tczewa i Krynicy Morskiej oraz gmin: Kwidzyn, Puck, Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Nowy Dwór Gdański. Władze Sopotu umowę podpisały 7 grudnia 2017 r.
Pomorskie szlaki kajakowe
– Pomorskie rzeki i szklaki kajakowe to przepiękne miejsca naszego regionu – powiedział Mieczysław Struk. – Warto, żeby były bardziej wygodne i dostępne dla kajakarzy. Nie trzeba będzie co chwilę przenosić kajaków i całego sprzętu, ponieważ trasy mają zostać połączone.
Wartość inwestycji to 50 mln zł, a dofinansowanie z RPO WP 2014-2020 przekracza 41 mln zł. Nowe szlaki kajakowe mają być dostępne od końca 2019 r. – nie tylko na terenach partnerów wiodących, ale i w miastach i gminach partnerskich. Projekty zrealizują partnerzy wiodący: Gdańsk, Kwidzyn, gminy Kościerzyna, Stężyca, Kobylnica, Starogard Gdański, Karsin, Nowy Dwór Gdański, Lipusz, Miastko, Chojnice, Rzeczenica, Łęczyce, Sulęczyno i Brusy. 
Żeglarskie Żuławy i Zatoka Gdańska
- Na Żuławach i Zatoce Gdańskiej powstanie nowoczesna infrastruktura żeglarska: przystanie, pomosty z trapami i umocnieniami brzegu, drogi z miejscami postojowymi, oświetleniem hybrydowym i monitoringiem. Nowa zieleń uatrakcyjni teren, a kontenery sanitarne i mała architektura poprawią komfort turystów. Przystanie żeglarskie połączą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Niewątpliwą atrakcją będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze - planowane jest uruchomienie nieczynnych mostów zwodzonych lub ich przebudowa – informuje wicemarszałek Wiesław Byczkowski
Całkowita wartość realizowanych projektów to ponad 24 mln zł, a unijne wsparcie wynosi ponad 18 mln zł. Inwestycje przeprowadzą gminy: Kosakowo, Jastarnia, Sopot, Kwidzyn, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański oraz powiat nowodworski.
 

(Anna Kłos)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

zdziwionyzdziwiony

1 0

oczywiście Wejherowa w projekcie kajakowym nie ma, a tak obiecywali przed zeszłymi wyborami, że miasto "otworzy" się na rzekę 13:30, 12.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%