Zamknij
REKLAMA

REDZANIE w nowych strojach! Finał projektu „Folklor na miarę szyty”

14.28, 14.07.2022 .
Skomentuj fot. Michał Kaczmarek
REKLAMA

10 lipca na scenie amfiteatru w Rodzinnym Parku Miejskim w Redzie wystąpił Zespół REDZANIE. Był to koncert finałowy projektu „Folklor na miarę szyty”, który zrealizowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.

Projekt „Folklor na miarę szyty” stworzyła Fabryka Kultury. Do Narodowego Centrum Kultury wpłynęło 1498 wniosków, spośród których dofinansowanie dostało 300 projektów – w tym ten z Redy! W ten sposób zespół REDZANIE wzbogacił się o 25 przepięknych strojów kaszubskich.

- Zespół REDZANIE zaprezentował nam kaszubskie pieśni połączone z tańcami w nowych strojach. Obecni mieszkańcy, dość chętnie, przyłączyli się nie tylko do nucenia po kaszubsku ale również do tańca. Była to doskonała zabawa oraz możliwość poznania kultury kaszubskiej - mówi Hanna Janiak sekretarz miasta Redy.

Zespół REDZANIE pod kierownictwem Pana Marka Czarnowskiego jest sekcją Fabryki Kultury. Aktywnie działa od ponad 22 lat. Od 2002 roku kierownikiem artystycznym Zespołu był Edmund Lewańczyk. Tworzył dla nich piosenki i pieśni religijne szczególnie kolędy. Utwory zostały stworzone z miłości do kaszubskiej ziemi, tradycji rodzimego muzykowania, chcąc przekazać młodszym pokoleniom wartości w krzewieniu kultury kaszubskiej.

W czerwcu 2022 roku z okazji Jubileuszu 55-lecia nadania praw miejskich Miastu Reda, Burmistrz Miasta Krzysztof Krzemiński przyznał pośmiertnie nagrodę- ORZEŁ REDY, wieloletniemu kierownikowi artystycznemu Zespołu REDZANIE Edmundowi Lewańczykowi.

Źródło: UM w Redzie

fot. Michał Kaczmarek

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PszemPszem

0 0

Ach ta złota kaszubska młodzież :-)
Pozdrawiam serdecznie 07:54, 15.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%