Wejherowska Straż Miejska, stosując się do nowych przepisów prawa dotyczących ochrony środowiska zapowiada cykliczne kontrole w zakresie właściwego gospodarowania odpadami ciekłymi. Do skontrolowania jest około 600 szamb, w tym około 300 na ogrodach działkowych oraz 7 przydomowych oczyszczalni.
W związku ze zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, władze miast i gmin na terytorium RP zostały zobowiązane do ewidencji zbiorników bezodpływowych i osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, sporządzenia planu ich kontroli jak i prowadzenia kontroli w zakresie właściwego gospodarowania powstającymi w nich odpadami ciekłymi (art. 379 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska). Do skontrolowania jest około 600 szamb, w tym około 300 na ogrodach działkowych oraz 7 przydomowych oczyszczalni. Z każdej kontroli sporządzany będzie specjalny protokół pokontrolny.
Na terenie miasta Wejherowa, cykliczne kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków przeprowadzać będzie straż miejska. Kontrole, które rozpoczną się 15 marca br., wykonywane będą dwa razy w roku, z wyjątkiem nieruchomości wykorzystywanych wyłącznie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych - tam kontrola będzie tylko raz w roku.
W związku z powyższym, w trakcie kontroli właściciele nieruchomości, na której znajduje się zbiornik bezodpływowy bądź przydomowa oczyszczalnia ścieków będą zobowiązani do podania do protokołu podczas kontroli min. takich informacji jak:
Straż Miejska jednocześnie przypomina, że zgodnie z § 27 Uchwały Rady Miasta Wejherowa z dnia 13 marca 2023r. obowiązkiem właściciela nieruchomości jest zapewnienie pozbywania się nieczystości ciekłych w sposób systematyczny, niedopuszczający do przepełniania i wylewania nieczystości na powierzchnię terenu i do gruntu oraz zapewniający czystość i porządek na nieruchomości. Częstotliwość wywozu nieczystości powinna być adekwatna do norm zużycia wody i wielkości zbiornika, jednak nie rzadsza niż raz na trzy miesiące, a na nieruchomościach wykorzystywanych wyłącznie do celów rekreacyjno-wypoczynkowych, nie rzadsza niż raz na rok.
Ponadto właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków obowiązani są do systematycznego pozbywania się nieczystości ciekłych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością zgodną z instrukcją eksploatacji posiadanej oczyszczalni, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata. Opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości, może dokonać jedynie przedsiębiorca posiadający odpowiednie zezwolenie na prowadzenie przedmiotowej działalności na danym terenie.
Źródło: SM Wejherowo
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz