Zamknij
REKLAMA

Wojewoda przekazuje szkołom prezenty

10:31, 06.12.2017 | Anna Kłos
REKLAMA
Skomentuj

Czas mamy Mikołajowy, więc prezenty są jak najbardziej na miejscu, nie wiadomo tylko czy obdarowani się uśmiechną radośnie. A powinni, bo dzięki tym prezentom uśmiechy będą piękne a kręgosłupy proste.

2 356 475 złotych wynosi dotacja udzielona 505 placówkom oświatowym na doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w pomorskich szkołach - poinformował 4. grudnia br. wojewoda Dariusz Drelich podczas uroczystości podpisania umów z przedstawicielami samorządów z powiatu gdańskiego.

To inauguracja akcji, która obejmuje wszystkie szkoły publiczne prowadzone przez samorządy. Placówek jest dużo, wszystkie powinny zostać obdzielone. Zapytaliśmy samorządowców z powiatu gdańskiego na co przeznaczą dotacje.

Starosta gdański Stefan Skonieczny przyznane 5900 zł przeznacza na doposażenie gabinetu lekarskiego przy Zespole Szkól Ogrodniczych w Pruszczu Gdańskim oraz profilaktykę zachorowań .

Hanna Brejwo – wójt Gminy Pszczółki chce wyposażyć gabinet stomatologiczny w gminnej podstawówce.

Janusz Goliński – wójt Gminy Cedry Wielkie przeznacza dotację na doposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkole podstawowej w Wocławkach.

Najwięcej zyskała Gmina Kolbudy. Placówki oświatowe z jej terenu otrzymają 22 605 złotych na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Wójt Leszek Grombala chce wydać te pieniądze na wagi, stetoskopy, termometry bezdotykowe, aparaty do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi czy apteczki pierwszej pomocy HACCP oraz wiele innych sprzętów, niezbędnych w gabinecie medycznym, na zakup stolików zabiegowych, parawanów i szaf lekarskich. Skorzystają: Szkoła Filialna w Buszkowach, Zespół Kształcenia i Wychowania w Bielkówku, Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie Gdańskim oraz Szkoła Podstawowa w Pręgowie. - Cieszę się z każdej złotówki, którą przeznaczyć możemy na naszą młodzież – mówi wójt Leszek Grombala. Większa liczba gabinetów medycznych w szkołach to skuteczniejsza profilaktyka i szybsza diagnoza. Możemy się pochwalić, że w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach udało się z naszych środków utworzyć gabinet stomatologiczny dla uczniów.

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel podpisał umowę w sprawie dofinansowania w wysokości niespełna 20 tys. zł na doposażenie gabinetów w czterech szkołach. Powiedział, że planowany jest zakup m.in. tablic elektronicznych do badania wzroku, aparatów do badania ciśnienia tętniczego, stetoskopów, ciśnieniomierzy zegarowych, apteczki z zestawem przeciwwstrząsowym, stolika zabiegowego, glukometrów, krzeseł dla pacjentów.

Na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach rząd przeznaczył 134 mln zł, dotacje udzielane są w oparciu o przepisy ustawy z 15 września 2017 r.. Wnioski o dotacje, w imieniu szkół usytuowanych na swym terenie składały jednostki samorządu terytorialnego do wojewodów. To efekt pierwszego naboru. Aktualnie trwa weryfikacja wniosków w ramach drugiego naboru

Dotacja może obejmować do 100 procent kosztów poniesionych na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej, jednak do kwoty nie wyższej niż 6 700 zł na jeden gabinet. W tym roku w szkołach na terenie województwa funkcjonują 722 gabinety samodzielne i 273 gabinety wspólne dla zespołu szkół. 250 szkół korzysta z gabinetów utworzonych na terenie przychodni.

(Anna Kłos)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone