Zamknij
REKLAMA

Michał Pasieczny: To będzie rok wielkich inwestycji w Rumi

11:02, 09.02.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj

O planowanych inwestycjach, wizerunku Rumi, budżecie miasta, a także planach budowy nowego magistratu – rozmowa z burmistrzem Rumi Michałem Pasiecznym.

Rekordowy budżet Rumi oznacza, że rok 2018 będzie przełomowy?

W roku 2018 rozpoczną się największe planowane inwestycje, i to mieszkańcy ocenią czy jest przełomowy.

Powinien ruszyć II etap realizacja Węzła Janowo, czyli budowa tunelu (z dużą liczbą miejsc parkingowych po obu stronach torów), na który mieszkańcy Rumi czekają od II wojny światowej, kiedy to został wysadzony wiadukt. Pierwszy etap – przebudowa peronu w Janowie, zadaszenie oraz budowa wind pomału dobiega końca (realizowane przez PKP SKM). Ruszają przetargi na termomodernizację szkół SP 10 i SP 9 (prawie 5 mln złotych dofinansowania unijnego), ruszył również wielki proces rewitalizacji Zagórza. Dzięki unijnemu dofinansowaniu ten ostatni projekt zmieni oblicze tej dzielnicy i dodatkowo zniknie 200 pieców węglowych, gdyż budynki zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej. Renowacji ulegną części wspólne budynków mieszkalnych, wybudowana zostanie nowa infrastruktura sportowa, przebudowane zostaną chodniki i ścieżki. Cieszymy się ogromnie, że uda się Górę Markowca „otworzyć” dla mieszkańców – powstanie tam wieża widokowa ze ścianką wspinaczkową, atrakcyjne schody terenowe, elementy czynnej rekreacji oraz ścieżka historyczna. Nie zapominamy również o tych mniejszych projektach, ale istotnych dla mieszkańców. W 2018 roku planowane są też budowy kolejnych ulic oraz kontynuacja wielu działań społecznych.

Miasto doczeka się Węzła Janowo z tunelem, który był jednym z Pana sztandarowych pomysłów na obecną kadencję. Ta gigantyczna inwestycja zmieni całkowicie funkcjonowanie zapewne nie tylko Janowa.

Jego realizacja pozwoli na utworzenie spójnego i funkcjonalnego systemu komunikacji zbiorowej w mieście. Mieszkańcy Janowa w końcu nie będą musieli objeżdżać miasta dookoła, aby pojechać do pracy i dzięki temu powinno zmniejszyć się natężenie ruchu w centrum, gdyż część osób pojedzie tunelem. Środki na ten cel zostały zabezpieczone, w ubiegłym roku została podpisana umowa z marszałkiem Mieczysławem Strukiem oraz wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim, która gwarantuje nam dofinansowanie unijne w wysokości około 13 000 000 zł i może się ono jeszcze zwiększyć. Ze względu na zakres i złożoność prac – budowę tunelu wraz z trasami dojazdowymi, prawie 300 miejsc parkingowych, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych i chodników zakończenie całego projektu nie jest możliwe jeszcze w tym roku.

Coraz częściej powraca temat zmiany siedziby Urzędu Miasta. Czy jest Pan w stanie przedstawić jakieś konkrety odnośnie przenosin magistratu?

Mamy świadomość, że budowa nowego Urzędu to koszt ok. 25-30 mln zł. Gdybyśmy podjęli decyzję, że budujemy z własnych środków nie moglibyśmy zrealizować wielu innych projektów (w tym tych z dofinansowaniem unijnym) jak i innych potrzeb naszych mieszkańców. Dlatego postanowiliśmy poszukać alternatywnego rozwiązania. Najlepszym wariantem wydaje się budowa urzędu w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). W tym modelu miasto daje grunt lub kilka działek, a partner we wskazanej lokalizacji wybuduje nowy urząd. To rozwiązanie (PPP) ma jeszcze jedną wielką zaletę, ponieważ przy okazji budowy nowego urzędu będziemy mogli zlecić stworzenie fragmentu centrum miasta z usługami społecznymi, m.in. możliwe jest powstanie kolejnego etapu ciągu wzdłuż Zagórskiej Strugi na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Wybickiego. Obecnie trwają analizy (techniczna, prawna i organizacyjna, rynku, finansowo-ekonomiczna), zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, które dadzą nam odpowiedź, czy to rozwiązanie w naszym przypadku jest możliwe.

Takie projekty, jak np. deptak wzdłuż Zagórskiej Strugi bardzo podobają się mieszkańcom. Czy w drodze są kolejne projekty, które sprawią, że Rumia będzie jeszcze ładniejsza i bardziej atrakcyjna ?

Warto wskazać, że budowa ciągu wzdłuż Zagórskiej Strugi to nie jedyne działania związane z poprawą estetyzacji w naszym mieście – powstają nowe place zabaw, powstały 3 boiska przyszkolne, powstał pierwszy mural, wymieniony został napis Rumia, renowacji uległy miejskie tunele, pojawiły się także nowe iluminacje świąteczne. W 2018 roku będziemy kontynuować działania – powstaną kolejne etapy placów zabaw m.in. z programu „Zielona Wyspa” z dofinansowaniem unijnym na Starej Rumi, czy też nowy w centrum miasta. Planujemy ogłosić konkurs na kolejny mural, zwiększyć ilość nasadzeń kwiatów, czy zakupić dodatkowe iluminacje świąteczne. Systematycznie chcemy porządkować miejską przestrzeń.

Widać, że w Rumi dokładane są starania, by aktywność fizyczną propagować i ułatwiać. W jaki sposób miasto wspiera sport powszechny i co może zmienić się w przyszłości?

Propagowanie aktywności fizycznej jest dla nas bardzo ważne. Inwestujemy w infrastrukturę sportową i powstawanie nowych miejsc do aktywnego spędzania czasu wolnego. Jesteśmy organizatorami wielu ogólnodostępnych wydarzeń sportowych. Wspieramy organizacje pozarządowe (kultura, sport, rekreacja, pomoc społeczna, zdrowie, turystyka, akcje Lato i Zima) „od malucha do seniora” w coraz wyższych kwotach. W ubiegłym roku na działalność organizacji pozarządowych przeznaczyliśmy ok. 1,4 mln zł.

Na jakim etapie jest projekt budowy nowej bieżni lekkoatletycznej? W końcu i rumianie się jej doczekają, wiele innych małych miast już dawno bieżnie posiada.

W ubiegłym roku udało nam się pozyskać na ten cel blisko 1,4 mln złotych. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji i ogłoszeniem przetargu. Jeżeli nie będzie żadnych problemów z wyłonieniem wykonawcy prace ruszą w pierwszej połowie roku.

(K.G)
REKLAMA

Komentarze (4)

rómónrómón

6 1

Idom wybory 15:48, 09.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PegePege

0 5

Jakie to tunele zostały wyremontowane? 20:09, 09.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

rumianinrumianin

0 0

Jeden nieopodal dworca w Rumi, a drugi niedaleko Urzędu Miasta. 09:14, 12.02.2018


;);)

0 0

Ten w Janowie co go zaczną dopiero budować. 10:59, 12.02.2018


REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone