Zamknij
REKLAMA

Budowa węzła integracyjnego. Rozpoczęto wyburzenia

13:04, 05.02.2020 | N.S
REKLAMA
Skomentuj

Dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” przechodzi do historii. Wyburzanie obiektu związane jest z przygotowaniem terenu pod budowę węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie.

Równoległe trwa analiza ofert, które zostały złożone w przetargu na realizację inwestycji. Efekt końcowy ma być widoczny najpóźniej 30 października 2022 roku.

To kolejny etap przygotowań do największej w historii miasta inwestycji. Do tej pory udało się m.in. zakończyć projektowanie, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz przeprowadzić prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję – w maju 2019 roku wyburzone zostały budynki zlokalizowane w pobliżu stacji SKM Janowo, natomiast do końca lutego tego roku nie będzie śladu po dawnej siedzibie ogniska wychowawczego.

W przetargu, który zostanie rozstrzygnięty najprawdopodobniej w marcu, złożonych zostało 5 ofert opiewających na kwoty od niespełna 61 do 91 milionów złotych.

– Przetarg jeszcze nie jest rozstrzygnięty, ale jesteśmy bardzo blisko. Myślę, że prace powinny się zacząć w przeciągu dwóch lub trzech miesięcy – przekonuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

W ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe.

Celem inwestycji jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego. Dzięki temu przedsięwzięciu możliwa będzie również integracja różnych środków transportu. Oznacza to, że powstanie funkcjonalny i spójny system komunikacji drogowej, a co za tym idzie – zwiększy się liczba pasażerów, a zmniejszą się korki i emisja spalin.

– Na pewno wystąpią utrudnienia w ruchu, choć będziemy się starać, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Chyba wszyscy rozumieją, że jeśli będziemy mieli przejazd kolejowy na początku Rumi, to przynajmniej 25 proc. kierowców pojedzie na skróty, czyli odkorkuje się nam krajówka, a ruch na takich ulicach jak Dąbrowskiego będzie upłynniony. To jest zasada wszystkich najlepiej rozwiniętych miast w Europie, dlatego jestem dobrej myśli, mimo rosnącej liczby samochodów – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny. – Należy pamiętać, że węzeł Janowo znajduje się w jednym zamówieniu projektowym wraz z węzłem w Rumi, gdzie stworzone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe i zostaną doprowadzone ścieżki rowerowe – podsumowuje.

Na realizację inwestycji w ramach projektu pn. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” udało się zdobyć unijne dofinansowanie w wysokości ponad 17 milionów złotych. Środki zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Kwota unijnego dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

 

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

SceptycznySceptyczny

7 1

W Wejherowie też miał być węzeł "ZRYW" - a co mamy, wizytę prezydenta i niechlubną sławę w reklamie Plusa :) 14:29, 05.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

w wejherowie nawet pw wejherowie nawet p

1 0

nie wspomne o tunelu….jakis zart ..kpina z pieniedzy podatnikow 12:53, 06.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ALEBOMBAALEBOMBA

0 0

WYCHODZI NAJLEPIEJ IM TO BURZENIE, KRYMINAŁ ZA DEWASTACJĘ, I TAK NIE ZDĄŻĄ, UNIA NIE ZAPŁACI... 02:00, 08.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone