Zamknij
REKLAMA

Karma dla kaczek z automatu?

12:15, 11.08.2020 | R.K
Skomentuj
REKLAMA

Kaczki są jednym z nieodłącznych elementów parku Starowiejskiego. Przyglądanie się ich zwyczajom i dokarmianie to nierzadko atrakcja dla całych rodzin.

Ale uwaga – dość często ptaki są dokarmiane czerstwym pieczywem albo innymi resztkami jedzenia. Jest to dla nich bardzo szkodliwe - dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.

Wrzucając chleb do stawu, szkodzimy nie tylko kaczkom. Rozkładające się na dnie zbiorników wodnych pieczywo może sprzyjać rozwojowi grzybów, bakterii oraz glonów, które nie tylko zatruwają inne gatunki, ale też przyciągają szkodniki, w tym szczury. Co więcej, w zanieczyszczonej wodzie rozrastają się toksyczne zakwity, nie mówiąc już o wątpliwej estetyce zbiornika i nieprzyjemnych zapachach.

Dokarmianie ptaków tylko po to, by się do nich zbliżyć i wykonać lepsze zdjęcie, jest szkodliwe zawsze, ale najbardziej latem. W ten sposób człowiek nie tylko je rozleniwia, ale i pozbawia instynktu przetrwania. Kaczki powinny samodzielnie szukać naturalnego pożywienia, którego latem nie brakuje. Dokarmianie warto więc odłożyć na inne pory roku, kiedy warunki życia stają się dla tych zwierząt trudniejsze. Kaczki najlepiej zatem dokarmiać późną jesienią, zimą i wczesną wiosną – w tym okresie, ze względu na niskie temperatury, ptaki wodne mogą nie być w stanie samodzielnie zdobyć wystarczającej ilości pokarmu. Czym można dokarmiać ptaki? Drobno pokrojonymi warzywami (marchew, biała kapusta, sałata, kukurydza), zbożami, pestkami słonecznika lub ugotowana kaszą gryczaną i jęczmienną. Istotne jest, by pokarm był rozsypywany na brzegu, a nie w wodzie.

Władze Rumi rozważają zakup bądź dzierżawę tzw. kaczkomatów – automatów wypełnianych specjalną mieszanką dla ptaków wodnych. Takie urządzenia można spotkać w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Iławie czy też niedalekim Gdańsku. Propozycja realizacji takiej inwestycji była już prezentowana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA